Divadelní spolek JEDL

Malý stvořitel / Der kleine Fratz

Premiéra: 22.6.2020 | 0:40x
Projekt uváděn ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí.
Výprava: Petra Vlachynská. Režie: Jan Nebeský.
Poslední uvedení: červen 2022.
Site-specific projekt inspirovaný životem a dílem spisovatele Franze Kafky. Inscenace vytvořená na míru prostoru bytu v domě U Minuty na Staroměstském náměstí, kde v letech 1889-1896 Kafka bydlel s rodiči. Prožil zde dětství od šesti do čtrnácti let a narodily se zde jeho tři sestry...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadelní spolek JEDL
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
74 %
7451000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Lukáš Holubec 70 %

Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 30.10.2020, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
65%. Záměrem asi nebylo sdělit o Kafkovi něco zásadního nebo objevného. V krátké hříčce si autor E. Tobiáš pohrává s fantazií a přivádí na scénu dvanáctiletého Franze Kafku. Nespočet vtipných a chytrých odkazů nejen na Kafkova díla, ale také na osobnosti jeho života i pražské společnosti. Zvláštní práce s jazykem. Doslova okouzlujícího K. Dobrého v dětské roli doplňují L. Trmíková a M. Dohnal, kteří vystřídají více postav. Atmosféře pomáhá situování do autentického bytu, kde se v (na) malém prostoru se podařilo zobrazit Kafkovu osobnost s osobitým půvabem a humorem.
Lukáš Holubec  70 %
(zadáno: 7.10.2020, počet hodnocení: 694)
+ přínosný / zajímavý komentář
--- Na návštěvě u Kafků --- (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Michvon  80 %
(zadáno: 10.11.2021, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Výživná jednohubka od JEDLu. Nečekejte seriózní CV Franze Kafky. Zato nálady se dostává vrchovatě. Je to divné, je to vtipné a skončí to brzo. Stejně jako Kafka. Geniální Trmíková, ostatně jako vždy, a vynikající Dobrý. Taky jako vždy.
J.anek  90 %
(zadáno: 16.9.2021, počet hodnocení: 388)
přínosný / zajímavý komentář
Geniální pohled do myšlenkového světa budoucího génia. Zkratka, ze které jde hlava kolem. Narážky, po nichž vám v hlavě vybuchují ohňostroje asociací. Takhle našlapaných 40 minut jsem ještě asi nezažil. A ještě se to celé děje s lehkostí a nadhledem.
Vladimír Rogalewicz  60 %
(zadáno: 6.9.2021, počet hodnocení: 701)
přínosný / zajímavý komentář
Určitou podprahovou poetiku to má. Nicméně je to další nesmyslná hříčka spolku JEDL, ve které asi nejde najít nic zásadnějšího (a asi ani takovou ambici neměla). Herecky opět skvělé - znamenitou Lucii Trmíkovou tentokrát ještě převyšuje Karel Dobrý - a jak! Deset procent (nad 50 %) jsem přidal za to, že mě inscenace přivedla do Skautského institutu. Takový prostor bych na turisty kolonizovaném Staroměstském náměstí nečekal.
Gimli35  70 %
(zadáno: 22.6.2020, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Mé první setkání s režisérem Nebeským a vlastně i se samotnou koncepcí site-specific inscenace dopadlo příznivě. Tobiášovi a Nebeskému se povedlo stvořit představení, které zajímavou formou popisuje Kafkův vztah k otci, matce, ženám i příteli Maxi Brodovi; dále velmi působivě líčí jeho zvláštní náturu a pocit, že do světa kolem sebe nezapadá; v různých narážkách jsou zmiňována i jeho díla. Vynikající, soustředěný výkon K. Dobrého, kterého L. Trmíková a M. Dohnal zdatně doplňují. Až na dvě obskurní zpívané pasáže a prazvláštní závěr zkrátka zdařilý počin.
Tomas22  70 %
(zadáno: 2.7.2020, počet hodnocení: 88)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.