Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Dracula se vrací na 28 večerů
[vydáno: 20.10.2014]
Fenomén české muzikálové scény je zpět. Muzikál Dracula vidělo v Paláci kultury (nyní Kongresové centrum Praha) v letech 1995 – 1998 1,2 milionu diváků, což je zatím nepřekonaný český muzikálový rekord. Následně byl uveden na Slovensku, v Jižní Koreji, v Polsku, Německu, Rusku, Belgii nebo v Lichtenštejnsku. Ani tuzemský comeback na sebe nenechal dlouho čekat. V obměněném obsazení se vrátil do Kongresového centra v roce 2003 a pak byl ještě uváděn v letech 2009 – 2011 v Divadle Hybernia. Právě toto novější nastudování se stalo východiskem k vytvoření vzpomínkové (a počtem repríz limitované) inscenace, která připomene 20 let od světové premiéry tohoto muzikálu skladatele Karla Svobody, textaře Zdenka Borovce a choreografa Richarda Hese.

Pavel Polák, Egon Kulhánek, Daniel Dvořák (foto: Michal Novák)
Pavel Polák, Egon Kulhánek, Daniel Dvořák (foto: Michal Novák)


Bohužel všichni hlavní tvůrci muzikálu, včetně vynikajícího slovenského režiséra Jozefa Bednárika, se podívají na tento další návrat již jen se shora. Chystané uvedení bude samozřejmě postaveno v prvé řadě na dnes již legendární hudbě, originálním libretu, dále se producenti Egon Kulhánek a Oldřich Lichtenberg rozhodli co nejvíce přiblížit původnímu obsazení z Kongresového centra. Pilířem výpravy opět budou scéna Daniela Dvořáka a kostýmy Romana Šolce, které diváci znají z uvedení v Divadle Hybernia. Výprava bude rozšířena o nové prvky, jako jsou například projekce. Egon Kulhánek, producent první, legendární verze, i Oldřich Lichtenberg, který uvedl tento muzikál v Hybernii, jsou garanty toho, že muzikálová legenda spatří světlo světa opět v té nejlepší možné formě. Stane se tak v Hudebním divadle Karlín, kde ve spolupráci s LL Produktion bude uvedeno 28 exkluzivních představení. Není to mnoho, proto s pořízením vstupenek neváhejte. Premiéra je plánována na začátek března příštího roku a v obsazení se můžete těšit na tato jména: Daniel Hůlka nebo Josef Vojtek (Dracula), Leona Machálková nebo Magda Malá (Loraine), Kamila Nývltová nebo Daniela Šinkorová (Adriana), Jiří Korn (Šašek & Sluha & Profesor), Richard Genzer nebo Martin Pošta (Nick), Tomáš Trapl (Kněz) či Hana Křížková, Renata Drössler a Sylva Schneiderová (Nymfy).

Jaké je vlastně důvod návratu této muzikálové legendy? „Nejprve vám řeknu ten oficiální. Nedávno jsme v našem divadle slavili 10 let Noci na Karlštejně, před pár dny jsme si připomínali 20. výročí české premiéry muzikálu Jesus Christ Superstar. Přišlo nám logické na tato výročí navázat ještě připomenutím muzikálu Dracula, od jehož premiéry uplyne 20 let,“ vysvětluje ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek. „A soukromě se těším na všechna ta setkání s lidmi, s nimiž jsme tu legendu před dvaceti lety startovali, k nim se přidají ti, kteří vytvořili pozdější verzi v Divadla Hybernia, a zajímavé jsou, myslím, i ty úplně nové tváře, které do toho vstoupí až nyní.“

„Slavnostní limitované uvedení byl společný nápad, který vznikl u skleničky vína,“ doplnil Oldřich Lichtenberg. „Rok 2015 by měl být rokem Draculy, připravujeme totiž více akcí, které tento muzikál připomenou.“

foto: Michal Novák
(foto: Michal Novák)


Důvěru obou producentů má režisér Filip Renč, který byl také u toho: „Připravoval jsem tehdy nějaké projekce, režijně jsem pak spolupracoval na inscenaci v Koreji a také mám k dispozici zápisky režiséra Bednárika. Je pro mě ctí navázat na jeho práci! Naším společným cílem je - kromě toho, aby se ta dávná parta vrátila spolu na jeviště - dát muzikálu o něco větší dynamiku, přece jen jsme o dvacet let jinde. Něco se o trochu zkrátí, některé situace budou mít malinko jiný timing...“

Vzhledem k tomu, že původní dekorace z roku 1995 už neexistuje, i vzhledem k tomu, že HDK je přece jen „klasičtější“ prostor, než byl v Kongresovém centru, využijí se dekorace z verze uvedené v Hybernii. „Výpravu samozřejmě budeme modifikovat pro karlínské jeviště, upravovat, inovovat, doplníme ji o projekce, tak, aby byla důstojným partnerem krásné hudbě, textu a vůbec všemu ostatnímu,“ uvedl scénograf Daniel Dvořák.

Daniel Hůlka, Josef Vojtek (foto: Michal Novák)
oba Draculové v civilu: Daniel Hůlka a Josef Vojtek (foto: Michal Novák)


Dracula v Karlíně zazní s živým šestnáctičlenným orchestrem a podle slov Kryštofa Marka, který připraví hudební nastudování, velký důraz bude kladen na zvuk, aby vynikla nádherná Svobodova hudba.

A jak se dařilo oslovovat partu z 90. let? „Odmítl málokdo, maximálně v tom bylo sekundové váhání,“ prozradil Pavel Polák, umělecký šéf HDK. Čili těšme se, jak Pavel Polák dodal, na retro po 20 letech.

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.