Blog uživatelů i-divadla

To vážně nikdo z odboje nemá auto?!
vydáno: 26.6.2020, Studený Čumáček

80 %     

Mnoho historiků (od Amorta po Stehlíka), autorů literarury faktu (a také agentů STB), spisovatelů  či jen filmařů od roku 1942 už předložilo p.t. diváctvu svůj pohled na Anthropoid. Na divadle nikdy, tedy alespoň na našem území nikdy. Do dneška, a je jasné proč.
     Prakticky každý zastává na Anthropoid názor, a pokud ho náhodou nezastává, blebtne to první, co mu slina na jazyk přinese, protože jsme Češi, žejo.
     Byli to hrdinové. Byli to zbabělci, protože tam dole, v kryptě, si nechali ten poslední pro sebe a neprostříleli se ven. Byli to padákoví agenti zrádcovského západu, měkkého Beneše a můžou za Lidice... A nebo jen prostě byli a udělali to, tečka. Ale tenhle podařený kus vlastně není o nich, těch dvou, nebo o tom třetím, z Out Distance. Je o těch, po kterých se v Libni jmenují ulice, tedy...těch pár ulic. Vosmíkových, Novákových, Moravcových, Zelenky-Hajského (pardon, to už není Libeň, to je Žižkov). A je to divadlo, které nechci jen vidět, ale i psát, jen to tak prostě neumím.
     Pokud chtěl Tomáš Dianiška stvořit komedii, tak se mu to povedlo. Pokud chtěl stvořit drama, tak stejně úspěšně. Nicméně...stvořil vlastně určitý typ divadelního komiksu, zábavný, řízný, ujetý, dramatický, ba i tu slzičku si zaslouží. A pokud chtěl kontroverzi, i to dokázal, protože ty rudé prapory s...(no, svastika to opravdu není, hoši) vlály věru pěkně. Ale vlající vlasy Kamily Trnkové/Jindřiška Nováková a její sólo na na elektrickou kytaru...vážně bonbónek.
     Bylo radostí sledovat velmi prosté a už vážně staletí staré jevištní triky s létáním, čarování s kostýmem (oba rambonasteroidech-kostýmky jsou k nakousnutí, pozadu ale nezůstal ani Golem), čistou scénografií a světlem. A že se Dianiška jako autor nedrží historie? Nedrží, protože okatě nehlásá, že má patent na pravdu. Hraje si, a hraje si k mému a evidentně podle reakcí na generálce i k cizímu potěšení. 

Kamila Trnková, Gabriela Míčová, Jakub Albrecht, Adam Vacula, Tereza Dočkalová, Ivana Wojtylová, Denny Ratajský...díky

     

     

 

 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.