Městské divadlo Kladno

Stalinův poslední western

Premiéra: 29.4.2023
Dramaturgie: Adéla Vondráková. Scéna: Nikola Tempír, Jakub Peruth. Kostýmy: Linda Holubová. Hudební spolupráce: Jana Rambousková. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Režie: Miroslav Hanuš.
Černo-černá mrazivá až krutá groteska, která vychází ze skutečných historických událostí a postav. Je 5. března 1953 a právě umírá Josif Vissarionovič Stalin. Velký fanoušek amerických westernů a nejnebezpečnější muž planety za sebou zanechal pokřivený a vražedný svět, který se s jeho smrtí propadá do naprostého chaosu. Kdo bude teď vládnout? Co mám udělat pro to, abych to byl já, a co jsou pro to ochotni udělat ostatní? Komu a čemu se dá ještě věřit? Jak to udělat, abych alespoň přežil...?
Městské divadlo Kladno
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
43 %
4371000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
23.10.2023 | 1141 hodnocení
+ souhlasím
Je až neuvěřitelné, kolik absurdních situací zachycených v této tragigrotesce má reálný základ. Režisér M.Hanuš je ještě patřičně zveličil, aby ukázal obludnost mocenských mechanismů ve stalinistickém Sovětském svazu. Období Stalinovy smrti a následného boje o moc nabízí spoustu pikantních střetů tehdejších politických papalášů, z nichž nejvýrazněji zapůsobí L.Pečenka jako psychopat Berija. Hanuš se nebojí černého humoru, na některých místech mi ovšem přišlo, že už je do představení tlačený za každou cenu (třeba scéna transportu Stalinova těla by neutrpěla, kdyby byla figurína znázorňující mrtvého diktátora přehozena přes kulisy jen jednou).
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Čiko  40 %
29.3.2024 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
Stalinův poslední western je komedie o období Stalinovy hrůzovlády. Nicméně tím že je toto téma karikováno a stylizováno do grotesky (většina postav hraje opravdu naprosté blbečky), ztrácí to veškerý lesk a já neustále tápu v tom, co mi to mělo dát, neboť se zde dle mého názoru naprosto míjí forma s obsahem. Na této vlně jsem se vezl od samého začátku a prostě mě to nebavilo. Mohla to být dobrá komedie, nebo navážno sehrané drama, ale kombinace obojího prostě nefunguje.
Slaná  60 %
10.6.2023 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Tak nějak nevím co s tím. Miroslav Hanuš zase srší nápady, vychutnává si dialogy,ale je to nějak celé rozsypané. Chvíle absolutního vtažení diváka se střídají s místy hluchými. Uchopení historie naprosto jedinečné. Přehazování Stalina přes zeď je velmi zdařilá scénka s nadhledem i s ironií. Geniální scéna a naprosto jedinečná ,, šlapací autíčka " zaručeně zaujmou. Herci hrají s radostí. Scéna s pitvou Stalina působí (snad záměrně) jako staré divadlo u táboráku , které si pamatujeme z dětských táborů. Vidět jednou prima, ale rozhodně bez nutnosti se na představení vracet a snažit se jej uchopit.
Divadelník..  10 %
17.5.2023 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel, toto nepovedené. Špatně zvolené představení v plánu.
První půlka lehce šla, druhá byla nezajímavá. Toto představení nebude mít velkou sledovanost.

Nejvíc se mi na hře líbila rekvizita autíček.
Jitrenka  30 %
13.5.2023 | 94 hodnocení
+ souhlasím
To bylo velké šlápnutí vedle. První čtvrtina, kdy byl na scéně Stalin, byla povedená. Podařil se vytvořit dojem všudypřítomného strachu a obav. Po odchodu Stalina šla kvalita prudce dolů. Celé představení se začalo rozpadat. Všudypřítomné vulgarismy zaplnili prostor. Je možné, že reálné postavy takto mluvili, ale na jeviště dle mého názoru v takovém množství nepatří. Pokud je jich příliš, stanou se kontraproduktivní a představení narušují. A nápad pojmout tuto tragickou dobu jako komedii mi také nepřišel jako dobrý. Násilné vkládání rádobyhumorných situací (někdy opravdu na sílu) nebylo vhodné. Naopak chválím scénu, nápadité.
Petaz  80 %
9.1.2024 | 103 hodnocení
Freebird  40 %
27.6.2023 | 82 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.