Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Západočeské divadlo v Chebu

Cheb hostí přehlídku Divadlo jednoho herce
[26.9.2017]
XIX. ročník přehlídky nazvané příznačně DIVADLO JEDNOHO HERCE odstartuje ve čtvrtek 5. října a potrvá až do neděle 8. října. Nabídne exkluzívní program, 15 přestavení, dva držitele Ceny Thálie (Milan Kňažko a Radim Vizváry) a umělce a performery z Maďarska, Polska, Francie, Itálie a Izraele. A samozřejmě Česka. Přehlídku pořádá chebské Západočeské divadlo.

Na letošní festival se podařilo získat skutečnou špičku tvorby monodramat a sól všech divadelních druhů a žánrů, které se v posledních dvou letech u nás urodily. Diváci uvidí Radima Vizváryho (Sólo), Miřenku Čechovou (Hlas Anne Frankové), Milana Kňažka (Shylock), Terezu Hofovou (Skugga Baldur), Elišku Brtnickou (Enola), Dianu Tonikovou (Vanilková džungle) a Janu Vyšohlídovou (Ošklivé káčátko).

Z Francie přijede Compagnie Choc Trio s inscenací, která bodovala už na off-programu na festivalu v Avignonu, Šelestění tmy (Les Bruits du Noir). Z Itálie performerka ze Sienny Silvia Bastianelli s tanečním sólem Opium (Oppio), na ni naváže ve Vídni žijící a tvořící performer Martin Dvořák s taneční poctou brněnskému básníkovi Blatný. Izraelec Yoav Bartel v rovněž oceňované inscenaci Smím prosit (Let’s Dance) spojí výuku tradičních tanců své země se zkušenostmi z izraelské armády. Účast na chebském festivalu finančně podpořilo Velvyslanectví státu Izrael v ČR. Celý festival pak zahájí maďarská dvojice programátora a tanečnice Bandart Productions s pozoruhodným propojením interaktivní projekce a pohybu (tance) performerky Katalin Lengyel. Má název Dancing Grafitti / It Started With a Dance.

Vějíř žánrů je rozevřený doširoka: od pravidelných činoherních textů (např. někdejší chebská herečka Diana Toniková ve Vanilkové džungli), přes loutková představení (Ošklivé káčátko Jany Vyšohlídové), nejrůznější druhy pohybového a neverbálního divadla (Miřenka Čechová a její Hlas Anne Frankové), moderní výrazový tanec (italské taneční sólo Opium a česká půlhodinka s názvem Blatný), představení s výraznou hudební a akustickou složkou (francouzské Šelestění tmy), s využitím nových médií (maďarský videomapping reagující na pohyby aktérky v Dancing Graffiti) až po nový cirkus a akrobacii s japonskou inspirací (Enola Elišky Brtnické).

Západočeské divadlo na přehlídku připravuje svůj příspěvek v podobě britského interaktivního monologu od Duncana Macmillana v překladu Magdalény Zelenkové s názvem Všechny báječný věci, během něhož herec zapojuje do rekonstrukce svého potýkání s matčinou a vlastní depresí i diváky z publika. Monodrama zkouší Pavel Richta pod režijním dohledem uměleckého šéfa ZDCH Zdeňka Bartoše.

zdroj zprávy: Západočeské divadlo v ChebuKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.