Blog uživatelů i-divadla

Dřevitky jak pro pavilon goril, ale stříbrohřbetý jen jeden
vydáno: 27.6.2021, Studený Čumáček

78%     


Nashův Obchodník s deštěm prý bývá dramaturgicky použit ve chvíli, kdy se v souboru sejde dostatečně odvážná skvadra, aby si troufla na menšího Shakespeara, ale ne dost divoká na Karamazovce. A taky, že divadla se potřebují zhojit po krutém půstu, takže se hodí do placu něco, co by mohlo fungovat umělecky i divácky. A ještě prostořecí divadelní ptáčci štěbetali, že se prý dá Starbuck uhrát "na tvářičku" a máte to v kapse. Normálně by asi měli pravdu , ale ... 
     Obsazení na první pohled vypadá slušně, a osobní zkušenost praví, že drtivá většina z nich nepouští z ruky nedodělky, ale jsme na Vinohradech, a tu oko i ucho mé vidělo a slyšelo již mnohé, co mi nešlo moc pod čumák. Scénografie by sice mohla použít méně shora zavěšených pohyblivých kulis, ale nejspíš potřebovali oddělit důkladněji plány, takže já vážně protestovat nebudu. Na předscéně balíky dřevitky, která nahrazuje seno...jeeenže pokud důvěrněji znáte toho stříbrohřbetého fešáka Richarda, co šéfuje v Tróji, už to z hlavy nedostanete.
Takže k obsazení konkrétně:
Marek Lambora / Starbuck si zřejmě našel vlastní cestu k postavě a posbíral vše, co by ji mohlo specificky charakterizovat. Elegantně štípne židli, aby se na ní chviličku čepýřil a chrlil slova, co sice zní, ale znamenají asi tolik jako Abrakadabra, obsypává se třpytkami, hýří gestíčky a pózičkami, kejkluje, huláká, zabírá suverénně prostor, ale dokáže se i ztišit a vytěžit z toho opravdu hodně. 


Zuzana Vejvodová / Líza jako jediná ženská minorita ve hře možná v prvé polovině vzdoruje méně, než by jí postava umožnila, v druhé půlce ale velmi pěkně rovná krok. 


Aleš Petráš / Noe - hezká studie racionálního člověka, jehož životem jsou čísla, pokud mu však reálný život ruší jeho kruhy, dokáže být i zlý


Jiří Roškot / Jim - tedy...řekl mu někdo, že postava není čtrnáctiletá holčička s IQ 80? Kdyby měl lokýnky, bude si jednu ovíjet kolem ukazováku a hihňat se. Lokýnky nemá, tak s tím prosím zkuste něco do premiéry udělat. On sice má být hloupililinkatější, ale maličko přichlapit a zcivilnět by neškodilo


Tomáš Pavelka / zástupce šerifa - jakoby věčným suchem okoralý chlap, co si raději nepořídí štěně, protože o něj jednou přijde, jeho ponožkově štupovací akce na předscéně je ukázkovým pečlivým rituálem, přesto v sobě najde sílu zabojovat a získat to nejcennější, co nakonec opravdu chce. 


Igor Bareš / pan Curry - tedy...už dlouho nehrál tak skvěle. To on je tu jediným stříbrohřbetým, je tím, kdo jen laskavě dovolil jinému mužskému elementu vstoupit na jeho území, odvést svou práci, a pak ho zas vyprovodil. S plnou kontrolou nad situací a jen malými gesty, výrazem obličeje a citoslovci. Bravo, moc moc. 


     Takže...milé Vinohrady, pokud se podaří přenést tento tvar, tak jak byl servírován,  k premiéře, nikdo si neroztrhne kostým, nespadne do předscény a nezapomene text, vypadá to, že jste vytvořili kus. Ba možno říct i hit, a přeju Vám to. 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.