Rozhovor

Denisa Kirschnerová: Spejbl zažívá již druhou pandemii
vydáno: 8.4.2020
Koronavirová pandemie se nevyhnula ani Spejblovi s Hurvínkem. Samotný Spejbl přišel dokonce i o svoji narozeninovou party, kde měl oslavit 100! Jak to zvládá? Není mu to líto? I o tom jsem si povídal s principálkou Divadla S + H Denisou Kirschnerovou.

…ptal se Jiří Landa…

V jaké chvíli vstoupil zákaz veřejných akcí do vašeho divadla?
V roce 2020 si v Divadle S+H připomínáme 100 let od chvíle, kdy pan Spejbl poprvé vstoupil na scénu. Divadlo ale také slaví 90 let profesionální existence, 90 svíček na dortu sfoukne Mánička a pes Žeryk, 75 let působíme v Praze, z toho 25 let v Dejvicích. Stejně jako ostatní, i nás okolnosti přiměly místo oslav našeho nestora improvizovat. Když diváci nemohou za námi, připravili jsme pro ně speciální stránku na našem weubu „koronavirovou hlídku proti nudě“. Uvádíme zde už i záznamy našich představení. Ale najdete nás i na MALL.TV – v rámci projektu #KULTURAZIJE. Spolu s básníkem Robinem Králem chystáme i krátký seriál „Hurvínkova chvilka nedělní pandemie“.

Jak tuto situaci snáší Spejbl s Hurvínkem?
Spejbl s Hurvínkem mají pochopení – vždyť se vedle nich vystřídaly už čtyři generace člověčích souputníků a prošly kolem nich zásadní dějinné události. Oni dva moc dobře vědí, že není každý den posvícení. Zažíváme stav, který je teď společný všem divadlům. Kanceláře mají především home office a vzdálený přístup, kolegové a kolegyně trénují doma, šíjí roušky. Snažíme se však oslovit naše diváky alespoň online a výroba našich nadcházejících inscenací také stále běží, takže se opravdu nenudíme.

Jak pandemie zasáhne do oslav stých narozenin pana Spejbla? Budou se nějaké akce přesouvat či rušit?
Hned v polovině března jsme zrušili slavnostní večer spojený s uvedením dokumentu ČT Neobyčejný životy pana Spejbla a koncem roku velkou retrospektivní výstavu ve Villa Pellé. Běží však další projekty – vydání reedičního i novinkového CD ve spolupráci se Supraphonem, skromnější, ale zato stálá výstava „lipová štafeta“ v Divadle S+H, chystáme dvě premiéry. Jak jsem říkala, pan Spejbl má porozumění… Když si uvědomíte, že vstoupil na prkna v roce 1920, kdy Evropou otřásala španělská chřipka…

Jednáte s městem o možné pomoci?
Jako divadlo zřízené hlavním městem Prahou jsme teď ve stálém kontaktu s naším zřizovatelem, a i v rámci ostatních institucí koordinujeme své aktivity, získáváme aktuální informace… Víme, co kdo chystá, kde můžeme nějak pomoci. Jak zásadním způsobem se současná situace odrazí na budoucím fungování celé divadelní a kulturní sféry je teď těžké posoudit.

Na konci sezóny jste měli mít premiéru nové hry Žeryčku, hop! Jak daleko jste v přípravách a jak bude vypadat její koncepce a kdo s nápadem udělat podobný typ představení přišel jako první?
Díky mému synovi jsem s ní přišla já. (usmívá se) Nejde o naši typickou inscenaci, zatím jsme pro tak malé děti nehráli, ale jde o první divadelní zážitek pro ty nejmenší, který má „na svědomí“ bývalá umělecká šéfka a režisérka Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek Schmiedtová – představení napsala a bude režírovat. S tímto typem inscenací má totiž svou zkušenost. O výtvarnou podobu inscenace se zasloužil David Janošek. Délka inscenace je 30 minut – děti se jí účastní s rodiči a je vytvořena speciálně pro vnímání těch skutečně nejmenších diváků. Pro pejska Žeryka se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Děti se s ním vydají do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Podívají se s Žerykem do nekonečna, a pak se vrátí zpátky na zem! Pevně doufám, že inscenaci, která je úsporná na obsazení, budeme moci nazkoušet v naplánovaném termínu na přelomu května a června a uvedeme ji tedy až s novou sezónou.

Nebudou se na ní nudit i o trochu starší děti?
Je možné že budou. Inscenace je totiž určena opravdu úzce pro ty nejmenší a vymezena je věkem od 1-3 let. Od čtyř let mohou děti navštívit naše klasická marionetová představení.

Chystáte nějakou novinku i v rámci „dospělácké“ řady?
Ano, pracuje se také na novém představení pro dospělé diváky. A také mi nezbývá než doufat, že ji budeme moci uvést, jak bylo naplánováno, tedy 1. října 2020. Jde o hru tvůrčího týmu Kirschner-Král-Lstibůrek, kteří již v minulosti připravili představení nejen pro děti, ale i pro dospělé např. Spejbl a město hříchu. Spejbl s Hurvínkem nás v novém představení Hotel Spejbl seznámí s podivnými „nocležníky“ tohoto hotelu. Provedou nás spletitými zákoutími lidské duše a v duchu omnia vincit amor (vše překoná láska, pozn. redakce) přinesou potřebnou naději. Představení je technologicky náročné. Spolupracují na něm lightdesignéři, či umělci věnující se sound-animaci. Představení vychází z původního projektu Robina Krále a Jana Lstibůrka Blázinec, na němž se hudebně podíleli osobnosti, jakými jsou Jiří Suchý, Marek Eben, Tomáš Hanák, Ewa Farna, Iva Pazderková ad. Od představení si slibujeme prolnutí tradice Spejbla a Hurvínka se současnou řečí divadla.
.