Městské divadlo Brno [Biskupský dvůr]

Baron Trenck

Premiéra: 23.6.2012
Dramaturgie: Jan Šotkovský. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Andrea Kučerová. Hudba: Karel Cón. Režie: Stanislav Slovák.
Poslední uvedení: rok 2015.
Původní historické drama o legendárním vojevůdci rakouské armády Františka Trencka, jenž odpočívá jen několik desítek metrů od Biskupského dvora, v kapucínské kryptě kostela Nalezení svatého Kříže. Věhlasný baron Trenck byl mimořádně sugestivní, kontroverzní a rozporuplnou osobností – vzdělaný intelektuál, schopný válečník a přitažlivý muž na straně jedné, pudový násilník na straně druhé. Jeho životní příběh byl plný bitev, násilí, neustálé koketérie se smrtí a zároveň mnoha romantických milostných avantýr...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
76 %
7681000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
3.7.2013 | 1146 hodnocení
+ souhlasím
Trio Slovák - Šotkovský - Štěpán napsalo vcelku zábavnou výpravnou legendu, která se historickými skutečnostmi inspiruje jen velmi volně (což tvůrci ostatně příznávají). Ve hře je velké množství postav, takže herci nemají příliš prostoru na rozehrání nějakých zajímavějších charakterů. Povedlo se hudební aranžmá, postava Pěvce je dobře vymýšlená a celý příběh vhodně uvozuje. Příliš mě nenadchla scénografie, která se skládá z několika slaměných, načerno nabarvených kvádrů.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ady_111  80 %
14.6.2021 | 78 hodnocení
+ souhlasím
Ze záznamu
Rozhodně poutavé představení snoubící prvky historie s vtipnými i romantickými místy a trochou fabulace :-)
Studený Čumáček  70 %
27.5.2020 | 413 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
záznam
Zábavné, pevně svázané s Brnem, dodávající správnou míru testosteronu i romantiky, dobře vyvážená kombinace činoherních i čistě muzikálových akcí...spokojenost.
Vladimír Rogalewicz  70 %
26.5.2020 | 809 hodnocení
+ souhlasím
Dobře zvolené a kultivovaně inscenované téma z brněnské historie pro uvolněné brněnské letní večery pod širým nebem. Toto zadání představení dobře plní. (Záznam ze streamu, 25.5.2020)
Denisa  100 %
19.5.2016 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Chodíme každý rok, vynecháme poprvé letos, protože v nabíce chybí. Poprvé velké okouzlení, super práce v "exteriérech". Při dalších návštěvách se pořád líbilo, takže to vypadá, že se hned tak neochodí. Romantické, bojovné, vtipné a svižné. Tak proč ne letos zase, že? My chceme Štěpána a spol.
Aja  100 %
30.12.2014 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Perfektní zážitek umocněný atmosférou Biskupského dvora. Geniální řešení scény jen pomocí několika balíků slámy metamorfujících se v různá místa. Silný příběh, pěkné herecké výkony. :-)
Candie254  70 %
26.6.2012 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé představení, které stojí za vidění, ale mínusem bylo, že nijak negradovalo. Líbilo se mi, že hra byla "vážná" a nenásilně propojena s vtipnými pasážemi. Z herců se mi líbil Dušan Vitázek,který dobře sekundoval Petrovi Štěpánovi, kterému je role Trenka šitá na míru. Ale zdá se mi, že "company" mohlo být méně, ničemu by to neuškodilo. Mohl by se tak dát větší prostor hl. hercům, vztahům mezi nimi (Císařovna a Trenk)a lépe vykreslit jejich charaktery. Jinak ještě bych zmínila hezké kostýmy, každý z nich byl opravdu autentický (obzvlášť mne zaujal ten od Vitázka), a dobré projekce.
Guildenstern  50 %
26.6.2012 | 449 hodnocení
+ souhlasím
tak určitě je třeba pochválit bohulibý záměr přiblížit brňákům kus historie jejich města, krásnou hudbu K. Cóna a vyzdvihnout působivost kulis Arcib. dvora, nicméně výpravnost a velký počet účinkujících jsou spíše kontraproduktivní - ve výsledku nemají herci co hrát, nikdo se nemůže moc předvést, i císařovna a baron jsou role hrané v jedné poloze. výsledek pak připomíná spíše výchovné představení pro školy v nějakém oblastním divadle nebo natáčení hraného dokumentu pro zemské muzeum. použití některých hvězd souboru do pidiroliček pak hraničí se sabotáží :-)
Plšík  70 %
27.5.2020 | 782 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.