Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva

PACKAGE / kdo se přidá?
[13.9.2010]
V rámci projektu Nová scéna outdoor proběhne na piazzetě Národního divadla v průběhu září několik plenérových představení. Cílem projektu je otevřít divadlo veřejnosti, ozvláštnit betonový prostor mezi historickou budovou Národního divadla a jeho Novou scénou a v neposlední řadě jít divákům naproti, aby po prázdninách snáze našli cestu do divadla. Vstup na všechna plenérová představení je proto zdarma.

420PEOPLE se na piazzetě představí 19., 20. a 21. září s premiérou nadčasového site-specific projektu Package, propojujícího příbuzné umělecké obory do jednoho celku. Tanečníci, herci a hudebníci se představí pod širým nebem třeba právě těm, kteří se vracejí z práce...
Package je o každodenní kancelářské rutině. O lidech, kteří v kancelářském prostředí tráví své životy, jejichž fungování předurčuje systém: hierarchie na úkor citu, nálad, vlastní iniciativy a emocí. V těchto lidech (a v každém z nás) jsou ale "naprogramovány" mnohem silnější zákony - pud sebezáchovy, rozmnožovací instinkt, potřeba vést tlupu, nutkání rebelie, ale i neustálá snaha o získání pozornosti opačného pohlaví. Package je sen o jednom jediném momentu, kdy dokážeme navzdory všem nesmyslným zákonům a svazujícím předsudkům zareagovat jinak než jak nám to pravidla předurčují. To vše je zasazené do kancelářského prostředí, jakožto synonyma právě pro tuto rutinu, pro nesplněné sny, tak jak to známe ze zápisků F. Kafky.
Co se stane, když se jeden článek tohoto kancelářského stereotypu uvolní, kam až lidem dovolí fantazie dojít? A kdo se přidá?
Package je představení fyzického divadla, příklad využití genia loci daného prostředí. Package vytvořil Shusaku Takeuchi pro svou skupinu Bodytorium v Nizozemí v roce 1993. V řadě verzí, vždy jinak modifikovaných pro prostředí dané lokace, byla tato inscenace reprízována na mnoha místech světa. Mimo jiné i jako první oficiální produkce ze západní Evropy na Rudém náměstí v Moskvě.
V roce 1995 získal Shusaku Takeuchi za Package ocenění Sonia Gaskell Award. Pro pražské publikum chce autor kromě kombinace dovedností rozličných interpretů (současný tanec, pantomima, herectví) podtrhnout vlastní námět a surrealistický výraz choreografie, a to ve spojitosti se životem a dílem Franze Kafky. „Původně jsme chtěli se Shusakem Takeuchi vytvořit úplně novou inscenaci,“ vysvětluje Nataša Novotná. „Shusaku již dlouho sleduje práci Jana Švankmajera, proto jsme uvažovali nad jejich propojením. Bylo nám jasné, že chceme udělat site-specific projekt, nicméně vzhledem k našim prozatímním možnostem jsme nakonec zvolili Package. Nadčasové dílo, za které hovoří i dobrá zkušenost z předešlých inscenování (Amsterdam, Kodaň, Moskva a další). Navíc se v rámci spolupráce s Novou scénou naskytl i ideální prostor pro jeho uvedení: Piazzeta ND.“

premiéra: 19. září 2010 17:00 – 18:00, 19:00 – 20:00
reprízy: 20. a 21. září 2010 17:00 – 18:00

Piazzeta Národního divadla, Praha
Koncept, režie, choreografie: Shusaku Takeuchi (Japonsko)

420PEOPLE tvoří Václav Kuneš a Nataša Novotná. Řadu let působili v NDT, spolupracovali se špičkou světové choreografie. Nyní se snaží přispět k rozvoji českého tanečního žánru, zúročit zahraniční zkušenosti doma. Repertoár je založen na intenzivní spolupráci českých a zahraničních umělců všech žánrů i koprodukujících institucí. 420PEOPLE chtějí odkrýt českému publiku pojem současný tanec, ukázat jeho vrstevnatost, barevnost a široký záběr v té nejvyšší možné kvalitě a profesionalitě.

www.novascena.cz
www.420PEOPLE.org


zdroj zprávy: Jan Plíhal



Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.