Divadlo D21

Charles Dickens, Věra Herajtová

Vánoční koleda

[A Christmas Carol]
Premiéra: 6.11.2015. Dramaturgie: Magdalena Frydrych Gregorová. Výprava: Magdalena Klára Hůlová. Light design: Tomáš Lohin. Hudba: Zdeněk Dočekal. Režie: Věra Herajtová.
1:25x

Osoby a obsazení
Ebenezer Scrooge, obchodník - Petr Pochop
Duch budoucích Vánoc & Had & Paní Černá & Scroogova sestra Fanynka & Paní Fezziwigová & Bobova dcera Marta & Koledník - Stela Chmelová
Duch minulých Vánoc & Pekingská kachna & Paní Bílá & Scroogova milá Belle & Bobova manželka & Koledník - Hana Mathauserová
Duch Jakuba Marleyho & Synovec Fred & Bobův nemocný syn Tim & Fezziwigův učedník Dick & Koledník - Michal Dudek
Duch současných Vánoc & Pes & Písař Bob Cratchit & Pan Fezziwig - Milan Ligač / Lukáš Šolc

Vánoční příběh o tom, jak se duše zbavuje pout. Během Štědrého večera navštíví obchodníka Ebenezera Scrooge tři duchové, aby ho provedli strašidelnou krajinou jeho vlastního života. Starý lakomec a necita, který je zatvrzelým odpůrcem svátečního veselí, putuje svou minulostí, současností a budoucností, aby nakonec svým blízkým a podřízeným vlastnoručně upekl krocana...
D8+
Divadlo D21
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
54 %
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Holubec 70 %
(zadáno: 4.1.2018, počet hodnocení: 603)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherně zpracovaná Vánoční koleda, jež si může bez problémů najít cestu k dospělým i dětem. Tedy jako volba pro rodinnou návštěvu divadla ideální. Malebnost představení také zdůrazňuje nápaditá scéna, kostýmy a především hudba se zpěvy, kterých jsem se dopředu trochu obával, ale ony naopak dodávají inscenaci to pravé kouzlo vánoční atmosféry. Petr Pochop má pak samozřejmě výhodu ve své vizáži, ale Ebenezera Scroogeho hraje citlivě a jeho následná proměna je nenásilná a uvěřitelná. Ovšem pochválit chci i všechny ostatní účinkující a pochopitelně režisérku Věru Herajtovou. Vánoční radost v D21!
Jiří Koula 80 %
(zadáno: 1.1.2017, počet hodnocení: 1544)
přínosný / zajímavý komentář
Nadmíru šťastné spojení autorky dramatizace a režisérky Věry Herajtové s Divadlem D21. Hravá inscenace, v níž se pozoruhodně těsně propojuje dětský pohled s šedým dospěláctvím a nadpřirozenem, prostor se scénou, scéna s rekvizitami, rekvizity s herci, herectví s muzikálností, neotřelá interpretace ústřední postavy stejně jako řada divadelně realizačních překvapení... Až mi přijde škoda, že tuto krásu je možno zhlédnout jen párkrát kolem Vánoc.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 18.12.2016, počet hodnocení: 1534)
přínosný / zajímavý komentář
Nestárnoucí Dickensův příběh v D21 převyprávěli srozumitelně. Propracovaná výprava využívající celý prostor, mnoho prvků v dekoraci postupně překvapovalo více funkcemi. V hudbě byly užity více či méně známé koledy, které se často staly vhodným dodatkem k ději. Hlavní roli P. Pochop promyšleně vystavěl. Ostatní herci vždy vystřídali více rolí; malá škoda byla, že u některých z těchto epizodek se spokojili s prvoplánovějším hraním „pro děti“. Inscenace zvlášť ve vánočním období může potěšit dospělé a zaujmout děti, pro které je dostatečně efektní.
Pavla Haflantová 70 %
(zadáno: 21.12.2015, počet hodnocení: 316)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemná inscenace, která udržela pozornost celého hlediště plného dětí.
Michal Novák 80 %
(zadáno: 6.12.2015, počet hodnocení: 1021)
přínosný / zajímavý komentář
Překvapení. Ve skromných podmínkách vznikla podle klasické předlohy inscenace, jejíž půvab tkví ve vtipném posunu podoby tří vánoční duchů, scénografii, která je sama o sobě poetickým principem, a v neposlední řadě dramaturgie „polidšťuje“ mrzouta Scrooge, aby posílila ztotožnění dětského publika s takovou postavou. Režisérka V. Herajtová zřejmě nestrpí polovičatosti a znouzectnosti, kterými se to v povětšinou experimentech Divadla D21 jenom hemží. Inscenace pěkně pracuje s detailem, potěší i herecké výkony v čele s Petrem Pochopem nebo hudební stránka inscenace (malou slabinou je však zpěv).
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 1.12.2015, počet hodnocení: 2860)
přínosný / zajímavý komentář
75% Povedená inscenace V. Herajtové, která účinně pracovala s vánoční atmosférou. Dokázala ji navodit víceméně stoprocentně. Pěkné i po výtvarné stránce a to jak z hlediska výpravy, tak light designu (to mě v tak skromných podmínkách překvapilo asi nejvíc). Herecky zaujali zejména S. Chmelová a P. Pochop, jeho pojetí a "zlidštění" Scrooge působilo zcela věrohodně. Celkově herecky přesvědčivé, jen někteří aktéři chvílemi bojovali se zpěvem, ten by to chtělo přece jen trošku vypilovat, muzika Z. Dočekala se jinak příjemně poslouchala. A to kouzlo s hrobkou... Inscenace, která stojí za vidění.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Tylda 60 %
(zadáno: 4.1.2019, počet hodnocení: 44)
Otschi 20 %
(zadáno: 16.12.2018, počet hodnocení: 31)
Kačka 60 %
(zadáno: 9.12.2018, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Začátek rozpačitý (podle mého zbytečné náznaky tělesné přitažlivosti pro dětské publikum), ale po prvních deseti minutách už povedený kus.
Blahme 50 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 62)
Brabcidlo 60 %
(zadáno: 5.3.2017, počet hodnocení: 11)
Pavel.Tomas 50 %
(zadáno: 26.2.2016, počet hodnocení: 113)
Lenka458 80 %
(zadáno: 18.11.2015, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
skvěle zahrané, pěkné kostýmy

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.