Tygr v tísni

Oresteia

Premiéra: 1.9.2016 | 2:45
Inscenace pod širým nebem na ostrově Štvanice.
Překlad: Petr Borkovec, Matyáš Havrda. Dramaturgie: Marie Nováková, Tomáš Loužný. Výprava: Dragan Stojčevski. Hudba: Ivan Acher. Choreografie: Antonie Svobodová. Režie: Ivo Kristián Kubák.
Poslední uvedení: září 2016.
Mytická tragédie rodu Átreovců. Válka se nekonečně vleče, ve vlasti zůstali jen ženy a starci, domů se vrací jen urny s popelem padlých mužů. Staré rány mokvají, touha po pomstě tepe v hlavě a musí vytrysknout ven. Roztáčí se bludný kruh provinění, pomsty, trestu a svědomí, ze kterého lidé sami vystoupit nedokáží...
  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Tygr v tísni
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
70 %
7051000
Volby

Hodnocení (11)

HODNOCENÍ REDAKCE
Veronika Boušová  70 %
29.4.2017 | 277 hodnocení
Pavel Širmer  70 %
3.11.2016 | 1881 hodnocení
+ souhlasím
Zkrácená verze starořecké trilogie, posazená do dnešní doby. V první části se podařilo několik trefných odkazů k současnosti, ale k celkovému rezonování hodně chybělo. Ve druhé (nejslabší) části se M. Anděl a zejména I. Holubová toporně potáceli v těžkých replikách, „záchranou“ byl výborný nápad vynoření Erínyjí v maskách zavražděné Klytaiméstry. Až ve třetí části s vyumělkovaným ustanovením instituce soudu došlo k protnutí se světem kolem nás. Právě podařený konec obhájil smysluplnost počinu a zakryl jeho nedostatky. Z herců si zaslouží jmenovat především L. Trmíková a E. Stárková.
Lukáš Holubec  80 %
18.9.2016 | 715 hodnocení
+ souhlasím
--- Krví nasáklá Štvanice --- (více v článku na blogu)
Jiří Landa  70 %
12.9.2016 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
Osobité nastudování antické tragédie s jasnou výpovědí obracející se k dnešku. Režijně nápaditá inscenace se silným nábojem využívala pro každou část tragédie jiných prostor. Právě ona volba místa však měla i svá úskalí v podobě zvýšeného množství hluku z nedaleké silnice, takže hlavně v první části bylo hercům hůře rozumět. Dobrá práce dramaturgů, kteří dokázali "vybrat" z textu to podstatné a diváky tak ušetřili především epické rozvláčnosti první části tragédie. Herecky zaujali A. Veldová, M. Anděl a v menší roli M. Štípková. Propracovaná choreografie. Na takové divadlo radost pohledět.
Helena Grégrová  70 %
12.9.2016 | 1549 hodnocení
+ souhlasím
Pozoruhodná inscenace využívající prostory štvanického ostrova originálně a účelně působivému vyznění. Pozvolna, krůček po krůčku svede poskládat věru trefně nelichotivý (před)obraz dnešní stále demoralizovanější společnosti. Antický prach vířící jako výmluvné memento.
Jiří Koula  70 %
1.9.2016 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
Souborově, časově i prostorově velkorysé divadlo, nastudovat něco takového jen pro dvoutýdenní šňůru je známka skutečného nadšení, dárek divákům, takže děkuji. A ač se nechci tomuto darovanému koni dívat na zuby, přece jen je trojský a v útrobách schovává pár nepřátel, jejichž vůdcem je to, že ač jde o pěknou podívanou, není mi jasné, proč tenhle kus dnes hrát. Herecky rozhodně velký potlesk pro Terezu Hofovou a Lucii Trmíkovou, o něco opatrnější (kvůli slabšímu rozjezdu) pro Matěje Anděla.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jirkan  90 %
13.9.2016 | 564 hodnocení
+ souhlasím
12.9. 2016: Zajímavou "předehru" střídá téměř běžné venkovní divadlo (s řadou efektů a s rozehráním do širokého prostoru). Po přestávce přichází příjemná změna. Udělat z dikotéky chrám je vtipná "troufalost" a závěr toho dejství je velmi dobrým divadelním nápadem, kdy jsem se zaradoval. Zabij jednu sv*** a dalších pět se jich ukáže. Pak krátký (ale o to silnější) obraz v parku a finále soudu na stěně "chrámu". Výkony nehodlám soudit, protože z toho sršelo velké zapojení, ale přeci jen Lucie Trmíková "září". Dramaturgicky velmi srozumitelné. Zase trochu jiné divadlo a těším se na pokračování!
Teufel  50 %
2.9.2016 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Představení má svá atmosfericky velmi silná místa, ale je příliš dlouhé a ukecané na to, aby se uneslo. Proudy slov, která se v plenéru hůře přenášejí se tlučou se silnými pocity, které se občas daří navodit prací se syrovým prostorem. Ale třeba si to ještě sedne.
Národosolsobě  50 %
5.11.2019 | 310 hodnocení
VeruS.11  80 %
6.9.2016 | 90 hodnocení
Petrr  80 %
4.9.2016 | 278 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.