Městské divadlo Brno [Činoherní scéna]

Velký Gatsby

Premiéra: 4.11.2023 | 2:30
Úprava: Jiří Záviš. Dramaturgie: Jiří Záviš, Klára Latzková. Scéna: Petr Hloušek. Kostýmy: Eliška Ondráčková Lupačová. Hudba: Lukáš Janota. Choreografie: Michal Matěj. Překlad a režie: Petr Gazdík.
Dramatizace slavného románu jazzového věku o obyvatelích Long Islandu 20. let minulého století a jejich bohémském způsobu života. Z pohledu středostavovského mladíka Nicka Carrawaye je předváděna povrchnost mladé generace zbohatlíků, kouzlo peněz a omamný pocit bohatství. O panu Gatsbym nikdo neví téměř nic a o tom, jak přišel k majetku, se šíří fantastické zvěsti. Postupně se vysvětluje, proč je Gatsby na ostrově a co je vůbec zač, a začíná se odhalovat příběh plný vášně, lásky i zklamání a vše směřuje k tragickému konci...
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
63 %
6371000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Iva Bryndová 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  70 %
15.12.2023 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
Solidní dramatizace, která se soustředí především na romantickou linku románu, a i když spoustu situací zbytečně zjednodušuje, paradoxně otevírá hercům zajímavé možnosti pro vytvoření nejednoznačných charakterů. P. Gazdík nastudoval mainstreamovou inscenaci, která má spád, drží si po celou dobu tempo a soubor MdB představuje ve dobrém světle. Už dlouho jsem zde neviděl činohru, která by mě podobně herecky oslovila. Za všechny bych určitě jmenoval J. Brožka a K. Daňhelovou.
Iva Bryndová  60 %
22.11.2023 | 566 hodnocení
+ souhlasím
65% - Z mého pohledu na velmi povedené - funkční a efektní scéně - vypráví MdB v režii Petra Gazdíka známý příběh - barevně (efektní scénografie, krásné kostýmy), mile a vcelku podařeně, ovšem bez zásadnějšího emocionálního dotčení diváka - tedy alespoň mě. To mě nezasáhlo ani v průběhu, ani na konci.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
JaneEyre  70 %
15.1.2024 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Tato činohra stojí především na vynikajícím výkonu Jana Brožka, který svou roli hraje na jedničku. Líbila se mi také Daisy v podání Kristýny Daňhelové. Také ostatní herci předvádí pěkné výkony. Ocenila jsem také komorní pojetí příběhu, více tak vynikl dramatický příběh. Přesto jsem se však nedokázala sympatizovat s postavami (až na Nicka). Jediné, co bych vytkla je, na můj vkus, příliš překombinovaná scéna.
Čiko  70 %
8.11.2023 | 1086 hodnocení
+ souhlasím
Viděl jsem kdysi trailer k filmu, jinak jsem tímto dílem nepolíben. Čekal jsem sice, že to bude poněkud velkolepější a živější, ale jinak jsem byl docela mile překvapen. Líbil se mi samotný příběh, poměrně slušné herecké výkony, zejména L.Janota a D.Vitázek.
Scénu bych trochu oživil a prosvětlil.
Nejde o inscenaci, která by ve mně nechala nějaký zásadní otisk, ale v danou chvíli jsem se bavil...
Ivetta  50 %
5.11.2023 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Knižní předloha patří ke stálicím knihovny a často se k ní vracím, proto jsem byla velmi natěšená na divadelní ztvárnění. Asi jsem měla velká očekávání, představení mě příliš neoslovilo. Začalo to minimalistickou scénou, která mi k tomuto snímku nesedla, a bohužel, herci to (s výjimkou výtečného Dušana Vitázka nebo Diany Velčické) nijak nezachraňují. Není jim často rozumět nebo nejsou slyšet vůbec. Postavy nepůsobí věrohodně, dlouhé pauzy v konverzacích i tam, kde o nic zásadního nejde, působí jako výpadky textu. Vyzdvihnout musím krásné kostýmy, které zlepšily výsledný dojem alespoň vizuálně.
RaB  50 %
5.11.2023 | 377 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
L. Janota i K. Daňhelová jsou českou muzikálovou elitou. Na činohru to chce však ještě nějaký čas (zejména u L. Janoty je ještě velký prostor pro rozvoj).
Obecně bylo poznat, že se nejedná o činoherce - jevištní mluva dostala hodně zabrat (některé nebylo téměř vůbec slyšet), chyběly tomu emoce, mimika a gestikulace také nedotažena. Výborné D. Velčická a Z. Holbeinová.
Great Gatsby je skvělá knížka, která mě pravidelně do děje vtáhla. Zde se tomu tak nestalo a já jen čekal, až bude konec.
Avšak oproti předchozím činohrám (Hvězda v pasti, Bella Figura, Mary Page) se jedná o to lepší.
Matko  80 %
25.11.2023 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Propracované představení z hlediska vztahů a rozpoložení jednotlivých postav. Já emoce vnímal velmi-při Fitzgeraldově poetickém vyprávění člověka ta tíseň trochu obejde, ale tady Vás extrakce falešnosti překvapí. Příběh si plyne vlastně líně bez zvratů, pokud ale čekáte lásku a city ty ?opravdové?, žádné tu nejsou. Žádná z postav se tu nechová tak jak se skutečně cítí, jen samá přetvářka, nulová empatie, soucit ani chuť za něco skutečně bojovat nebo se zachovat správně. Opravdová krása je tu obsažena v kostýmech, které na funkční, abstraktní scéně vynikají. Herecky autentický L.Janota,skvělá K.Daňhelová a sugestivní výkon J.Brožka-doporučuji.
Cimrman2.  60 %
9.1.2024 | 20 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.