Horácké divadlo Jihlava

Oscar Wilde, Pavel Šimák

Obraz Doriana Graye

Premiéra: 7.4.2018. Překlad románu: Jiří Zdeněk Novák. Dramaturgie: Barbora Jandová. Výprava: Kristina Matre Křížová. Hudba: Šárka Býčková, Adam Mašura. Pohybová spolupráce: Tomáš Rychetský. Režie: Pavel Šimák.
Poslední uvedení: duben 2019.


Dramatizace známého a jediného románu Oscara Wildea, který na pozadí dekadentní estetiky konce 19. století břitce prozkoumává povahu lásky, přátelství, manipulace i smrti, témata jako je krása, mládí a stáří i relativitu pojmů. Příběh trojice mužů z lepších kruhů (naivního narcise, protřelého cynika a citlivého umělce) je zarámován osudem portrétu, na němž věhlasný londýnský malíř vypodobnil svého chráněnce Doriana Graye a poté ho mladíkovi ohromenému vlastní krásou daroval. Tento mladík „na vzestupu“ ale projeví přání, aby nikdy nezestárl a všechny proměny jeho tváře se promítaly výlučně na toto plátno...
14!

inscenace již byla stažena z repertoáru

Horácké divadlo Jihlava
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
77 %
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Lukáš Dubský 60 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 11.4.2019, počet hodnocení: 1516)
přínosný / zajímavý komentář
Režisér P. Šimák v dramatizaci děj Wildova románu přenesl do současnosti a soustředil se na trend upřednostňování vnějšího vzhledu. V pozměněném realističtějším konci Dorian nepoškodil Basilovu osudovou fotografii (v románu obraz), zemřel na vyprázdnění ducha, splynutím se svým „starším já“. Hlavní představitel J. Burda zřetelně zachytil Dorianův charakter i přeměnu, jeho nasazení významně přispělo k výsledku stejně jako zvláštní hudba. Na inscenaci by se daly najít nedostatky v dílčích řešeních či na některých hereckých výkonech, jako celek však podala přínosnou výpověď.
Lukáš Dubský 60 %
(zadáno: 14.11.2018, počet hodnocení: 781)
přínosný / zajímavý komentář
Dramatizace režiséra Šimáka text nenásilně posunula do současnosti. Výrazně akcentován je kult mládí a těla, který ovládá dnešní společnost. Bohužel režisér úplně neodhadl míru fyzické akce, takže někdy je toho přetlačování, běhání a cvičení na jevišti zkrátka příliš a trochu se v tom ztrácí postupný vývoj Doriana (J.Burda) z nesmělého mladíka v narcistního cynika. V menších rolích zaujmou hlavně Z.Stejskal a Š.Býčková. Za koupi stojí divadelní program vtipně stylizovaný do podoby fashion magazínu. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Simonn 70 %
(zadáno: 28.3.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Moderní pojetí se mi líbilo. Pan Burda sebou snad zbytečně mlátí o zeď a o zem, emoce jím lomcují, ale dokáže být i introvertní a ten osobní přerod je Graye výborný.
LuPa 80 %
(zadáno: 5.1.2019, počet hodnocení: 4)
Kritik 80 %
(zadáno: 6.4.2018, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Veřejná generálka
Do třetice moderna na prknech Horáckého divadla. Do třetice, naštěstí lze říci všeho dobrého. Moderní pojetí Dorianu Greyovi vyloženě sluší. Ano má tam své místo i ten běžecký pás. Ještě by se dalo trochu škrtat, ale celkově vznikla hra, za kterou se divadlo konečně nemusí stydět.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.