Zpráva

Cyrano odhodí svůj širák na jevišti Moravského divadla
vydáno: 21.11.2017
Po více než čtvrtstoletí se na olomoucké jeviště vrací hrdina s dlouhým nosem a zálibou v poezii Cyrano z Bergeracu. Slavné drama Edmonda Rostanda nastudovali se souborem činohry Moravského divadla Michaela Doleželová a Roman Vencl. V titulní roli se představí Petr Kubes. Premiéra nás čeká v pátek 24. listopadu v 19 hodin.

Edmond Rostand napsal všechna svá nejvýznamnější díla během let 1890 – 1898. Patří k nim veršovaná komedie Romantikové, hra Vzdálená princezna, tematicky vycházející ze středověké legendy, či tragédie Orlík. Nesmrtelnosti ale dosáhl veršovaným dramatem o nezkrotném duelantovi a básníkovi Cyranovi. Premiéra se konala 28. prosince 1897 v Paříži, v Théâtre de la Porte Saint-Martin. Sám autor hry se strachem, jak obecenstvo novou hru přijme, opustil divadlo ještě před koncem, a tak nezažil její první velkolepý úspěch.

Návrat romantického hrdiny na jeviště Moravského divadla se neobešel bez obtíží. Původní režisér inscenace Nikolaj Penev musel kvůli vážným rodinným důvodům od celého projektu odstoupit. Přípravy inscenace se tak rychle ujali Michaela Doleželová a Roman Vencl. „S Koljou jsem si v posledních týdnech volal mnohokrát, ale o Cyranovi jsme se nebavili - snažil jsem se ho podpořit v těžké rodinné situaci a nezatěžovat ho našimi pracovními problémy. V životě zkrátka přijdou chvíle, kdy divadlo není důležité a musí jít stranou,“ řekl Vencl. „S přípravou nám moc pomohl Aleš Valášek, který je výtvarníkem scény i kostýmů. Strávil s námi mnoho hodin nad návrhy a trpělivě a ochotně je přepracovával podle nových představ a požadavků. Čas na přípravu byl skutečně šibeniční, ale díky Alešově vstřícnosti a profesionalitě do sebe všechno perfektně zapadlo,“ doplnila Doleželová.

Přestože se oba autoři etablovali coby úspěšní komediografové, nebude nová inscenace komedií ani parodií. „Hned na začátku jsme se s Míšou domluvili, že v žádném případě nechceme dělat Robina Hooda 2. Náš Cyrano bude sice hravý, svižný a oproštěný od patosu své více jak staleté existence na jevištích celého světa, ale rozhodně se z něj nestane fraška nebo parodie. Je to hrdinný a romantický příběh par excellence, který má divákům a dnešní společnosti co říci a nabídnout,“ upozornil Vencl.

Tvůrci vycházejí z překladu Jaroslava Vrchlického. „Při úpravě textu jsem se rozhodla vypustit některé okrajové postavy a motivy, které pouze zpomalovaly děj, a vyzdvihnout zejména milostný trojúhelník Cyrano-Roxana-Kristian a postavu věčného antagonisty de Guise. Příprava scénáře byla v tomto případě nesmírně pracná, ale doufám, že se podařilo zachovat vše důležité a diváci si přijdou na své,“ popsala Doleželová.

Významnou součástí nové inscenace jsou akční scény, jejichž přípravu měl na starosti uznávaný choreograf bojových scén Petr Nůsek. Ten se podílel mj. na realizaci hollywoodských filmů Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Tristan a Isolda či Hellboy. Se souborem olomoucké činohry poprvé spolupracoval na inscenaci Robin Hood, která měla premiéru v září loňského roku. Součástí příprav na inscenaci Cyrano z Bergeracu byl i bojový výcvik ve Fortu Křelov, kde Nůsek učil herce, jak správně zacházet s kordem.

V titulní roli se představí Petr Kubes. „Cyrano je nádherná role. V té postavě je romantika, láska, hrdinství čest i utrpení. Každý z jeho monologů má svou váhu a svou poetiku – jeden je vtipný, druhý zamilovaný, další naléhavý. Je krásné hrát takovou postavu,“ uvedl Kubes, který si během zkoušek užil šermířské souboje. „Měl jsem šerm už na škole a výstupy s kordem jsem si užil v Romeovi a Julii a Hamletovi. Je dobré zdokonalovat se v šermu, navíc pod vedením mistra svého oboru Petra Nůska,“ zdůraznil Kubes. Kristiana si zahraje Tomáš Krejčí. Svůj debut na jevišti Moravského divadla zažije Lukáš Červenka v záporné úloze hraběte de Guise a Roxanu ztvární další nová posila olomoucké činohry Natálie Tichánková. „Na každou zkoušku jsem se vyloženě těšila, přípravy probíhaly v příjemné, přátelské atmosféře. Všichni děláme maximum pro to, aby vznikla okouzlující, strhující inscenace, při níž se diváci dojmou a budou odcházet s krásným zážitkem,“ uvedla Tichánková.

V historii Moravského divadla jde o čtvrté činoherní nastudování Cyrana z Bergeracu. Dosud poslední premiéra byla v listopadu 1991, titulní postavu tehdy ztvárnil Josef Bartoň, který se v menší roli objeví i v chystané inscenaci. Role Le Breta se tehdy zhostil současný ředitel Moravského divadla Pavel Hekela. Zajímavostí je, že v listopadu 1982 měla v Olomouci premiéru operní adaptace Cyrana. V titulní roli alternovali Richard Haan a Jaroslav Majtner.

Cyrano z Bergeracu je prvním ze tří francouzských titulů, které činohra Moravského divadla představí v letošní sezoně. Názvy dalších děl jsou neméně zvučné – Rollandovo drama Petr a LucieNebezpečné známosti Choderlose de Laclose. „V příštím roce si připomeneme sto padesát let od narození a sto let od úmrtí Edmonda Rostanda. Navíc v roce 2018 oslaví země galského kohouta šedesát let své existence, jelikož teprve roku 1958 vyhlásil Charles de Gaulle takzvanou pátou republiku. Je to právě Francie, jíž vděčíme za položení základů novodobé evropské kultury a vzdělanosti. Proto se aktuální činoherní sezona nese ve znamení slavných francouzských děl,“ shrnul Vencl.

Nejbližší reprízy jsou plánovány na 27. listopadu, 5. a 12. prosince.

zdroj zprávy: David Kresta