Divadlo F. X. Šaldy Liberec [Malé divadlo]

Světáci

Premiéra: 16.6.2023 | 2:45
Dramaturgie: Jiří Janků. Scéna: Pavel Kodeda. Kostýmy: Edita Kurková-Kodeda. Hudba: Darek Král. Pohybová spolupráce: Eliška Jansová. Režie: Kateřina Dušková.
Divadelní adaptace kultovní české filmové komedie, jejíž děj divadelní tvůrci posunuli z 60. let do současnosti. Trojice venkovských fasádníků, jejichž snem je prožít alespoň jednu noc v luxusní restauraci, vyvine nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního zdání vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv se postupně rozvíjí v sérii bizarních scén a dialogů plných slovní i situační komiky...
Anketa 2022/23
Pro tuto inscenaci, stejně jako pro všechny ostatní s premiérou od září 2022 do srpna 2023, včetně hereckých výkonů, můžete hlasovat v naší výroční anketě.
Uzávěrka ankety je 11. prosince 2023.
Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Hodnocení inscenace
Redakce
55 %
Uživatelé
90 %
9021000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Iva Bryndová 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (3)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
8.8.2023 | 3002 hodnocení
+ souhlasím
O svébytnou verzi Světáků se pokusili režisérka K. Dušková s dramaturgem J. Janků. Oceňuji jejich snahu film přiblížit současné generaci a přesadit děj do současnosti. Se zájmem jsem sledoval, jak si pohrávali s úpravou scén a replik, které dokázali vtipně oživit přimyšlenými nápady. Bohužel se najdou i lacinější vtípky, které se snad vlivem repríz „vyretušují“ a zůstanou jen ty dobré a originální. Největším problémem inscenace jsou ovšem přidané songy z české popmusic. Bez hitů Láska je láska, Duhová víla apod. bych se obešel. Písně jsou do inscenace naroubovány poněkud násilně. Herecky vyrovnané, včetně skvěle ztvárněných vedlejších rolí.
Iva Bryndová  50 %
7.8.2023 | 466 hodnocení
+ souhlasím
55% Liberecký tvůrčí tým se rozhodl oblíbený film přenést ze šedesátých let k dnešku a ke střetu kultur mimo jiné i v generačním smyslu. Tam, kde se opírá čistě o činohru funguje, tu více, tu méně zdařile, inscenace by snesla přísnější uchopení ve smyslu zbavení se vtípků tzv. "na první dobrou" a vycizelování těch povedených a další reprízy snad pomohou i hercům. Obešla bych se ovšem bez pěveckých a hudebních čísel, která inscenaci zbytečně protahují, aniž by přinášela nějaký hlubší a výraznější smysl, zvlášť při nahrazení zrovna touhle hudbou, která sice je současnější, ale proč přesně byly vybrány zrovna tyto skladby úplně jasné není.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
MajdaLena  90 %
14.8.2023 | 29 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.