Jihočeské divadlo Č. Budějovice [Otáčivé hlediště Český Krumlov]

Rozum a cit

Premiéra: 1.6.2024
Dramaturgie: Olga Šubrtová. Scéna: Petr Vítek. Kostýmy: Linda Boráros. Hudba: Jan Čtvrtník. Pohybová spolupráce: Martin Pacek, Jan Šauer. Překlad románu a režie: Martina Schlegelová.
Adaptace románu, romantický příběh ze „staré dobré Anglie“. Krásná a rozumná Elinor, ještě krásnější a divoká Marianna, dvě sestry, které vyrostly v přepychu na zámku, po smrti otce čelí tvrdému osudu. Majetek totiž podle prastarých zákonů zdědí jejich nevlastní bratr a ony se musí (i s matkou a nedospělou sestrou) vystěhovat do prostého venkovského domu. Jejich budoucnost je krajně nejistá – kdo bude stát o dívky bez věna? Navíc, když se obě tvrdohlavě touží vdát z lásky? Ale to už se na scéně objevují pánové – plachý a vtipný Edward, statečný plukovník Brandon, okouzlující Willoughby a bohatý lord Kvido...
Jihočeské divadlo Č. Budějovice
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
87 %
8731000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Helena Grégrová 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
22.6.So21:30Otáčivé hlediště Český Krumlovvstupenky
23.6.Ne21:30Otáčivé hlediště Český Krumlovvstupenky
22.6.So21:30 vstupenky
Otáčivé hlediště Český Krumlov
23.6.Ne21:30 vstupenky
Otáčivé hlediště Český Krumlov

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
21.6.2024 | 1154 hodnocení
+ souhlasím
75%. Romantický příběh je ideální náplní pro letní večery v barokní zámecké zahradě. Režisérka M.Schlegelová si s otáčivým hledištěm rozumí a dokázala využít výhody prostředí. Podařilo se jí vytvořit obraz staré Anglie, zaujme invenční využití koní a potěší, že i během otáčení je možné sledovat company, jak rozehrává drobné akce, které pomáhají budování odlehčené atmosféry. Humor totiž této inscenaci nechybí, je potřebným kořením, aby příběh nezůstal jen červenou knihovnou. Herecky se s dvěma charakterově velmi odlišnými sestrami dobře popasovaly E.Brumovská a D.Šišková. Z pánského ansámblu zaujal P.Oubram, v malé roli bavil F.Hnilička.
Helena Grégrová  80 %
2.6.2024 | 1681 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
75 %. Divadelní adaptaci románu Rozum a cit nechybí tvůrčí um a cit pro kompozici celku i promyšlený detail. Díky působivé souhře hereckých akcí, scénografie, světelné koncepce, projekcí a náladotvorné hudby ožívá Anglie konce 18. století před zraky diváků, téměř jako by vystoupila z dobového obrazu, přičemž je plně využito možností plenéru zámeckého parku u Otáčivého hlediště. Dlužno zmínit i vděčně efektní zapojení většího počtu secvičených koní. Akcentací romantické linky příběhu dvou sester s protipólným uspořádáním racionality a hypersenzivity jde inscenace adekvátně naproti specifikům prostoru a naplnění oddechové funkce letní produkce.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
J.anek  80 %
16.6.2024 | 497 hodnocení
+ souhlasím
Stará a prý dobrá Anglie ožívá před očima diváků téměř jako film - skvěle fungují filmové i zvukové dotáčky, koní jsem napočítal šest a makali jako barevní, výtvarně je to náramné, scénář je vtipný a maximálně srozumitelný, aby nikdo netápal, a v komparzu je parta hezkých mladých lidí.
Z herců mě tradičně bavila především Natália Drabiščáková, která navíc elegantně komentovala počasí - představení propršelo téměř kompletně.
Mikroporty fungují technicky dokonale, ale často jsem netušil, kdo vlastně mluví.
Není to mimořádná inscenace, je to mimořádná podívaná. Je to dobře fungující show.
Karel1964  80 %
13.6.2024 | 88 hodnocení
+ souhlasím
Krásné scény, prostor okolo hlediště je skvěle využitý. Ale těch otoček a postav je tam opravdu poměrně dost a nějak se nedá naladit na příběh. Než se na jednu scénu zadíváte, už vás to točí jinam. Takže moc hezky udělané, ale emoce tam moc nejsou.
Co obdivuji, je nasazení herců, kteří celé představení odehráli v dešti. Hlavně slečny to měly o pořádnou rýmu.Za to dávám +10%
Jo, a ty lístečky s hodnocením - já jim dal pětku, protože jsem si myslel, že dávám plný počet bodů. A ono je to jak ve škole. Dostali ode mě neúmyslně kouli. Myslím, že takto se spletlo víc lidí.
Babitch  100 %
2.6.2024 | 79 hodnocení
+ souhlasím
Naprostý dramaturgický a režijní skvost! Pobaví, nadchne, dojme. Jedno z nejlepších představení, které jsem viděl.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.