Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Větší než malé množství lásky
[vydáno: 27.3.2013]
Hudební divadlo Karlín představilo projekt, jenž vzbudil při svém ohlášení větší než malé pozdvižení. Na jevišti naší první hudební scény se mají objevit písně populární skupiny Lucie! Okamžitě je proto nutné uvést na pravou míru, že chystaná muzikálová inscenace Lucie, větší než malé množství lásky není muzikálem o skupině Lucie (těžiště její tvorby spadá do let 1988 až 2004), ale nabídne zcela původní, či chcete-li autonomní příběh. Projekt je vystavěn podobně jako muzikál Osmý světadíl v Divadle Kalich, který také ani v nejmenším nemá příběhovou vazbu na „osudy“ skupiny Elán.

P.B.Ch., Robert Kodym, David Koller, Michal Dvořák
LUCIE - P.B.Ch., Robert Kodym, David Koller, Michal Dvořák


Libreto zpracoval Tomáš Belko, zkušený textař, který se skupinou Lucie v minulosti několikrát spolupracoval. Příběh představil takto: „Muzikál Lucie nabídne příběh o lásce a o tom, že hledáme, kudy se dá utéct ze všednosti, zároveň ukáže, jak se ustavičně pereme s rozumem, který z nás často dělá idioty.“

„Libreto je také jakousi rozměrnou písní, takže skutečně dvě a půl hodiny bude o čem hrát,“ myslí si uznávaný „muzikálový“ režisér Petr Novotný. „Nechci tomu říkat muzikál, i když podíl hudby bude samozřejmě velký. Myslím si, že autor libreta skupině Lucie rozumí, neboť vložil do příběhu podobnou fantazii, respektive jistou fantasknost, kterou cítíme z písní skupiny Lucie již přes dvě desetiletí. V libretu je obsaženo, co nás pronásleduje, o čem přemýšlíme, co nás zlobí a irituje, ale také, co nám dává náladu druhý den ráno zase vstát.“

David Kraus, Barbora Poláková, Emma Smetana, Jiří Korn
David Kraus, Barbora Poláková, Emma Smetana, Jiří Korn


Nápad na „muzikál“ složený z písní skupiny Lucie právě díky obsahu a formě libreta nakonec oslovil i členy kapely, v této podobě to podle nich má smysl, a proto dali svolení a své písně posílají na divadelní prkna. „Tomáš Belko nám dal impuls, přesvědčil nás. Jasně že různé nabídky na muzikál jsme v minulosti dostávali, ale bez výsledku,“ říká frontman Lucie David Koller.

Michal Dvořák dodal: „Když se objevila myšlenka udělat muzikál, tak jsme se všichni toho docela děsili. Dalo se totiž očekávat, že se jen na naše písničky připlácnou nějaké spojováky. A vidíte, existuje člověk, jehož vnímání světa má hodně společného s naším. Ani nás to nepřekvapuje, přece jen Tomáše Belka už nějaký pátek známe. Jeho jazyk až neuvěřitelně koresponduje s energií, poetikou, romantikou i temperamentem našich písní.“

Robert Kodym, David Koller, Michal Dvořák
Robert Kodym, David Koller, Michal Dvořák


Bezesporu jde o ambiciózní projekt jedné z našich nejpopulárnějších tuzemských skupin a Hudebního divadla Karlín, který překračuje hranice zavedených postupů. Má pracovat s unikátními technologiemi nebo filmovými dotáčkami, ale v hlavní roli má být svébytný příběh, jenž spojuje drsnost, něhu, vtip i tragiku. Na jevišti HDK zkrátka nečekejte pouhý jukebox.

Členy kapely Lucie v představení neuvidíte, zato do orchestru se zapojí celá řada jejich spolupracovníků či kolegů. Ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek zdůraznil, že smlouva je postavená tak, že muzikanti z Lucie mají nad celým projektem supervizi a vyjadřují se ke všem složkám muzikálu.

„Já si osobně pohlídám bubenickou sekci,“ směje se David Koller a dodává: „naším úkolem je především hlídat, aby finální tvar inscenace uměl držet náladu našich písní a diváci ze všeho měli stejný pocit, jaký mají z naší muziky.“


tisková konference v Theatro music-clubu


V představení zazní téměř všechny „velké“ písně kapely Lucie, které asi nemusíme rozepisovat... A na které konkrétně se těší herci? Václav Noid Bárta uvedl píseň Srdce, Emma Smetana píseň Noc, Barbora Poláková a David Kraus se těší na všechny, protože na nich vyrostli. A Jiří Korn si zazpívá populárního Medvídka... „Když jsem scénář začal číst, velmi mě pobavil popis charakterů jednotlivých postav. Tak třeba: bohatý, zamindrákovaný idiot, chlípník a žvanil, ...to je moje role. Čeká mě zajímavá práce,“ směje Jiří Korn, který se ale vzápětí zcela vážně připojil k názoru, že libreto je velmi povedené a zajímavé. Také Lukáš Vaculík se těší na všechny písně... „protože žádnou nezpívám a ani netančím, nebudu to kazit, já budu za činohru.“ Ostatně tvůrci předpokládají, že poměr písní a činoherních výstupů bude tak půl na půl.

David Kraus, Barbora Poláková, Emma Smetana, Jiří Korn, Lukáš Vaculík, P.B.Ch.
David Kraus, Barbora Poláková, Emma Smetana, Jiří Korn, Lukáš Vaculík, P.B.Ch.


Jelikož jednání s některými umělci ještě stále probíhají, nebylo by fér zveřejňovat další jména. Na doplnění obsazení si proto pár týdnů počkejme. Jak podotkl umělecký šéf HDK Pavel Polák, konkurzu do muzikálu se zúčastnilo na 430 lidí, a druhé kolo skončilo teprve před týdnem. Premiéra muzikálu je plánována na 31. října 2013.


Lukáš Vaculík, Emma Smetana, Jiří Korn, Barbora Poláková, Robert Kodym, P.B.Ch., David Koller
David Kraus, Václav Noid Bárta, Petr Novotný, Tomáš Belko, Michal Dvořák


-mys-
[foto: Michal Novák]Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.