Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo Antonína Dvořáka]

Král Ubu

Premiéra: 7.4.2016 | 1:40x
Překlad: Prokop Voskovec. Dramaturgie: Marek Pivovar. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Nikola Tempír, Anna Forstová. Výběr hudby a režie: Jan Frič.
Poslední uvedení: březen 2017.
Slavná obskurně ironická hra, velice přesně poodhalující mechanismy moci, pažravost jejích uzurpátorů i tupě vulgární tvář dnešní společnosti, která i dnes čím dál tím více vykukuje zpoza masky politické korektnosti. Otec Ubu a jeho životní družka Matka Ubu jsou suverénními hulváty, kteří uchvátí moc. Jejich nehorázné panování však nemá dlouhé trvání a vlastní vinou je čeká pád zpět do stoky...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo moravskoslezské
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
50 %
5061000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Lukáš Dubský 60 %
Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  70 %
16.12.2016 | 3002 hodnocení
+ souhlasím
OST-RA-VAR 2016: Promyšlené přenesení textu do současnosti. J. Frič tím trefně demonstroval, jak je hra původně určená pro loutkové divadlo i po letech od svého vzniku aktuální a že se jisté mechanismy prostě nemění. Jednalo by se o sugestivní podívanou s vyhraněným názorem a s jasnou výpovědní hodnotou, kdyby se však režisér dokázal vzdát aspoň třetiny nápadů, jimiž svoji inscenaci zbytečně "zaneřádil", čímž výsledné poselství ztratilo na síle. Je to velká škoda, protože bylo více než zřejmé, že si s přípravou dal hodně práce. Vyrovnané herecké výkony přesahující standard produkcí NDM.
Lukáš Dubský  60 %
11.12.2016 | 1066 hodnocení
+ souhlasím
65%. Myslím, že diváci se u této inscenace rozdělí na dvě skupiny - budou Fričova Krále Ubu buď nesnášet, nebo milovat. Proto je možná moje lehce nadprůměrné hodnocení nesmyslné, ale během sledování této produkce jsem skutečně osciloval od velkého nadšení k nevěřícnému kroucení hlavou. Ale i přes rozporuplné pocity říkám - více takových inscenací s jasně formulovaným názorem a jdoucím divákům proti srsti! Více viz blog (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Diogenes  80 %
28.2.2017 | 69 hodnocení
+ souhlasím
Byl jsem velice mile překvapen. Hodně divoké, hlučné a přitom k zamyšlení. V novobarokní budově Divadla Antonína Dvořáka "Hovnajs!" zvláště vyniklo. Šedé hlavy hleděly nevěřícně.
Michaela Kunčarová  90 %
9.12.2016 | 58 hodnocení
+ souhlasím
Velice mile mě tato inscenace překvapila. To, co se na první pohled může zdát nevkusným chaosem, dává dokonalý smysl a celkově tvoří odpudivý obraz lidské společnosti.
Mirka_divadlo  0 %
25.11.2016 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Totální omyl (v poslední době bohužel ne první) dramaturgie divadla. Škoda peněz a lidské energie, škoda času každého diváka. Inscenace je jen chaos bez smyslu, nic.
Sidl  60 %
21.10.2016 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Velice zvláštní a originální pojetí, které mi ne úplně sedlo. Ale co se týče hereckých výkonů, tak opět zvedly mé hodnocení, protože vysoký standard na který jsem si již u ostravských herců zvykl nebyl nikterak snížen.
MGL  60 %
17.9.2016 | 67 hodnocení
+ souhlasím
Fričovy extravagance jsou něco nového a nezvyklého na scéně velkého divadla. A většině publika uvyklé tradičnímu repertoáru jde inscenace proti srsti.
SpinarMeNudiChciDivadlo  10 %
7.12.2016 | 19 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.