Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Liliom

Premiéra: 4.9.2020 | 2:20
předpremiéry od srpna 2020
Překlad: Jiří Zeman. Dramaturgie: Milan Šotek. Scéna: Pavla Kamanová. Kostýmy: Alena Dziarnovich. Hudba: Jakub Kudláč, Petr Svozílek. Režie: Štěpán Pácl.
Poslední uvedení: březen 2022.
Hra klasika maďarské literatury, zpopularizovaná muzikálovou verzí „Carousel“, jedno z nejpůvabnějších děl počátku 20. století. Andreas Zavoczki, kterému nikdo neřekne jinak než Liliom, obsluhuje pouťový kolotoč. Těžko říct, co je větší atrakcí – zda kolotoč, či fešák Liliom. Nechodí se sem paničky nakonec svézt jenom proto, že doufají v následné svedení vyhlášeným frajerem? Týž den, kdy Liliom konečně najde svou životní lásku, přijde o práci. Nese to těžce a rozhodne se zúčastnit loupežného přepadení...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
53 %
5361000
Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jan456  70 %
18.9.2021 | 227 hodnocení
+ souhlasím
Je to v podstatě taková romance. Chvílemi mi asociovala trochu českou Romanci pro Křídlovku. Nelze nevyzdvihnout působivou scénu, skvěle zvolený živý doprovod inscenace, Ivana Dejmala a Petru Lorencovou v hlavních rolích (které se snad v ND Brno povede nějak udržet) a Z. Černou. Ale nefér by to bylo i k hercům menších rolí, protože i dvojice strážníků byla výborná. Příjemně strávený večer.
Eva123  60 %
17.9.2021 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Hra vznikla na začátku 20. století a má zvláštní poetiku (návrat Lilioma z Očistce na jeden den, aby se pokusil vykonat na Zemi jeden dobrý skutek). - Temporytmus inscenace byl neúnosný pro dnešní dobu. Z herců se mi nejvíce líbila Petra Lorencová v roli Julči. Liliom byl také dobrý, ale byl hodně stylizovaný. - Horší bylo, že některé herce nebylo chvílemi vůbec slyšet (možná v tom hrálo roli, že některé role byly od loňska přeobsazeny a nastudovány později?).
Michal Švanda  50 %
24.9.2020 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Částečně sociální drama ale překvapivě s výletem do posmrtného života. Také je to příběh o lásce nesourodé dvojice z předměstí, která se navzájem přivede do neštěstí. Konec je otevřený. Ale dá se taky říct, že se tak trochu rozpačitě vytrácí bez jasného vyznění. Představitelé hlavních rolí Ivan Dejmal (Liliom), Petra Lorencová (jeho žena Julča) a Pavel Doucek (gauner Švihák) hrají své postavy přesvědčivě a s nasazením. Jejich výkony asi zůstanou v paměti nejvíc.
Živá hudba (vibrafon) je dobrý nápad, který nevtíravě podtrhuje děj.
Metro  10 %
7.9.2020 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Návrat do letité bídy?
Janis  60 %
5.9.2020 | 292 hodnocení
+ souhlasím
Velmi pěkná výprava a poetické dílko, ale nějak to pro mě nemělo šťávu.
Milovnicedivadla  70 %
29.9.2020 | 10 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.