Z tiskových konferencí

Pocta Martě
vydáno: 5.4.2022
Mimořádné večery na Letní scéně Musea Kampa slibuje nová inscenace-recitál Marta. Projekt vzniká jako pocta Martě Kubišové, která v listopadu oslaví významné životní jubileum.

„Rusové, proč Rusové, ne Američani, proč by nás řezali spojenci?,“ překotně pronese v údivu nad sovětskou okupací zpěvačka, ikona národa, nejcivilnější hvězda. Žena vamp, žena z davu...

„Ani ve snu nás nenapadlo, o jaké najednou půjde aktuální téma. Příběh ženy, která ve své generaci zažije okupaci, tak přináší nejen lidskou vzpomínku na nesmazatelný otisk v naší historii, ale zároveň v naší době z toho mrazí, do jakého tématu se trefuje,“ shodují se tvůrci v čele s autorkou scénáře Danielou Sodomovou.

Hana Holišová a Berenika Kohoutová
Hana Holišová a Berenika Kohoutová


Berenika Kohoutová, Hana Holišová, Jan Cina, Sara Sandeva
Berenika Kohoutová, Hana Holišová, Jan Cina, Sara Sandeva


Již několik týdnů se pod režijním vedením Adély Laštovkové Stodolové na roli Marty (Kubišové) intenzivně připravují dvě fenomenální herečky, Hana Holišová a Berenika Kohoutová. Pro obě to bude velký oříšek, protože přece jen barva hlasu jedné z našich legendárních Zlatých slavic je nezaměnitelná. A možná i styl vystupování. Premiéry jsou v naplánovány na 9. a 12. června 2022.

Scénáře už mají v rukou také Sára Sandeva se Zuzanou Stavnou alternující roli Heleny i oba Vaškové – Jan Cina a Denis Šafařík. Své party se pilně učí rovněž herci a zároveň výteční muzikanti, kteří se na jevišti sejdou v jedné v kapele. Jsou mezi nimi například Václav Kopta, Igor Orozovič, Vojtěch Havelka, Pavel Neškudla, Daniel Šváb, Rozálie Havelková, Anežka Hessová, Filip Cíl, Petr Vršek, Jan Meduna či Petr Stach. Inscenace totiž počítá s živou „hereckou“ kapelou.
V inscenaci inspirované životním příběhem Marty Kubišové samozřejmě zazní vedle dalších hitů také ikonická „Modlitba pro Martu“.

Václav Kopta, Pavla Beretová, Zuzana Stavná
Václav Kopta, Pavla Beretová, Zuzana Stavná


písňová ukázka v podání Hany Holišové a Bereniky Kohoutové
písňová ukázka v podání Hany Holišové a Bereniky Kohoutové


„S příběhem Marty Kubišové jsem strávila mnoho času a její písně byly krásným studijním materiálem k historickým událostem, které mne vrátily do nesvobody a nelidskosti tehdejší doby. Vůbec jsem si neuměla představit, že se jednoho dne vzbudím a budu jim tolik rozumět v kontextu událostí dnešních dní. Myslím, že je to to nejpodstatnější, co jsem zatím napsala a taky je pro nás tvůrce moc důležité, aby toto představení vidělo co nejvíce lidí. ´Ať mír dál zůstává...´! Kdy už tato píseň přestane být aktuálním protestsongem?,“ pokládá řečnickou otázku scenáristka a producentka Daniela Sodomová.

Berenika Kohoutová, Jan Cina, Sara Sandeva
Berenika Kohoutová, Jan Cina, Sara Sandeva


obě Marty... Hana Holišová a Berenika Kohoutová
obě Marty... Hana Holišová a Berenika Kohoutová


Své osobní dojmy sdílí také Igor Orozovič: „Jsem nerozhodný člověk a nad každou nabídkou se kroutím jak žížala. V tomhle případě, i když mi to diář spíš zakazoval, jsem měl uvnitř takové to: ´ale sakra, já to chci dělat´. A takovou pozitivní intuici mívám málokdy. Přišlo mi to samozřejmé už proto, že jsem měl tu možnost s paní Martou zpívat na jevišti i kouřit v zákulisí. Další hlásek ve mně škemral, že chce konečně zkoušet s Adélou Stodolovou Laštovkovou. A třetí muzikantský hlas křičel: ´To bude super, hrát v kapele plné kámošů songy Kubišky. A ještě k tomu pod letním nebem. Po karanténě a všech negativních událostech – tohle zavání dobrou energií!´ Zároveň ten příběh – přestože ukazuje jeden dramatický osud – rozviřuje myšlenky týkající se naší historie, národního charakteru a charakteru každého z nás. Jak bych se choval já? Nikdo nikdy nic neví.“


čtená ukázka ze scénáře k inscenaci Marta
čtená ukázka ze scénáře k inscenaci Marta


tito a další herci se těší na své diváky na Letní scéně Musea Kampa
tito a další herci se těší na své diváky na Letní scéně Musea Kampa


Kapelníkem, skladatelem a autorem aranží je Petr Zeman. S herci, kteří v představení tvoří kapelu, se setkává na zkouškách už téměř měsíc a mimoto se na jevišti zhostí role bubeníka. Ke své práci na inscenaci říká: „Moje úloha v tomto krásném projektu je, mimo skládání několika scénických skladeb, hlavně aranžování originálních písní paní Kubišové pro živou kapelu. Jde mi především o to, aby skladby, původně napsané pro velké orchestry, zněly v plné kráse a síle i v našem redukovaném obsazení o osmi lidech. Mám upřímnou radost z toho, že se utvořil tak skvělý tým herců – muzikantů, kteří mají v sobě neuvěřitelné nasazení a zápal. Společně se s těmi pár nástroji den ode dne blížíme k tomu velkému orchestrálnímu zvuku. Je to dlouhá cesta, ale je to radost.“

Hana Holišová a Vojtěch Kotek
Hana Holišová a Vojtěch Kotek


Diváky jistě potěší, že zároveň se na Letní scénu Musea Kampa se vrací i obě úspěšné inscenace z minulých let, MedaWerich. Součástí programu Letní scény Musea Kampa budou také koncerty. Například 5. srpna to bude jedinečný koncert Václava Neckáře a Bacilů v doprovodu smyčcového kvarteta a 2. září vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

Předprodej vstupenek v síti GoOut a také na webu Letní scény Musea Kampa www.letniscenamuseakampa.cz.

zpracoval + foto: Michal Novák
.