Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva

II. Mezinárodní festival Nultý bod
[2.9.2009]
2. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod 2009, který se bude konat v Praze ve dnech 20.-29. září, nabídne mimo jiné performance Sabine Seume, akční malbu Jana Mika dle předlohy malíře a sochaře Jiřího Sozanského, přední domácí soubory Teatro Pantomissimo a Spitfire Company a zahájení obstará legendární Teatr Novogo Fronta.

Na úspěch loňského prvního ročníku festivalu Nultý bod navazuje s již o mnoho bohatším a ambicioznějším programem II. Mezinárodní festival současného fyzického divadla a multižánrových projektů NULTÝ BOD 2009, který se uskuteční letos od 20. do 29. září na čtyřech pražských scénách.

Vyvrcholením festivalu se zaměřením na pohybové divadlo se stane hostování německé tanečnice a performerky Sabine Seume. 27. září v Experimentálním prostoru Roxy / NoD se Sabine Seume čekému publiku představí vůbec poprvé, a to se svým monodramatem Bodylandscapes - The Pure Being. „Jedná se o mimořádný estetický zážitek z představení, které balancuje na hraně vizuálního a tanečního umění“, říká umělecký šéf festivalu Petr Boháč a dodává: „Sabine Seume díky uměleckému výrazu, oproštěnému od nánosů tanečních klišé a bezobsažných výstředností, dosahuje silného existenciálního i estetického účinku. Její představení, která jsou ovlivněna filozofií taneční techniky butó, činí z racionálně hodnotícího diváka zaujatého partnera, jenž se spolupodílí na celkovém smyslu díla. Je neuvěřitelné, s jakou sílou a pokorou se její umění dává všanc.“
Sabine Seume o svém posledním představení říká: „Je to pozvánka k vykročení do krajiny vlastního já. Pouze ti, kteří přijmou sebe sama ve své nejniternější existenci, mohou do tohoto světa vstoupit. Soucit, strach, hněv a radost - kde jsou v nás zabydleny? Náš vnitřní hlas se skrze pohyb rozpíná ven. Vnitřní krajiny formují vnější. Tělo se stává promítacím plátnem. Tanec a projekce se mísí a vzájemně určují do podoby krajiny těla.“
Na toto přestavení navazuje workshop butó vedený samotnou Sabine Seume, který se uskuteční 28. a 29. září ve Studiu ALT@ - Hala 30.

Hlavní večer festivalu Nultý bod 2009 vyplní v pondělí 21.září v Experimentálním prostoru NoD dva projekty: Osamocené dialogy a monodrama Unicorn od Spitfire Company. Především první z nich je opravdovou multižánrovou lahůdkou. V Osamocených dialozích bude akční malíř Jan Miko tvořivě reagovat na vizuální materiál akademického malíře Jiřího Sozanského. Rovnocenným partnerem mu bude houslista Martin Válek. Posledním prvkem tohoto projektu bude čtení dopisů Emila Juliše, korespondovaných již zmiňovanému Jiřímu Sozanskému. „Jsem opravdu rád, že se nám podařilo spojit svérázné a poeticky vyhraněné umělce jako je Emil Juliš, Jiří Sozanský, Jan Miko a Martin Válek. Nehledě na to, že předlohou k celému projektu se staly kresby Sozanského a Julišovy dopisy, které byly napsány v 80 letech, v době již legendární akce Most“, doplňuje Petr Boháč. Celý večer uzavře vernisáž obrazů Jiřího Sozanského, výsledky akční malby Jana Mika a obrazy z cyklu Svět odsouzencův, které Jan Miko vytvořil v průběhu akční malby na jevišti.

Mimo tyto dva zmíněné večery v Experimentálním prostoru Roxy/NoD se diváci mohou těšit na nejnovější představení Fuga času, i u nás již legendárního souboru Teatr Novogo Fronta, které se uskuteční v dalším prostoru přejícímu experimentálnímu divadlu, v Paláci Akropolis, a které celý festival Nultý bod 2009 zahájí v neděli 20.září.
Od 22. září se festivalový program přemístí do Haly C v Libni. V tomto „site specific“ bývalé montovny vystoupí divadelní skupina Spitfire Company se svými představeními The Voice of Anne Frank, Chaplinův Proces a The World of Condemned, polský soubor A PART s monodramatem Klepsydra, Teatro Pantomissimo s mimickým představením Dante – Light in a Darkness a v Hale C zaparkuje rovněž nefalšovaný, pojízdný autobus Autobuf s představením Řidič.

Samostatnou částí bude večer nazvaný Mladá krev v pohybu. V jeho rámci vystoupí studenti nebo absolventi uměleckých škol DAMU, HAMU a Duncan Centra se svou vlastní autorskou progresivní tvorbou. Palo Kršiak představí narkiSOS, Pavel Rychta 25 minutovou Kauzu, Milan Loviška RE-S.A.L.E. (Sporty Animal-Loving Extrovert) a Zdenka Josefi a Markéta Vacovská představení Za sklem. Dále vystoupí Jindřiška Křivánková, Jana Černá a Tomsa Legierski.

Dramaturgie festivalu Nultý bod nezapomíná na nejmenší. Teatro Pantomissimo uvede hravou klauniádu s prvky moderní pantomimy Vagabundi. S tou bude hostovat na festivalu Acco Theatre Festival v rámci projektu Česko–izraelská divadelní sezóna 2009. Po představení budou děti hravou formou seznámeny se základy pantomimy a s magií bílé masky.

Festival Nultý bod je specifický svou vyhraněnou dramaturgií. Pro tento ročník bylo zvoleno motto Za neviditelnou zdí. „Za neviditelnou zdí je metafora pocitu osamocení a uzavření,“ říká Petr Boháč a dodává: „Zdá se mi, že současný člověk je čím dál více vystaven cizím pohledům a nepřátelským předpisům, aniž by mohl určit, kdo je jejich původcem. Dostává se do vězení neviditelných zdí bez možnosti je zřetelným revoltujícím gestem rozbořit. Samozřejmě tyto neviditelné zdi jsou především v nás. Ale nejsem si jistý, jestli již nejsme součástí cizího labyrintu. Ale jak se bránit tomu, co na první pohled neexistuje? Je možné se vysvobodit z pout, která nemají materiální základ? Myslím si, že právě tyto pocity prožívají hlavní postavy dramat, která budou uvedena na festivalu Nultý bod. Jsem přesvědčen, že v dnešní době je nutné definovat svobodu jinak, než jak ji popsaly minulé generace žijící v moderní době.“

S mottem „Za neviditelnou zdí“ souvisí večer krátkých filmů, jehož kurátorem je Adrian Kukal. V hodinovém pásmu bude moci divák zhlédnout filmy od Martina Dudy, Zdeňka Durdila, Adriana Kukala, Radka Doskočila. K výběru kurátor říká: „Filmy spojuje nejen to, že se jimi jako "červená nit" vine téma člověka v tíživé životní situaci, ale i to, že se jedná o výběr mladých autorů, které spojuje jedna lokace (česká kotlina), jedna škola (FAMU), jakož i osobitost námětů, originalita režijních přístupů a v neposlední řadě též slušný úspěch na domácích a zahraničních scénách. Filmy jsou také svěžím gejzírem nejrůznějších animačních technik a přesvědčivou přehlídkou výtvarné originality.“

Vstupenky v cenách od 80 do 250 Kč budou v prodeji od 1. září v pokladně Experimentálního prostoru NoD. Dále v místech konání: v Paláci Akropolis, Experimentálním prostoru NoD, Hale C. Objednávku je možné učinit zasláním emailu na: spitfirecompany(@)gmail.com

zdroj zprávy: Spitfire CompanyKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.