Zpráva

Jidáši, kam jdeš?
vydáno: 2.4.2012
Velikonoční divadlo na Pražském hradě již popáté...
Poprvé v podhradí...


Co: Charitativní představení „Jidáši, kam jdeš?“ pod širým nebem.
Kdy a kde:
6. 4 od 15:00 a 7.4. od 15:00 IV. nádvoří Pražského hradu (u zahrady Na Baště)
6.4. od 18:00 – dvorek Muzea alchymistů a mágů staré Prahy – Jánský vršek 8, Praha 1
Kdo: Divadlo APROPO ve spolupráci se Správou pražského hradu
Kontaktní osoba: Filip Jan Zvolský (autor a režisér), 604 186 801


Divadelní charita s tradicí

Charitativní představení pašijové hry „Jidáši, kam jdeš“ patří už neodmyslitelně k velikonoční kulturní nabídce Pražského hradu. Představení pod širým nebem nabízí ojedinělý pohled na tradiční biblický příběh Ježíše Nazaretského bez církevního dogmatu. „Záleží nám na tom, aby všechny postavy dostaly prostor otevřít divákovi i svou duši, své city, pocity a pohnutky, s nimiž do příběhu vstupují,“ říká režisér a autor hry Filip Jan Zvolský a dodává, že právě proto bylo nutné dodat do hry scény, jaké v jiných pašijových hrách nenajdete. „Hru jsme poprvé hráli v roce 2000, kdy už v ní byly scény jako loučení Ježíše s Marií a Máří. Během let jsem však dodal i dialog Petra s Jidášem, rozhovor Piláta s jeho ženou nebo scénu, kdy se k soudu coby žalobce dostaví i matka jednoho z Betlémských neviňátek,“ dodává Zvolský. Jedná se tak o hru nabitou emocemi, která diváky vtáhne do příběhu, který je sice starý 2000 let, ale stále nám má co říci. Vyrostla na něm Evropská kultura a tak jeho pochopením lépe pochopíme i sami sebe. Kromě poučení a připomenutí si příběhu v době, k níž neodmyslitelně patří, nabízí však inscenace divákům i dobrý pocit z dobrého skutku. Vstup je sice jako každý rok volný, ale již od prvního sehrání v roce 2000 je tato inscenace spojena se sbírkou POMOZTE DĚTEM. I zde tedy bude umístěna kasička, do níž můžete přispět libovolným obnosem a do poslední koruny vše poputuje na zmíněné konto.

Představení Jidáši, kam jdeš?, které uvádí Divadlo APROPO již popáté ve spolupráci se Správou pražského hradu, můžete zhlédnout na IV. Nádvoří Pražského hradu (vchod z II. Nádvoří průchodem, nebo z Hradčanského náměstí boční brankou vlevo od hlavní brány u Arcibiskupského paláce) a to v pátek 6.4. v 15:00 a nebo v sobotu 7.4. v 15:00.

Letos poprvé se hra navíc nastěhuje i do podhradí, na dvorek Muzea alchymistů a mágů staré Prahy, ze kterého se má stát nové kulturní centrum pro pražany. Poprvé se zda takto hrál i Živý Betlém, který je jinak rovněž součástí tradičních svátečních programů na Pražském hradě. Pašije tak jdou ve stopách betlémského příběhu.


Divadlo APROPO a pašije

Divadlo APROPO uvedlo hru Jidáši, kam jdeš? poprvé v roce 2000, kdy ještě nesla název „Pašije“. Za první jeviště pod širým nebem posloužil dvorek Klubu v Jelení v někdejším sídle Nadace rozvoje občanské společnosti, která spolu s Českou televizí provozuje sbírku POMOZTE DĚTEM. Tím byl hned od počátku určen charitativní účel inscenace, k níž se po letech přidal Živý Betlém, který se již pět let hraje rovněž na Pražském hradě.
Pro uvedení v roce 2004 byla již hra nazvána Jidáši, kam jdeš? podle prvního verše jedné z nejemotivnějších scén - rozhovoru Jidáše s Máří Magdalénou a Marií. Druhé uvedení hry se konalo rovněž v netradičním prostoru, a to na nádvoří Sovových mlýnů. Zde Divadlo Apropo vzalo do hry i umělý potok uprostřed nádvoří, instalovaná umělecká díla, ale i kontroverzní skleněnou nástavbu muzea, která se stala sídlem velekněžích. „Podle vzoru papamobil jsme ji tehdy nazvali papapavlačí...,“ vzpomíná autor hry a režisér Filip Jan Zvolský.
Třetí uvedení se již konalo na Pražském hradě, kde od roku 2008 uvádí Divadlo APROPO inscenaci tradičně vždy na Velký pátek a na Bílou sobotu. „Za ředitelem Správy pražského hradu Ivo Velíškem jsme přišli s nápadem, že chceme hrát ve Starém purkrabství. On však přišel s nápadem využít IV. Nádvoří s Plečnikovým schodištěm, které má úžasnou atmosféru i akustiku. Za tento nápad jsme panu řediteli dodnes vděčni. Stejně tak vděčíme Správě pražského hradu za každoroční pomoc, zejména s technických zajištěním akce,“ dodává Zvolský.


Pašije a velikonoce

Po období 40tileté izolace od tradic a duchovních hodnot a dalších 20ti letech masáže konzumně zaměřené společnosti mají lidé o velikonocích zkreslené představy. Spojují si je s velikonočním zajíčkem, v lepším případě alespoň s tradicí pomlázky a vajíček - pozůstatku pohanských kultů jara. Zpravidla pouze v křesťansky orientovaných rodinách zůstává povědomí o spojení velikonoc a biblického příběhu ukřižování Ježíše Krista. Přitom ten patří natolik k evropské kultuře, že není součástí pouze křesťanské tradice, ale všeobecného kulturního dědictví.

I proto Divadlo Apropo uvádí každoročně pašije v podobě, která je vzdálena církevnímu dogmaticky černobílému pohledu. „Snažíme se na příběh dívat s odstupem, na konání postav jako na jednání lidí v určité situaci, na určitém místě a za určité situace,“ říká autor hry a režisér inscenace Filip Jan Zvolský. Inscenace má připomenout, že právě velikonoční čas je dobou, kdy se příběh odehrál. Se čtvrtkem je spojena poslední večeře a zatčení, v pátek byl Ježíš ukřižován a v neděli vstal z mrtvých. „Ať již budeme brát příběh jako symbolický, navazující na obdobné příběhy předchozích civilizací, jako historický děj a nebo příběh biblický plný zázraků, tak všechny varianty mají společné jedno časové určení – období židovských jarních svátků a tedy našich Velikonoc.


Divadlo APROPO

Divadlo APROPO vzniklo v roce 2000 a jeho první inscenací bylo právě představení Pašije. Během let uvádělo převážně autorská díla Filipa Jana Zvolského s hudbou Marka Poppa, ale i inscenace titulů jiných autorů.
Soubor se skládá především ze studentů a absolventů hereckých škol, především Vyšší odborné školy herecké, ale i DAMU, JAMU a Konzervatoří. APROPO za dobu své existence spolupracovalo s takovými organizátory, jako je Společnost Člověk v tísni, Praha 1, Oslavy Prahy a další.


zdroj zprávy: Filip Jan Zvolský