Z tiskových konferencí

Albert se bojí...
vydáno: 15.10.2007
"Jsem tady, jsem za tebou, jsem ve tvých očích, ve tvém hlasu, ve tvém srdci. Ty mne nevidíš, ale já tebe ano." Podaří se Albertovi překročit svůj stín? Zvládne to sám? Obrovská představivost versus trpasličí odvaha. Strach přichází do divadla Alfred ve dvoře...

Vojta Švejda opět sází na pantomimu a klaunérii, v nichž našel svůj osobitý výraz. V poslední době spíše opomíjené herecké techniky se mu tak daří vrátit mezi výsostně moderní divadelní prostředky. Punc výjimečnosti projekt získává přizváním významného amerického klauna mima, pedagoga a režiséra Jamese Donlona. Oba autoři spolupracují již po druhé, před několika lety se podíleli na představení Truck Dog, které bylo uvedeno v ČR a v dalších státech východní Evropy.

Dá se srovnat americký a evropský přístup k pantomimě? „Americká pantomima se mi zdá svobodnější, živější,“ říká Vojta Švejda. „Nejsou tolik svázáni historií, pantomima vznikala přeci jen hlavně tady v Evropě. Takže mají odstup, chápou ji jinak a nebojí se do ní vnášet i postupy jiných žánrů, třeba stand-up komedie.“

Novou inscenaci Albert se bojí Vojta Švejda popisuje takto: „Pokoušeli jsme se na strach podívat z mnoha úhlů. Jako když se koukáme na jednu věc přes krystal, díky němu ji vidíme několikrát a ona vypadá pokaždé dost jinak. Strach je ale rozsáhlý pojem, vydal by určitě na obsáhlou knihu nebo na několik představení, takže jsme se rozhodli soustředit jen na jeho určité polohy. Výsledkem naší práce je tedy příběh malého Alberta, který se seznamuje se svým strachem a snaží se jej překonat, vyřešit. Dětský strach má v sobě takovou až krásnou obraznost: někdy stačí jen, aby se zhaslo v pokoji a všechny předměty z dětského pohledu rázem vypadají jinak. Druhá věc možná je, že se Albert bojí i vlastního strachu, který jej pronásleduje.“

Budou se diváci více bát nebo bavit? Zdá se, že především to druhé, ale téma „dětského strachu“ rozhodně není veselé. Vojta Švejda k tomu uvedl: „Náš Albert asi jako každé dítě má třeba strach z nemocnice, určitých situacích ve škole a jiné dětské strachy, jedním z nich je určitě strach ze šikany. To je docela společensky aktuální téma, bohužel. Albert se však konfrontuje se světem hrdinů z dobrodružných knížek a jeden z nich mu pomůže strach překonat...“

Kdo je Vojta Švejda?
Věnuje se improvizaci, divadelní tvorbě, autorské písňové tvorbě ve formaci Těrigat. Absolvoval Hudební akademii muzických umění v Praze, obor nonverbální a komediální divadlo a Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, obor hudebně dramatický. Aktivně spolupracuje s divadlem Alfred ve dvoře, skupinou Matapa a Adriatik Uvádí a s další pražskou alternativní scénou. Spoluzakladatel improvizačního a divadelního sdružení KREPSKO. Je autorem scénického komiksu BLISS, který uved na festivalech v Srbsku, Bosně, Armenii, Rusku, Ukrajině, Kazachstánu a USA a za které obdržel ocenění Grand Prix za herecký výkon a dramaturgii na festivalu Mimolet v ruském Irkutsku a prestižní cenu festivalu Nazenik v arménském Jerevanu. Jeho posledními projekty jsou Polaris a Metamorphósis famfuláre.