Rozhovor

Michal Lang: Zřejmě si zkrátíme divadelní prázdniny
vydáno: 3.4.2020
Doba koronavirová nepřeje divadlům ani jejich divákům. Jeviště i hlediště zejí prázdnotou. A protože nikdo neví, jak dlouho budou opatření nouzového stavu trvat, rozhodli jsme se vám přinášet aktuality z různých divadel napříč celou republikou. První zastavení proběhlo v Divadle pod Palmovkou a jejího ředitele Michala Langa.

…ptal se Jiří Landa…

Jak momentálně vypadají vaše pracovní dny? Co všechno nyní musí divadelní ředitel řešit?
Nadále řeším „běžné“ provozní záležitosti, komunikuji se svými kolegy a připravujeme další sezónu. Většinu pracovních záležitostí řeším v této situaci z domova, ale samozřejmě chodím i do divadla. Současný stav se snažíme využít k dlouhodobějšímu plánování a k řešení záležitostí, na které v běžném provozu nezbývá čas.

Už víte, jak se současná situace promítne do aktuální a chystané sezóny? Budete některé premiéry rušit?
Vzhledem k tomu, že se situace ze dne na den proměňuje, nemohu být konkrétní. Samozřejmě řešíme různé scénáře. V tuto chvíli jen víme, že původně plánovaná premiéra Výnosného místa se přesouvá, zatím na neurčito. Další sezónu jsme již měli naplánovanou my i námi obsazení umělci, proto jsou všechny případné přesuny problematické. Nadále věříme tomu, že se do konce sezóny podaří nazkoušet novou inscenaci 294 statečných z pera Tomáše Dianišky – současného držitele Ceny divadelní kritiky za Inscenaci roku a poprvé uvedenou Českou hru v roce 2019, kterou máme v plánu v září odpremiérovat.

Inscenace Výnosné místo se tímto odkládá již podruhé…
Bohužel. Do poslední možné chvíle jsme se snažili udržet zkoušení, ale vzhledem k obsazení zahraničního inscenačního týmu a k omezenému režimu, jsme se museli přizpůsobit. Teď víme, že se režisér do České republiky jen tak zpátky nedostane. Je těžké odsunout velký projekt, který je již v běhu, tedy inscenaci, která je rozzkoušená a ve výrobě. Jinou možnost jsme však neměli.

Uvažovali jste, i z důvodu, že lidé letos zřejmě nebudou moc cestovat, o možnosti začít novou divadelní sezónu už o letních prázdninách či případně na léto přesunout některá náhradní představení?
Zvažujeme spíše variantu, že se divadelní prázdniny zkrátí pro nás. Tedy, že začneme s intenzivními přípravami sezóny mnohem dříve, než je běžné a zkrátíme si tak prázdniny. Otevření divadla divákům dříve, než v září zatím nezvažujeme.

Jakým způsobem nyní komunikujete se svými diváky a co pro ně chystáte?
S diváky komunikuje převážně naše obchodní oddělení, co se týká vracení vstupného a náhradních termínů rušených představení. Snažíme se udržet s diváky kontakt převážně přes sociální sítě. Nabízíme pravidelné streamování na facebookových stránkách divadla – PALMOVKA PŘEDČÍTÁ, kdy každý všední den v dopoledních od 09:30 a odpoledních hodinách od 16:30 čtou někteří z našich herců zajímavé knížky. A nově také natáčíme divadelní podcasty, kdy si na studiovou scénu zveme zajímavé osobnosti. Podcasty jsou ke stažení na spotify, soundcloudu nebo youradiotalk. Odezva od diváků je veliká, a to nás motivuje.

Jste dohodnuti na nějakých konkrétních krocích s vaším zřizovatelem po skončení nouzového stavu?
Se zřizovatelem samozřejmě komunikujeme, ale stále spíš o průběžném stavu. Nikdo zatím neví, kdy bude nouzový stav zrušen a k jakým krokům budeme muset následně přistoupit. Jsem rád za intenzitu, se kterou můžeme naši aktuální situaci s Hl. městem Prahou řešit.
.