Horácké divadlo Jihlava [velká scéna]

Heda Gablerová

Premiéra: 19.9.2020
Překlad: František Fröhlich. Dramaturgie: Barbora Jandová. Scéna: Zuzana Hudáková. Kostýmy: Andrea Pojezdalová. Hudba: Nada El. Režie: Tomáš Procházka.
Poslední uvedení: březen 2022.
Hra klasika norské dramatiky. Dcera vysoce postaveného generála Gablera se po jeho smrti spíše z rozmaru než ze skutečné lásky provdá za mladého nadějného historika. Po návratu ze svatební cesty se nastěhuje do nového domu, který se pro ni však stává víc klecí než domovem. Spoutání je neslučitelné se způsobem života, na jaký byla zvyklá ještě za života svého otce. Její situace se ještě více zamotává (či prohlubuje) ve chvíli, kdy se ve městě objevuje také její bývalá láska a připomínka starých dobrých zašlých časů, talentovaný Eilert Lovborg, který právě napsal zásadní vědecké dílo...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Horácké divadlo Jihlava
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
75 %
7521000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Ke zhlédnutí online naDramox
Volby

Hodnocení (3)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
26.2.2022 | 1022 hodnocení
+ souhlasím
První polovina působí jako herecky zdařilá, ale vesměs konvenční interpretace Ibsena. Druhá polovina pak překvapí svým vykloubením z budovaného fikčního světa, řekl bych, že se tvůrci inspirovali u D. Lynche. Přestává tak platit chronologická posloupnost i charakterizace postav. Slovenský režisér T. Procházka opakovaně vyvádí diváky z jejich komfortní zóny, schválně provokuje. Bohužel ne u všech psychedelických prvků se povedlo jejich sladění s tématem Ibsenovy hry, místy působí jako solitérní nápady. A. Palatínusová ztvárnila Hedu jako chladnou ženu, která sama neví, co chce, a zoufale touží najít nějaký smysl života. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Sabi  90 %
26.11.2021 | 50 hodnocení
Čiko  60 %
23.10.2020 | 923 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.