Horácké divadlo Jihlava [velká scéna]

Obraz Doriana Graye

Premiéra: 7.4.2018
Překlad románu: Jiří Zdeněk Novák. Dramaturgie: Barbora Jandová. Výprava: Kristina Matre Křížová. Hudba: Šárka Býčková, Adam Mašura. Pohybová spolupráce: Tomáš Rychetský. Režie: Pavel Šimák.
Poslední uvedení: duben 2019.
Dramatizace známého a jediného románu Oscara Wildea, který na pozadí dekadentní estetiky konce 19. století břitce prozkoumává povahu lásky, přátelství, manipulace i smrti, témata jako je krása, mládí a stáří i relativitu pojmů. Příběh trojice mužů z lepších kruhů (naivního narcise, protřelého cynika a citlivého umělce) je zarámován osudem portrétu, na němž věhlasný londýnský malíř vypodobnil svého chráněnce Doriana Graye a poté ho mladíkovi ohromenému vlastní krásou daroval. Tento mladík „na vzestupu“ ale projeví přání, aby nikdy nezestárl a všechny proměny jeho tváře se promítaly výlučně na toto plátno...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Horácké divadlo Jihlava
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
80 %
8041000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Lukáš Dubský 60 %
Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
11.4.2019 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Režisér P. Šimák v dramatizaci děj Wildova románu přenesl do současnosti a soustředil se na trend upřednostňování vnějšího vzhledu. V pozměněném realističtějším konci Dorian nepoškodil Basilovu osudovou fotografii (v románu obraz), zemřel na vyprázdnění ducha, splynutím se svým „starším já“. Hlavní představitel J. Burda zřetelně zachytil Dorianův charakter i přeměnu, jeho nasazení významně přispělo k výsledku stejně jako zvláštní hudba. Na inscenaci by se daly najít nedostatky v dílčích řešeních či na některých hereckých výkonech, jako celek však podala přínosnou výpověď.
Lukáš Dubský  60 %
14.11.2018 | 1066 hodnocení
+ souhlasím
Dramatizace režiséra Šimáka text nenásilně posunula do současnosti. Výrazně akcentován je kult mládí a těla, který ovládá dnešní společnost. Bohužel režisér úplně neodhadl míru fyzické akce, takže někdy je toho přetlačování, běhání a cvičení na jevišti zkrátka příliš a trochu se v tom ztrácí postupný vývoj Doriana (J.Burda) z nesmělého mladíka v narcistního cynika. V menších rolích zaujmou hlavně Z.Stejskal a Š.Býčková. Za koupi stojí divadelní program vtipně stylizovaný do podoby fashion magazínu. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Simonn  70 %
28.3.2019 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Moderní pojetí se mi líbilo. Pan Burda sebou snad zbytečně mlátí o zeď a o zem, emoce jím lomcují, ale dokáže být i introvertní a ten osobní přerod je Graye výborný.
Kritik  80 %
6.4.2018 | 70 hodnocení
+ souhlasím
Veřejná generálka
Do třetice moderna na prknech Horáckého divadla. Do třetice, naštěstí lze říci všeho dobrého. Moderní pojetí Dorianu Greyovi vyloženě sluší. Ano má tam své místo i ten běžecký pás. Ještě by se dalo trochu škrtat, ale celkově vznikla hra, za kterou se divadlo konečně nemusí stydět.
Michalvacek  90 %
23.9.2019 | 20 hodnocení
LuPa  80 %
5.1.2019 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.