Národní divadlo Brno [Divadlo Reduta]

Sňatky na železnici

Premiéra: 4.6.2021
Překlad: Václav Cejpek. Dramaturgie: Milan Šotek. Scéna: Tom Ciller. Kostýmy: Nina A. Stillmark. Hudba: Mario Buzzi. Režie: Martin Čičvák.
Třeskutá fraška, v níž jsou sice hlavní postavy zapleteny do složité sítě milostných citů, ale hlavním zdrojem humoru je fenomén parních lokomotiv a cestování po železnici se zastávkou ve stanici Brno hl. n. Dva bratranci z Vídně a výrobci hudebních nástrojů se touží oženit. K úspěšnému záměru si proto přizvou zkušenou dohazovačku. Pokud se namlouvání odehrává na Severní a jižní dráze císaře Ferdinanda mezi několika místy, mohou se v navenek skvělém plánu ukázat jisté nedostatky. Nedostatečně zkušení cestující se totiž na nádraží snadno spletou a z ničeho nic se ocitnou v opačném směru, než kam mířili. Takto zmatenému člověku chybí k zoufalství jen málo, například další zamilovaný člověk, který se kvůli své milé dopustí únosu...
Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
50 %
5061000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jan456  60 %
(zadáno: 8.9.2021, počet hodnocení: 205)
přínosný / zajímavý komentář
Ano, je to fraška, je to celé "ztřeštěné". Bohužel výprava inscenace a spletitost frašky chvílemi působí tak, že už vlastně nevíte kdo je kdo a kdo se chce s kým vdát či oženit. Na této hře je vidět, že provětrání souboru o nové tváře se činohře Mahenově činohry vyplatilo. Myslím, že už to bylo třeba. Hra samotná je typickou fraškou, které vévodí I. Dejmal, J. Svojanovský a T. Groszmannová. Jsem rád, že se Reduta už dává trochu jinou dramaturgickou dráhou a dostává tím trochu více šmrncu.
Eva123  50 %
(zadáno: 6.9.2021, počet hodnocení: 147)
přínosný / zajímavý komentář
Líbilo se mi, že Sňatky na železnici byla komedie se zpěvy, ale vadil mi trochu nepřehledný děj. Zřejmě zde nešlo ani tak o namlouvání, jako o to, aby se daly dohromady mladé páry (ale člověk občas nevěděl kdo je kdo). Neměla jsem z toho ten pocit, že by v hlavní roli byla železnice.
Kozel  10 %
(zadáno: 4.6.2021, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Úplně mi bylo líto herců. 10% za Terezu Groszmannovou.
Helena Šindlerová  90 %
(zadáno: 15.5.2022, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Ano, je to fraška. Přiznána evidentní fraška. A zahraná s maximální chutí a vervou. Vtipná, zábavná a lehká. Etuda s kožichem mě rozesmála do morku kostí. Holka v kroji byla jak moravská Xena. Všichni hrají skvěle a energie hry se udrží po celé představení. Jestli má někdo problém sledovat děj, tak trpí ADHD. Ano, děj je komplikovaný a se záměnami, jak se u frašky dá čekat, ale velmi jednoduše pochopitelný. Je to sranda. Koneckonců, kdy jindy vás pozvou herci na jeviště, abyste ochutnali jídlo, které při hraní připravili? (doporučuji kuřecí řízky). Tohle je pilulka na dobrou náladu.
VeronikaB  40 %
(zadáno: 13.1.2022, počet hodnocení: 21)
Mateo  50 %
(zadáno: 6.9.2021, počet hodnocení: 110)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.