Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Obchodník s deštěm

Premiéra: 1.9.2021 | 2:45
předpremiéry od června 2021
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jan Vedral. Scéna: Karel Čapek. Kostýmy: Petra Krčmářová. Hudba: Ondřej Brousek. Pohybová spolupráce: Petr Nůsek. Režie: Juraj Deák.
Slavná komedie, v níž na svět prší naděje. Sucho a horko pustoší pole a pastviny farmářské rodiny Curryových. Citová vyprahlost sžírá duši nezadané Lízy Curryové, kterou se její otec a bratři pokouší neobratně a marně provdat. Šerifův pomocník Fil strádá samotou, ale po citovém úrazu se už obává „uvázat si na krk“ i pouhé štěně, natož lidskou bytost. A do toho přichází okouzlující, tak trochu šestákový hrdina a tak trochu profesionální podvodník s hvězdným (a zaručeně nepravým) jménem Bill Starbuck. Slibuje, že za sto dolarů dokáže přivolat déšť...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
71 %
71301000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Iva Bryndová 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (32)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
16.2.2022 | 1868 hodnocení
+ souhlasím
55%. Na pozitivní Nashovu hru se mnozí rádi podívají i po desetiletích od jejího vzniku. Dramaturg J. Vedral by se neměl bránit škrtům, divadlo a jeho prostředky procházejí vývojem, méně slov dnes může znamenat více. Inscenace J. Deáka se přílišnou stopáží stává statickou a ne vždy záživnou, ztrácejí se v ní dobré výkony se Z. Vejvodovou, M. Lamborou a I. Barešem v čele. Nešťastný je výklad postavy mladého Jima, J. Roskot se uchyluje ke karikatuře míjející se žánrem. Scénografické nápady pomáhají. Nastudování ničím nepřekvapí, ale divadlo se za ně stydět nemusí.
Iva Bryndová  60 %
31.12.2021 | 401 hodnocení
+ souhlasím
65% - Naprosto klasická inscenace Obchodníka s deštěm na Vinohradech nepřináší nic divadelně nového či objevného, ale v podstatě se povedla - včetně zajímavé, sice rozlehlé, ale funkční scény. Po herecké stránce ji zcela jasně (po letech znovu, byť tentokrát v úplně jiné roli) táhne Igor Bareš, ani ostatní výkony však nejsou špatné - zejména Aleše Petráše, ale i Jiřího Roskota. Přesvědčivý výkon podává Marek Lambora v titulní roli. Bohužel finální scéna, která má (alespoň z mého pohledu) být vrcholem, se nepovedla. V té místo emocí přišlo na řadu přehrávání do té doby dobré Zuzany Vejvodové a podivná křeč všech ostatních.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jackmartas  60 %
27.1.2023 | 77 hodnocení
+ souhlasím
Tato divadelní hra není klasická komedii, kterou očekáváte. Mladá dospívající žena je konfrontována s obchodníkem deště. Hra má 3 dějství, kde teda první půlka představeni je delší. Děj se odehrává během jednoho letního dne, proto doporučuji shlédnout v zimě. Dýchne na vás letní atmosféra. Mile vás překvapí Marek Lambora. Navíc oceňuji výkon Jirky Roskota, kde jde vidět, že do herecké postavy se vžil na 150%. I ostatní herecké výkony byly vynikající.
Marion Cobretti  90 %
13.1.2023 | 23 hodnocení
+ souhlasím
95%
Eliška Tobolkková  30 %
12.12.2022 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Za mně taková klasika, oceňuji výkon I. Bareše a M. Lambory.
Jitrenka  80 %
16.9.2022 | 61 hodnocení
+ souhlasím
Obchodníka s deštěm jsem kdysi viděla v inscenaci Mladoboleslavského divadla. Byl to neskutečný zážitek, a tak jsem si ho po téměř dvaceti letech chtěla připomenout. Herecké výkony byly vesměs výborné. Scéna byla velmi povedená a nápaditá. Ale nebylo to úplně ono. Co mi jinak povedenou inscenaci docela zkazilo byl úplný doslovný závěr. Pusa za kloboukem? To jako vážně? Divák často není úplně hloupý a z předchozí scény bylo jasné, jaká bude volba jediné ženské postavy. Bylo to navíc. Celá vrcholná scéna mi přišla režijně nezvládnutá.
PavelakK  50 %
26.5.2022 | 22 hodnocení
+ souhlasím
54,99% hlavně kvůli Baresovi.
Klasika...která mě ale moc nenadchla.
Irena  100 %
29.3.2022 | 64 hodnocení
+ souhlasím
Mně se to líbilo neobyčejně. Herci byli skvělí, všechno sedělo jak mělo. Nádhera. Krásný program byl třešničkou na dortu.
Čiko  70 %
19.3.2022 | 916 hodnocení
+ souhlasím
DnV vsadilo na známý a vyzkoušený titul a vyplatilo se. Podařená je režie Jaraje Deáka a zejména scéna Karla Čapka. Herecky výborná hlavně Zuzana Vejvodová, dále Igor Bareš a Tomáš Pavelka. Marek Lambora je dobrý, jen mezi jím a Lízou by to mohlo jiskřit trochu uvěřitelněji. Jinak skvěle vybrané celé herecké obsazení.
Hra o touze a o naději, kterou neváhejte navštívit.
SVATOŠOVÁ  70 %
11.1.2022 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Obchodníka jsem kdysi s Vinohraďáky už viděla. To ještě jezdili zájezdy. Bylo mi ...náct. Teď jsem Lady ...sátka. A nejvíc se líbil Sváťa Skopal. Ale viděla jsem tam tenkrát i Michala Pavlatu. Takže jsem se tentokrát více než Markovi Lamborovi věnovala Zuzaně Vejvodové a její akci s Tomášem Pavelkou. Ne, že bych se nebavila. To spíš naopak. Až jsem sama sebe překvapila, co se ze mně line za zvuky. Já se hihňala jako malé děvčátko! No, oba dohromady byli na pocuc. A samozřejmě Marek Lambora byl král večera, jak stále vyhledával vyvýšená místa, obhazoval se třpytkami a celkově vypínal prsa.
Denisa H.  60 %
14.12.2021 | 356 hodnocení
+ souhlasím
Dva hlavní dojmy, co se mi vybaví při vzpomínce na představení, jsou boj s velkým jevištěm a dupající Petráš.
Nikdy mi nepřipadalo vinohradské jeviště tak velké, jako tady. Spoustu času herci strávili jen tím, aby někam došli - a to buď účelově třeba ke kolegovi a nebo jen aby se plocha jeviště využila... A když takhle chodil Petráš, výrazně u toho dupal, což mi poměrně záhy lezlo krkem :-D
Bylo to mé první setkání s touto hrou a vlastně se mi i líbila, ale potenciál to má větší - hrát se v komornějším prostředí... Výborný pan herec I. Bareš!
Radarrius  60 %
2.10.2021 | 45 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle napsaná hra s mnohovrstevnatými postavami. Inscenace na Vinohradech zpracována profesionálně. Jako sázka na jistotu dobré. Ovšem Bill Starbuck v podání Marka Lambory je nejméně uvěřitelný obchodník s deštěm, kterého jsem měl zatím možnost vidět. I proto je, překvapivě u této hry, první půle živější a uvěřitelnější než ta druhá.
Suzana  50 %
17.9.2021 | 310 hodnocení
+ souhlasím
Představení stojí na zkušenostech herců (Bareše, Pavelky, Petráše), u zbylých zpočátku i místy přehrávání, bojůvky směšné, scéna efektivně nevyužívá rozlohu jeviště, balíky slámy na předscéně v první části zcela bezúčelné, vtipy předvídatelné, ošklivost u Lízy těžko uvěřitelná a její dvě vrstvy oděvu při 40°C vedrech rovněž tak.
Michal1982  90 %
11.9.2021 | 129 hodnocení
+ souhlasím
Krásná scéna, country hudba, výborné herecké výkony, zejména Z. Vejvodová excelovala... To se Vinohradskému divadlu povedlo.. Odcházel jsem s úsměvem na rtech a s vědomím.. že je tu vždy naděje..
Vladimír10  70 %
10.9.2021 | 526 hodnocení
+ souhlasím
Největší devizou inscenace je vynikající herecký výkon Z. Vejvodové, která je pro roli Lízy vybrána více než vhodně. Zbytek osazenstva poté předvádí již méně zapamatovatelné herectví. I přesto lze konstatovat, že většina zúčastněných dokázala s patřičnou pokorou k původnímu textu naplnit charaktery svých postav. Plyn by však pro příště mohl ubrat J. Roskot, který svoji figuru v některých momentech až příliš karikoval. Tuto skutečnost bych ale přičítal spíše režijnímu vedení než samotnému herci. Funkční scénografii, kostýmům i hudbě, která krásně evokovala americký venkov, nemám co vytknout.
Vero-nika  90 %
9.9.2021 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Výborné představení, hudba, scéna, světla a vynikající výkony všech herců. Překvapil i p. Lambora.
Mora  80 %
2.9.2021 | 141 hodnocení
+ souhlasím
Výborná zejména Z.Vejvodová
J.anek  80 %
24.8.2021 | 408 hodnocení
+ souhlasím
Tak tohle se Juraji Deákovi podařilo. Je radost, když do sebe všechny složky zapadnou a vznikne dobré divadlo.
Laťková scéna se jednoduše proměňuje, balíky slámy jsou téměř skutečné, hudba připomíná country, jsme na americkém venkově.
Obsazení je parádní, září Líza Zuzany Vejvodové. Marek Lambora přináší pozlátko výjimečnosti, ale Líza se logicky rozhodne pro poctivého Tomáše Pavelku. Oba bratři byli skvělí, ale mám pocit, že hvězdou inscenace je Igor Bareš.
Je to celé dojemné a velmi vtipné. Je to o snech a o naději, bez kterých nevznikne láska a bez nichž se nedá žít.
Makaluzo1  80 %
27.6.2021 | 65 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Obchodník s deštěm na Vinohradech se jednoznačně povedl.A to díky skvělému překladu J.Joska i režii J.Deáka.Hudba O.Brouska v country stylu dokresluje atmosféru.Herci mají co hrát,čehož využijí T.Paveka jako Fil,A.Petráš jako Noe,I.Bareš jako rančer Curry, Z.Vejvodová jako Líza,M.Lambora jako Bill i J. Roskot jako Jim.Herecký koncert.Na Vinohradech navázali úspěšně na tradici vedoucí až k D.Medřické a R.Lukavkému.Snad se neurazí ani B.Lancaster a K.Hepburnová.
Honzy  80 %
27.6.2021 | 263 hodnocení
+ souhlasím
Uvedení OBCHODNÍKA S DEŠTĚM v Divadle na Vinohradech je trefa do černého. Jde o velmi zdařilou inscenaci slavné komedie. Pochválit je třeba výborný překlad J.Joska, funkční scéna dobře navozuje atmosféru amerického Západu. Z hereckých výkonů vyčnívají hvězda divadla M.Lambora, dále A.Petráš (nový, "neokoukaný" herec v DnV) a Z.Vejvodová. Příběh je dobře zrežírovaný ostříleným J.Deákem a když hra má myšlenku, včetně zajímavého příběhu, tak je úspěch zaručen. Psáno s předpremiéry 26.6.2021 Hodnocení 80%.
Olča  90 %
22.6.2022 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Byť se jedná o klasiku, nikdy jsem žádnou inscenaci v divadle ani film neviděla. Celé představení jsem si příjemně užívala, respektive jsem ho prožívala společně s herci. Krásná scéna i hudba a výborné herecké výkony všech.
Hra je nejen vtipná, ale místy i velmi dojemná, což dává prostor k prožitkům vlastních emocí. Odcházela jsem s příjemný pocitem a slzami v očích.
Rozhodně doporučuji.
Nicolas N  70 %
24.1.2022 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Další dobré představení, které můžete vidět v divadle Na Vinohradech. Ničím ovšem nenadchla, ale ani nezklamala. Klasický showman v podání Marka Lambory byl obstojný, ovšem skvěle se blýskla Zuzana Vejvodová a Jiří Roskot.
Lily  70 %
8.12.2022 | 15 hodnocení
Marek a Marie  70 %
10.10.2022 | 60 hodnocení
Moonek  30 %
23.5.2022 | 100 hodnocení
Xcepek  90 %
1.5.2022 | 621 hodnocení
Terez  40 %
12.4.2022 | 102 hodnocení
Kjama  80 %
5.2.2022 | 109 hodnocení
Matěj Konečný  80 %
1.2.2022 | 162 hodnocení
Jíťa8  90 %
2.12.2021 | 13 hodnocení
MISA2604  70 %
1.12.2021 | 19 hodnocení
ViktorieT  60 %
12.11.2021 | 16 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.