Blog redakce i-divadla

Dup, dup po schodech
vydáno: 9.10.2018, Lukáš Holubec

Spolupráci Ewy Zembok a Tomáše Dianišky si vybavuji z povedených inscenací Tsunami bluesPotwory. První byla uváděná v MeetFactory a druhou můžete stále vidět v A studiu Rubín. To ovšem Ewa Zembok Tomáše Dianišku režírovala jako účinkujícího. Nyní pro její domovské Divadlo X10 napsal výše zmíněný text, jenž divákům přibližuje historii jeho stále nového domova, funkcionalistické budovy s názvem DUP39.

Pokud byste však očekávali strašidelnou prohlídku, jak sami tvůrci upozorňují nebo alespoň nasátí genia loci, dost možná budete zklamáni jako já. Ano, Divadlo X10 je hravé a jistě najdete během návštěv různých místností některé scény, které mají potenciál, ale na nějaký výrazný zážitek ze site specific projektu je to málo.

Přitom se nedá říct, že by se účinkující nesnažili. Naopak, Jakub Gottwald jako průvodce nebo později Václav Havel působil přesvědčivě, postavě tajemného holiče vdechl Václav Marhold zajímavou směs zvrácenosti a nostalgie, Pavel Neškudla zase ukázal svůj talent převtělit se do velikánů českého divadla a filmu Jana Wericha nebo Františka Filipovského, navíc si skvěle poradil i s donašečskou minulostí Josefa Dvořáka, a běhat za Annou Císařovskou až si vám nakonec sedne na klín, jest zážitkem v pravdě nesrovnatelným, ale pořád se jedná jen o prohlídku vybydleného baráku. Dům sice má bohatou historii, ale možná i proto, že ji Tomáš Dianiška vzal, přepsal a doplnil ve svém jedinečném stylu, jedná se o koktejl fikce s realitou působící dosti přehnaně. A bohužel také nepromyšleně či nedotaženě.

Prohlídka funkcionalistické budovy postrádající působivější atmosféru mi tak připomněla, jak by asi mohl dopadnout imerzní projekt Pomezí, kdyby jej tvůrci napsali za několik hodin. Pouťová zábava, při které si divák chvílemi pobaví, má sice alespoň příjemný konec a těším se na další počiny všech, jež se kolem Divadla X10 pohybují, ale běhání po baráku beru v lepším případě jen jako takový úvod k sezóně 2018/2019, v níž mne zajisté v prostoru DUPu39 mnohé zaujme daleko více.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.