Z tiskových konferencí

Extravagance na scénu!
vydáno: 20.11.2013
„Nezapřeš ženy své!“ I tak by se mohla jmenovat nejhranější Šamberkova komedie o zapřisáhlých starých mládencích. Právě zapření vlastní manželky jednoho ze čtyř přátel, který se bojí ostatním přiznat, že porušil sázku a oženil se, je základní zápletkou hry. K odhalení pravdy přispěje ženskou lstí a intrikami samozřejmě ona zapřená manželka. Staromládenecký spolek je rozpuštěn. A zdá se, že v pravý čas, protože po staromládenectví už nikdo z nich netouží. Šamberkovo Jedenácté přikázání se objeví na repertoáru činohry ND po rovných osmdesáti letech a bude uvedeno ve Stavovském divadle.

Režisér a dramatik David Drábek, jehož styl se vyznačuje mimořádnou ostrostí na hranici grotesky, novým pohledem na dávnou komediální hru, včetně autorské úpravy scénáře, chce navázat nejen na svou tvorbu v Klicperově divadle v Hradci Králové. Hru, která původně vyšla z pera Františka Ferdinanda Šamberka, podrobil radikální osobité úpravě. Zcela záměrně a se snahou zacílit humorem na současného diváka. „Vpadli jsme do Šamberkova textu jako Hunové, to ano. Drancovali jsme a bořili, klučili a žďářili o překot,“ říká bez uzardění David Drábek. „Původní text komedie by dnes zřejmě nerozesmál ani hysterickou travičku v cele smrti... Dodali jsme nové výstupy a motivace postav, stav figur je mnohem groteskněji konturován,“ zdůvodňuje zásadní změny režisér. Zároveň ale předesílá, že úprava této staré komediální hry není prvoplánová.

„David Drábek je pozoruhodným solitérem českého divadla, protože pokračuje v linii, která je velmi silná a velmi bohatá a kterou, myslím si, málokdo z té mladší generace divadelníků rozvíjí. Je to linie Osvobozeného divadla Voskovce a Wericha,“ komentuje úpravu šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.


Michal Dočekal, Petr Čtvrtníček, David Drábek a Iva Klestilová na tiskovém setkání
(foto: Michal Novák)


Očekávaná premiéra přepálené komedie o životech starých mládenců přivádí na jeviště mnoho zajímavých jmen. V hlavní roli Jiřího Voborského se představí Saša Rašilov. Další postavy, které jistě znáte z oblíbeného pamětnického filmu, si zahrají Martina Preissová, David Matásek, Martin Pechlát, Jan Bidlas, Jana Pidrmanová, Jana Boušková, Zdeněk Maryška nebo Petr Čtvrtníček, David Prachař, Pavla Beretová, Jiří Panzner a Vladimír Jopek. Drábek si pochvaloval soudržnost nemalého obsazení, jejich tvůrčí vhled a osobitý přístup ke hře samotné.
„Důležitá je empatie se souborem. Pro výsledek, který já si představuji, je důležité právě souznění. Obsazení hry není malé, a tak pro mě byla velká neznámá, jestli soubor splyne, jestli vznikne tvůrčí prostředí. Spoustu věcí vzniká, když herec přijde na scénu a mě utkvěle napadá, co a jak by měl říkat, co by měl dělat, a když k té hře přistoupí dobrý herec, a to tu byli všichni, práce byla nebývale profesionální, invenční i z jejich strany,“ uvedl ke spolupráci s herci David Drábek.

Na vzniku poněkud divoké inscenace se podílí kostýmní výtvarnice Simona Rybáková, scénograf Martin Chocholoušek a skladatel Darek Král, s nimiž David Drábek pracuje dlouhodobě v domovském Klicperově divadle. Pohybovou stránku připravila choreografka Henrieta Hornáčková (kterou známe především jako herečku Městských divadel pražských nebo Veselých skoků).
A David Drábek by prý neměnil...: „V této sestavě se nám pracuje nejlépe. Jsou inspirativní. Simona Rybáková má ten správný díl extravagance a šílenství, který mi konvenuje, a je nesmírně vynalézavá. Umí spoustu věcí. Díky ní se řetězí další a další nápady. Domluva s týmem je vždy rychlá a báječné je, že inspirace je vzájemná.“
Kostýmy si pochvaloval i zástupce herců, hostující Petr Čtvrtníček: „Až uvidíte Janu Pidrmanovou v jejím kostýmu, tak si budete chtít uloupnout a ochutnat. Kostýmy jsou nádherné...“

Komedie stojí na příběhu o „starých mládencích“, tajné svatbě jednoho z nich, následném zapření ženy a odhalení jejich svazku. Zpracováním pak vzdává hold dvojici V+W, „staří mládenci“ následně do příběhu vnesou obdivné ohlédnutí k chlapeckým vzorům, jakými jsou dodnes Jules Verne, Alexander Dumas, v českém prostředí Karel Zeman. V inscenaci, zdá se, bude vše možné. Nenechte se překvapit, když na své setkání dorazí přátelé Jiřího Voborského podzemím, vzduchem nebo Vltavou...

David Drábek se ve svých inscenacích často opírá o herecké improvizace. Nejinak tomu bude i v tomto případě. Ale aby nebyla mýlka, hra v průběhu zkoušení prošla improvizačním procesem, ale součástí toho procesu je rozhodný okamžik, kdy se vše zafixuje a neřízeným improvizacím, vzešlým z momentálních nálad či kontextů, zůstane jen velmi malý prostor. Počítá se s tím, že ponejvíce jej bude mít k dispozici David Prachař, z jehož postavy nebohého Pecky (původně soused a velitel hasičů) v průběhu zkoušení vznikla prostě...moucha.

-tsz-