Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]
<< Vlastenci
Karel Čapek, Josef Čapek
Ze života hmyzu
Premiéra: 11.10.2024
Dramaturgie: Milan Šotek. Výprava: David Janošek. Hudba: Jakub Kudláč. Texty písní: Robin Král. Hudební nastudování: Petr Svozílek. Choreografie: Andrea Opavská, Daniela Hanelová. Režie: Štěpán Pácl.
Petr Kubes, Terézia Bocianová / Michaela Skalová, Zuzana Černá, Petra Lorencová, Oldřich Bělka, Vojtěch Blahuta, Ivan Dejmal, Jan Grygar, David Kaloč, Tomáš Šulaj, Jan Augustin / Karolína Bínová / Karolína Bútorová / Gagik Čilingaryan / Adéla Dohnalová / Václav Fiala / Sára Fiurášková / Václav Holinka / Adéla Jakubcová / Natália Klotková / Markéta Kolářová / Matyáš Kyncl / Veronika Martinů / Kateřina Michková / Hynek Mikuš / Martina Pavlínová / David Piskač / Adéla Sedláčková...
Zásadní hra českého jevištního expresionismu, „alegorická revue o nás bez nás“. Zábavné putování hmyzí říší, světem motýlů, chrobáků, cvrčků, lumků, mravenců a jepic. Stvoření, často tak krásná na pohled, se pod mikroskopem změní v odpudivá monstra. Přičemž lupa bratří Čapků nám pro všechny ty roztodivné brouky, larvy a kukly nabídne měřítko lidské...
2:30
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
56 %
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Lukáš Dubský 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Volby
Hodnocení (15)
HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský 60 %
2.3.2025 | 1396 hodnocení
+ souhlasím
Alegorii bratří Čapků pojal režisér Štěpán Pácl jako hudební revue, výstup většiny hmyzích postav končí připsanou písní. Vzhledem k rozvržení původného textu to má svou logiku, ale přišlo mi, že to poněkud otupuje temnější podtóny hry. Znepokojující je tak vlastně jen soupeření bojechtivých mravenců. Povedené jsou kostýmy D.Janoška. Jako seznámení s tímto slavným dílem inscenace funguje a má i docela spád, ale hlubší dojem ve mně nezanechala.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Mirka_divadlo 10 %
9.5.2025 | 78 hodnocení
+ souhlasím
Tento výlet do Brna byl zklamáním. Kdysi nadějní mladí umělci jakoby vyhořeli, v Ostravě skvělý Pácl i nadějný Janošek a teď... Bohužel.
......... 20 %
11.3.2025 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Čapky i samotnou hru Ze života hmyzu mám moc rád, ale toto podání mi opravdu nesedlo. Hlavní téma původního textu bylo téměř nerozluštitelné, místo toho, aby inscenace tento odkaz umocnila, ho spíše úplně vymazala.
Některé postavy byly na herce naroubované sílou, scénografie byla sice vizuálně působivá, ale v kontextu celého díla nefungovala, seriózní momenty vyzněly spíš absurdně a směšně, pokusy o komedii byly žalostné.
Udržet pozornost pro mě většinou není problém, ale i to byl tady boj.
Jediné, co se mi opravdu moc líbilo, byla hudba. Ale žádné množství nádherných písní zpívaných talentovaným sborem nemohlo zachránit zbytek zážitku.
Některé postavy byly na herce naroubované sílou, scénografie byla sice vizuálně působivá, ale v kontextu celého díla nefungovala, seriózní momenty vyzněly spíš absurdně a směšně, pokusy o komedii byly žalostné.
Udržet pozornost pro mě většinou není problém, ale i to byl tady boj.
Jediné, co se mi opravdu moc líbilo, byla hudba. Ale žádné množství nádherných písní zpívaných talentovaným sborem nemohlo zachránit zbytek zážitku.
Metro 10 %
15.2.2025 | 27 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Kolik podprůměrných inscenací tu pan Pácal ještě spáchá? Bez situací, nevyložené, přeplácané, nevkusné. Chudák Čapek!
A kam zmizeli dobří herci?!
A kam zmizeli dobří herci?!
Mike_2319 100 %
20.11.2024 | 82 hodnocení
+ souhlasím
Krásná inscenace, kde si každý přijde na své. Toto se Štěpánu Páclovi povedlo. Líbivá hudba, pěkné texty, skvělá pohybová stránka a nádherná výprava. Úžasné výkony, kde je třeba vyzdvihnout company, Ivana Dejmala, který dokonale vládne druhé polovině, jako první mravenec a Oldřicha Bělku, který si "ukořistil" polovinu první, jako naprosto líbezná Larvička.
Riccardo 70 %
23.10.2024 | 60 hodnocení
+ souhlasím
Tato inscenace se NdB opravdu povedla. Modernější pojetí geniálních bratří Čapků je skvěle zpracováno (včetně hudby se zajímavými texty). Oceňuji zapojení mladých začínajících herců, kteří odehráli poměrně velké a náročné role. Buďte si jisti, že po zhlédnutí budete ještě dlouho přemýšlet nad světem lidí a světem hmyzu... K tomu všemu snad jedna výtka. Úplně nevím, jestli bych dal do podtitulu "zábavná revue". Pod tímto bych si představoval více radosti a zábavy, což především druhá polovina z podstaty díla nepřináší. Každopádně bravo, bravo!
Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.



PRAHA
aktuální festivaly

