Z tiskových konferencí

Premiérový podzim na Jatkách78
vydáno: 6.9.2023
Pražská scéna Jatka78 zaměřená na nový cirkus, tanec, neverbální a alternativní divadlo nabídne v první polovině sezóny od září do prosince celkem sedm premiér - od živé upoutávky na film Amerikánka s třiceti dětmi, přes novocirkusový halucinačně-komiksový výlet do světa Franze Kafky, hudebně-taneční zpracování klasického dramatu Tramvaj do stanice Touha, podívanou z berlínského kabaretu plnou magie, kouzel a iluzí, tanečně-novocirkusové představení inspirované polskými skleníky pro pěstování zeleniny, až po dekadentní euforický kabaret a rodinné zpracování Goldbergových variací.

Rostislav Novák ml. představil plány sezony 2023/24 v kreativním centru Jatka78
Rostislav Novák ml. představil plány sezony 2023/24 v kreativním centru Jatka78


„Jatka78 sídlí v Holešovické tržnici. Takže stejně jako na trhu, kde dostanete čerstvé a kvalitní zboží od prodávajícího, kterého osobně znáte, tak i u nás se snažíme v osobním kontaktu nabídnout divákům premiéry nejnovějších inscenací plné výjimečných zážitků,“ říká na úvod principál souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák ml., který je zároveň uměleckým šéfem Jatek78.

Rosťa Novák se vyjádřil i aktuálnímu status quo celého kreativního prostoru Jatka78: „Máme vytvořený dramplán, stanovili jsme si hlavní témata, kterými bychom se chtěli zabývat a která chceme naplnit. Pro Putyku to znamená tvorbu projektů, pro Jatka dávat prostor nastupující generaci, a to nejen v lokáním měřítku, ale i mezinárodním. Budeme pokračovat v našem rezidentním programu, je v tom i vzdělávání pro širší veřejnost nebo vedle akrobatického koučinku chystáme několikeré master class pro jevištní složky. Další téma, pro nás docela aktuální, je druhá kariéra, vždyť La Putyka oslaví v příštím roce patnáct let, Jatka deset. Do myšlenek se chtě nechtě dostává také udržitelnost energetická, ale zejména časová: bavit se o udržitelnosti tohoto baráku je nonsens. Nemá odizolovanou střechu, ani opravenou. Když prší, tak prší dovnitř. Když venku je třicet, uvnitř je čtyřicet, když je zima, naměříme sotva čtrnáct. Potřebovali bychom proto znát jasné stanovisko Magistrátu, jaký je vlastně záměr s tímto prostorem v delším horizontu. My s městem podepisujeme smlouvy jednoleté, granty máme víceleté, stále tak žijeme v nejistotě, zdali (a případně kdy, abychom se tomu mohli přizpůsobit) se tento prostor dočká rekonstrukce. Letos je to devátý rok, kdy stále nevíme, na čem jsme. Jsme připraveni vstoupit do intenzivní komunikace s Magistrátem v této záležitost. Existují dokonce již tři architektonické studie. Jasně jsme si definovali, pokud to stanovisko nedostaneme, rok 28 by byl poslední, činnost Jatek78 bychom v tomto roce ukončili.“


Epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA. SNOWFLAKES - sugestivní inscenace opřená o dětský kruh interpretů. Premiéra v září 2023.
Epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA.
SNOWFLAKES - sugestivní inscenace opřená o dětský kruh interpretů. Premiéra v září 2023.


Sezónu 2023/24 zahájí nové představení Snowflakes  režiséra a producenta Viktora Tauše, živá upoutávka na film Amerikánka, která spojuje autentické zpovědi dětí z dětských domovů a vydělených skupin s muzikálem, činohrou i módní přehlídkou. „Vedle více než třiceti dětí uvidí diváci na jevišti i Pavlu Beretovou, Lucii Žáčkovou a zpěváky Adonxse, Annabelle a Thomase Seana Pšeničku,“ přibližuje Viktor Tauš.

režisér Viktor Tauš
režisér Viktor Tauš


„Chci dát návštěvníkům možnost napřímo vnímat energii dětských interpretů, na kterých je snímek postaven, jelikož tento zážitek tradiční filmová upoutávka nezprostředkuje. Během natáčení jsem si totiž uvědomil, že vidět tyhle děti naživo, je tím nejlepším trailerem, jaký si pro filmovou Amerikánku dokážu představit,“ vysvětluje Tauš volbu netradičního formátu živého traileru.


...zkouší se... Ve spolupráci s francouzským režisérem Danielem Gulkem vzniká novicirkusová kafkovská inscenace.
...zkouší se...
Ve spolupráci s francouzským režisérem Danielem Gulkem vzniká novicirkusová kafkovská inscenace.


Cirk La Putyka uvede na začátku října a začátku prosince dvě premiéry. Inscenace nazvaná K francouzského režiséra Daniela Gulka ze souboru Cahin Caha zavede diváky na novocirkusový halucinačně-komiksový výlet do světa Franze Kafky. „Jde o veselé a divoké představení volně inspirované Kafkovým světem povídek a románů, které spojuje estetické prvky spisovatelovy doby a současného světa. Těšte se na zvířecí masky, létající klavír na jevišti a cirkusové disciplíny, jako jsou vzdušná akrobacie, pozemní akrobacie, cyr wheel, žonglování, perská tyč nebo iluzivní prvky,“ láká Daniel Gulko.
„Daniel je pro nás důležitou osobou, neboť nám pomohl před patnácti lety se do novocirkusového světa vůbec dostat. Nebo otevíral vůbec 1. ročník Letní Letné...„“ zmínil Rosťa Novák.

Ethan Law na zkoušce inscenace
Ethan Law na zkoušce inscenace "K"


Prosincová premiéra představení R.I.E., neboli Rest in Euphoria, nabídne podívanou na pomezí kabaretu, dekadence, vzrušení, hudby, rytmu a pohybu. „Vytvoříme místo, na kterém zapomenete na denní starosti, na existenci času a prostoru, a kde budete moci svobodně prožít všechno, co k vám přijde. Místo, kde si odpočinete v euforii,“ popisuje Rosťa Novák, který je režisérem inscenace.

ukázka z připravovaného jednorázového projektu R.I.E.
ukázka z připravovaného jednorázového projektu R.I.E.


Další domovský soubor Dekkadancers připravuje na začátek listopadu netradiční hudebně-taneční zpracování klasiky Tramvaj do stanice Touha  v režii portugalského choreografa a režiséra Arthura Pity s původní hudbou skladatele Franka Moona. „Prostřednictvím choreografie, Frankovy hudby a v neposlední řadě díky vynikajícímu obsazení se přeneseme do místa, v němž se střetává realita a iluze, křehkost a maskulinita, vřelost i netečnost,“ láká na novinku Arthur Pita.

...zkouší se... Dekkadancers přizvali ke spolupráci progresivní tým světově proslulého choreografa a režiséra Arthura Pity. Společně přetaví klasickou hru Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha v elektrizující hudebně-taneční inscenaci.
...zkouší se...
Dekkadancers přizvali ke spolupráci progresivní tým světově proslulého choreografa a režiséra Arthura Pity. Společně přetaví klasickou hru Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha v elektrizující hudebně-taneční inscenaci.


(v popředí) Arthur Pita a Ondřej Vinklát
(v popředí) Arthur Pita a Ondřej Vinklát


Tanečně-novocirkusová inscenace Radiant  souboru Holektiv, který se na Jatkách78 (v tzv. hale Skleněnka) představí poprvé, je inspirovaná kauzou polských skleníků pro pěstování zeleniny, jejichž silná záře svítí jako stotisícové město. Zajímavostí je, že na představení naváže přednáška světelného experta, designéra a ochránce přírody Hynka Medřického.

S českými premiérami přijedou do Prahy dva zahraniční soubory. Z berlínského kabaretu Chamäleon Theatre finský Circo Aereo s představením in_between  režiséra Maksima Komara slibujícím fantastickou scénografii plnou tajemství, utajené kouzelnické triky, prvotřídní akrobacii i dechberoucí iluze. Švédská Kompani Giraff přiveze na Jatka78 rodinné představení Goldbergovy variace, která přenese diváky do světa vynálezů, experimentů a disciplín, jako jsou akrobacie, žonglování nebo balancování. „V představení účinkuje žonglér Filip Zahradnický z Cirku La Putyka a druhým francouzská performerka Clémence de Felice,“ doplňuje Rosťa Novák.

ukázka z inscenace Radiant, kterou připravuje Holektiv na listopad 2023
ukázka z inscenace Radiant, kterou připravuje Holektiv na listopad 2023


Celkově Jatka78 uvedou do konce roku 2023 osmnáct titulů: vedle uvedených premiér i reprízy úspěšných inscenací nejen Cirku La Putyka, ale i Dekkadancers, VOSTO5 nebo My kluci, co spolu chodíme, v téměř stovce představení.

Diváci si v nové sezoně jistě všimnou i úpravy celého vstupního foyer. Proměna nezapře rukopis Pavly Kamanové a Kristýny Záveské. „Napadlo je „recyklovat“ kusy scénografie z projektů, které jsou již zderniérované. Úprava si kladla za cíl zlepšit prostředí pro návštěvníky, ale i podmínky pro nás, kteří tu jsme na denní bázi,“ usmívá se Rosťa Novák.

zpracoval + foto: Michal Novák