Tygr v tísni

Aischylos

Oresteia

Premiéra: 1.9.2016. Překlad: Petr Borkovec, Matyáš Havrda. Dramaturgie: Marie Nováková, Tomáš Loužný. Výprava: Dragan Stojčevski. Hudba: Ivan Acher. Choreografie: Antonie Svobodová. Režie: Ivo Kristián Kubák.
Inscenace pod širým nebem na ostrově Štvanice.
2:45 | Poslední uvedení: září 2016.


Mytická tragédie rodu Átreovců. Válka se nekonečně vleče, ve vlasti zůstali jen ženy a starci, domů se vrací jen urny s popelem padlých mužů. Staré rány mokvají, touha po pomstě tepe v hlavě a musí vytrysknout ven. Roztáčí se bludný kruh provinění, pomsty, trestu a svědomí, ze kterého lidé sami vystoupit nedokáží...
v inscenaci je použito stroboskopických nebo jiných silně zábleskových efektů

inscenace již byla stažena z repertoáru

Tygr v tísni
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
75 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Veronika Boušová 70 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 276)
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 3.11.2016, počet hodnocení: 1504)
přínosný / zajímavý komentář
Zkrácená verze starořecké trilogie, posazená do dnešní doby. V první části se podařilo několik trefných odkazů k současnosti, ale k celkovému rezonování hodně chybělo. Ve druhé (nejslabší) části se M. Anděl a zejména I. Holubová toporně potáceli v těžkých replikách, „záchranou“ byl výborný nápad vynoření Erínyjí v maskách zavražděné Klytaiméstry. Až ve třetí části s vyumělkovaným ustanovením instituce soudu došlo k protnutí se světem kolem nás. Právě podařený konec obhájil smysluplnost počinu a zakryl jeho nedostatky. Z herců si zaslouží jmenovat především L. Trmíková a E. Stárková.
Lukáš Holubec 80 %
(zadáno: 18.9.2016, počet hodnocení: 589)
přínosný / zajímavý komentář
Viz blog
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 12.9.2016, počet hodnocení: 2858)
přínosný / zajímavý komentář
Osobité nastudování antické tragédie s jasnou výpovědí obracející se k dnešku. Režijně nápaditá inscenace se silným nábojem využívala pro každou část tragédie jiných prostor. Právě ona volba místa však měla i svá úskalí v podobě zvýšeného množství hluku z nedaleké silnice, takže hlavně v první části bylo hercům hůře rozumět. Dobrá práce dramaturgů, kteří dokázali "vybrat" z textu to podstatné a diváky tak ušetřili především epické rozvláčnosti první části tragédie. Herecky zaujali A. Veldová, M. Anděl a v menší roli M. Štípková. Propracovaná choreografie. Na takové divadlo radost pohledět.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 12.9.2016, počet hodnocení: 1381)
přínosný / zajímavý komentář
Pozoruhodná inscenace využívající prostory štvanického ostrova originálně a účelně působivému vyznění. Pozvolna, krůček po krůčku svede poskládat věru trefně nelichotivý (před)obraz dnešní stále demoralizovanější společnosti. Antický prach vířící jako výmluvné memento.
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 1.9.2016, počet hodnocení: 1543)
přínosný / zajímavý komentář
Souborově, časově i prostorově velkorysé divadlo, nastudovat něco takového jen pro dvoutýdenní šňůru je známka skutečného nadšení, dárek divákům, takže děkuji. A ač se nechci tomuto darovanému koni dívat na zuby, přece jen je trojský a v útrobách schovává pár nepřátel, jejichž vůdcem je to, že ač jde o pěknou podívanou, není mi jasné, proč tenhle kus dnes hrát. Herecky rozhodně velký potlesk pro Terezu Hofovou a Lucii Trmíkovou, o něco opatrnější (kvůli slabšímu rozjezdu) pro Matěje Anděla.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Jirkan 90 %
(zadáno: 13.9.2016, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
12.9. 2016: Zajímavou "předehru" střídá téměř běžné venkovní divadlo (s řadou efektů a s rozehráním do širokého prostoru). Po přestávce přichází příjemná změna. Udělat z dikotéky chrám je vtipná "troufalost" a závěr toho dejství je velmi dobrým divadelním nápadem, kdy jsem se zaradoval. Zabij jednu sv*** a dalších pět se jich ukáže. Pak krátký (ale o to silnější) obraz v parku a finále soudu na stěně "chrámu". Výkony nehodlám soudit, protože z toho sršelo velké zapojení, ale přeci jen Lucie Trmíková "září". Dramaturgicky velmi srozumitelné. Zase trochu jiné divadlo a těším se na pokračování!
VeruS.11 80 %
(zadáno: 6.9.2016, počet hodnocení: 91)
Petrr 80 %
(zadáno: 4.9.2016, počet hodnocení: 167)
Teufel 50 %
(zadáno: 2.9.2016, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Představení má svá atmosfericky velmi silná místa, ale je příliš dlouhé a ukecané na to, aby se uneslo. Proudy slov, která se v plenéru hůře přenášejí se tlučou se silnými pocity, které se občas daří navodit prací se syrovým prostorem. Ale třeba si to ještě sedne.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.