Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Život Galileiho

Premiéra: 21.12.2012 | 2:30
Překlad: Rudolf Vápeník, Ludvík Kundera. Dramaturgie: Ivana Slámová. Scéna: Jonáš Czesaný. Kostýmy: Kateřina Štefková. Hudba: Hanns Eisler, Jiří Samek, Roman Zach. Režie: David Czesany.
Poslední uvedení: leden 2014.
Významné dílo „epického“ dramatu, hluboce se dotýkající i událostí 20. století a kladoucí otázky o společenské i osobní odpovědnosti. Příběh známého vědce a astronoma, který pod nátlakem církve odvolal kopernikovské učení o oběhu planet okolo slunce, aby mohl tajně pokračovat ve svém vědeckém bádání. Přizpůsobil se. Máme ho posuzovat především jako zbabělce nebo hlavně jako člověka, který zásadně přispěl k poznání světa?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
51 %
5171000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 50 %
Pavel Širmer 50 %
Jan Pařízek 60 %
Jiří Koula 70 %
Volby

Hodnocení (11)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  50 %
23.4.2013 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
55% Inscenace hry B. Brechta se bohužel nevymanila z šedého průměru, který je v posledních sezónách pro DNz tak charakteristický. D. Czesany text inscenoval spíš jako životopisný dokument s několika režijními výstřelky, přičemž mi přišlo, že právě jimi spíš maskoval koncepční bezradnost. Herecky solidní, soubor by si však zasloužil víc než jen tuto bezkalorickou stravu.
Pavel Širmer  50 %
29.3.2013 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Brechtovy hry je těžké inscenovat, nasazují se zřídka a tato se v Praze objevuje po bezmála třiceti letech! Jsem rád, že byla uvedena, zvlášť když se téma kompromisů a zaprodávání jeví stále ožehavější. Režijní koncepci nepokládám za správnou cestu pro text. Výsledek se mi nejevil jako živé divadlo. Sledoval jsem spíše s rozpaky, inscenace podle mého názoru mohla sdělit podstatně víc. Práce herců dobrá. Výběr látek pro repertoár DNZ mívá dobrý záměr, většinou je v nich potenciál společenského přínosu. Bohužel výsledky smysluplného snažení nejsou ve většině případů v poslední době přesvědčivé.
Jan Pařízek  60 %
29.1.2013 | 911 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace, která neurazí. Dobře ztvárněný život slavného myslitele, který mě sice výrazně nezasáhl, ale rozhodně ani nenudil a pro mě, jako neznalého detailů v jeho životě, přinesl i leccos zajímavého. Líbilo se mi také zpracování scény a hudební doprovodná čísla. Herecky pak v hlavní roli nezklamal M. Mejzlík, kterého dobře doplňovali I. Lupták a R. Zach.
Jiří Koula  70 %
16.1.2013 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Dost možná budu za rebela, ale řekl bych, že toto se povedlo. Už první premiéru této sezóny považuju ze relativně zdařilou a tato je dle mého o krůček dále, o stupínek výše. Divadlo Na zábradlí je už pár let v tvůrčí krizi a já mám pocit, že se nyní snaží tento svůj handicap proměnit ve výhodu, z negativních atributů učinit základ poetiky... A co víc, ono to, zdá se, funguje.

Sezóna Nepřizpůsobiví? se zabývá "lidmi na okraji", je to depresivní pohled na neutěšený svět a kdo ví o depresivní neutěšenosti více než právě současné Divadlo Na zábradlí? Opatrně se těším na zbytek sezóny.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  50 %
20.11.2018 | 379 hodnocení
+ souhlasím
Byla jsem na derniéře značně rozladěná z chování diváků, absolutně nepasujícího do divadelních prostor, do hodnocení to ale nepromítám...
Bylo to dloooooooooooooooouhý :-( Ale za těch několik repríz si stačili herci se svými postavami vyhrát, takže jim lépe padli a tím pádem i hru o něco více oživili. A aspoň na derniéře jsme se dočkali, když na generálce nebo prvních opakováních ne - "A přece se točí!" :-) M. Mejzlík podával standardní výkon, bavil I. Lupták. Líbily se mi kostýmy.
Lucilla  50 %
7.4.2013 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Zdlouhava hra, predevsim prvni polovina. Miloslav Mejzlik je v roli dobry, ale ke konci uz mi neprijde jako zapaleny objevitel, ale jako rozmazlene dite, ktere si chce prosadit svou. Mozna to tak melo byt, nicmene to trha sympatie, ktere si k jeho postave vytvorite.
Plus zaslouzi scena a kostymy, minusem pro me osobne bylo, ze jsem marne cekala na Galileiovu nejznamejsi vetu.
Kuba_r  50 %
13.3.2013 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Průměr. Takže vlastně slušný... Ale Na Zábradlí dle mého zoufale málo!
Vitounek  60 %
5.2.2013 | 109 hodnocení
+ souhlasím
Kvalitní představení. Líbil se mi výkon Miloslava Mejzlíka v roli Galilea, scéna a kulisy, nicméně asi bych uvítal, kdyby představení bylo více orientované na myšlenky než fakta, zdálo se mi až příliš popisné.
Kamihous  50 %
1.6.2013 | 32 hodnocení
Eviik  60 %
7.4.2013 | 289 hodnocení
Cimr  40 %
31.1.2013 | 107 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.