Divadlo D21

Charles Dickens, Věra Herajtová

Vánoční koleda

[A Christmas Carol]
Premiéra: 6.11.2015. Dramaturgie: Magdalena Frydrych Gregorová. Výprava: Magdalena Klára Hůlová. Light design: Tomáš Lohin. Hudba: Zdeněk Dočekal. Režie: Věra Herajtová.
1:25x

Osoby a obsazení
Ebenezer Scrooge, obchodník - Petr Pochop
Duch budoucích Vánoc & Paní Černá & Had a další postavy - Stela Chmelová
Duch minulých Vánoc & Paní Bílá & Pekingská kachna a další postavy - Hana Mathauserová
Marley & Synovec Fred a další postavy - Michal Dudek
Duch současných Vánoc & Písař Bob & Pes a další postavy - Milan Ligač / Lukáš Šolc

Vánoční příběh o tom, jak se duše zbavuje pout. Během Štědrého večera navštíví obchodníka Ebenezera Scrooge tři duchové, aby ho provedli strašidelnou krajinou jeho vlastního života. Starý lakomec a necita, který je zatvrzelým odpůrcem svátečního veselí, putuje svou minulostí, současností a budoucností, aby nakonec svým blízkým a podřízeným vlastnoručně upekl krocana...
inscenace je vhodná pro děti 1. stupně ZŠ
Divadlo D21
Hodnocení inscenace
Redakce
74 %
Uživatelé
63 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Jiří Koula 80 %
(zadáno: 1.1.2017, počet hodnocení: 1357)
přínosný / zajímavý komentář
Nadmíru šťastné spojení autorky dramatizace a režisérky Věry Herajtové s Divadlem D21. Hravá inscenace, v níž se pozoruhodně těsně propojuje dětský pohled s šedým dospěláctvím a nadpřirozenem, prostor se scénou, scéna s rekvizitami, rekvizity s herci, herectví s muzikálností, neotřelá interpretace ústřední postavy stejně jako řada divadelně realizačních překvapení... Až mi přijde škoda, že tuto krásu je možno zhlédnout jen párkrát kolem Vánoc.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 18.12.2016, počet hodnocení: 1313)
přínosný / zajímavý komentář
Nestárnoucí Dickensův příběh v D21 převyprávěli srozumitelně. Promyšlená výprava využívající celý prostor, řada prvků v dekoraci postupně překvapovala více funkcemi. V hudbě byly užity více či méně známé koledy, které se často staly vhodným dodatkem k ději. Hlavní roli P. Pochop promyšleně vystavěl. Ostatní herci vždy vystřídali více rolí; malá škoda byla, že u některých z těchto epizodek se spokojili s prvoplánovějším hraním „pro děti“. Inscenace zvlášť ve vánočním období může potěšit dospělé a zaujmout děti, pro které je dostatečně efektní.
Pavla Haflantová 70 %
(zadáno: 21.12.2015, počet hodnocení: 272)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemná inscenace, která udržela pozornost celého hlediště plného dětí.
Michal Novák 80 %
(zadáno: 6.12.2015, počet hodnocení: 935)
přínosný / zajímavý komentář
Překvapení. Ve skromných podmínkách vznikla podle klasické předlohy inscenace, jejíž půvab tkví ve vtipném posunu podoby tří vánoční duchů, scénografii, která je sama o sobě poetickým principem, a v neposlední řadě dramaturgie „polidšťuje“ mrzouta Scrooge, aby posílila ztotožnění dětského publika s takovou postavou. Režisérka V. Herajtová zřejmě nestrpí polovičatosti a znouzectnosti, kterými se to v povětšinou experimentech Divadla D21 jenom hemží. Inscenace pěkně pracuje s detailem, potěší i herecké výkony v čele s Petrem Pochopem nebo hudební stránka inscenace (malou slabinou je však zpěv).
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 1.12.2015, počet hodnocení: 2726)
přínosný / zajímavý komentář
75% Povedená inscenace V. Herajtové, která účinně pracovala s vánoční atmosférou. Dokázala ji navodit víceméně stoprocentně. Pěkné i po výtvarné stránce a to jak z hlediska výpravy, tak light designu (to mě v tak skromných podmínkách překvapilo asi nejvíc). Herecky zaujali zejména S. Chmelová a P. Pochop, jeho pojetí a "zlidštění" Scrooge působilo zcela věrohodně. Celkově herecky přesvědčivé, jen někteří aktéři chvílemi bojovali se zpěvem, ten by to chtělo přece jen trošku vypilovat, muzika Z. Dočekala se jinak příjemně poslouchala. A to kouzlo s hrobkou... Inscenace, která stojí za vidění.
Hodnocení uživatelů:
Brabcidlo 60 %
(zadáno: 5.3.2017, počet hodnocení: 11)
Pavel.Tomas 50 %
(zadáno: 26.2.2016, počet hodnocení: 79)
Lenka458 80 %
(zadáno: 18.11.2015, počet hodnocení: 88)
přínosný / zajímavý komentář
skvěle zahrané, pěkné kostýmy

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.