Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Strašnické divadlo

Bytové divadlo na Praze 10 v podání souboru X10
[2.4.2014]
Jaké jsou kořeny prvního poválečného pražského sídliště Solidarita? Divadlo X10 zve na site-specific performanci v unikátním urbanistickém celku pražských Strašnic.

Divadlo X10 na počátku druhého roku své existence připravuje ve spolupráci s mladými tvůrci unikátní projekt, který se bude věnovat historii a současnosti jeho nejbližšího okolí – sídliště Solidarita. Zároveň půjde o první část nového cyklu Parkur, který se bude snažit o hledání nových forem divadla v netradičních prostorech různých, převážně exteriérových lokalit Prahy 10. První večer Parkuru s podtitulem Solidarita se odehraje 8. dubna v divadle a prostorách sídliště Solidarita, start v 19.30 od Strašnického divadla.

Tématem inscenace Solidarita, kterou připravuje režisérka Lucie Ferenzová se svým tvůrčím týmem, se stane stejnojmenné sídliště. Srdcem čtvrti je právě Strašnické divadlo, stojící na místě, kde se kdysi odlévaly panely pro okolní zástavbu. Zde se 8. dubna shromáždí diváci, aby se vydali na putování za oživlými příběhy čtvrti. Autorské pásmo balancující na hraně divadelního dokumentu bude čerpat z rozhovorů s pamětníky, dobových časopisů a příběhů současných obyvatel. Cesta se site-specific zastaveními nabídne několik pouličních scén, ale ukáže i soukromé prostory a zákoutí, jež se skrývají za fasádami či pod hladinou zástavby.

Sídliště Solidarita, vybudované v letech 1947 až 1951 Stavebním družstvem Solidarita podle návrhu skupiny architektů kolem Františka Jecha bývá považované za první pražské sídliště v dnešním smyslu slova. Koncepce sídliště představuje originální syntézu Le Corbusierových vizí Zářících měst, levicových úvah o úsporném bydlení a tradic českého a švédského modernismu a funkcionalismu 30. a 40. let. Výsledkem je zajímavý urbanistický celek, který nad řadou jiných sídlišť vyniká neokázalou a uměřenou zástavbou s „lidskými rozměry“ i velkorysou koncepcí veřejné zeleně.

Vznik sídliště i osudy jeho obyvatel poznamenal solidární duch poválečné obnovy, ale i společenské napětí, jež nakonec vedlo k instalaci komunistického režimu. Od svého počátku bylo sídliště rámcem řady lidských příběhů. Bylo také dějištěm a předmětem bouřlivé a paradoxní diskuse o podobách veřejného prostoru, a to i v dobách, v nichž diskuse ztrácely demokratický rámec a veřejný prostor byl podřizován politické vůli.

Dnes je vše jinak...

Součástí večera bude i fotografická výstava stránek Opuštěná místa a Němá svědectví.

Parkur
Kolektiv: Solidarita
Režie: Lucie Ferenzová
Výprava: Mariana Dvořáková
Dramaturgie: Vojtěch Bárta
Hrají: Andre Bauer, Anita Krausová, Dana Marková, Lucie Palonciová, Vuk Čelebić, Václav Marhold, Anna CísařovskáKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.