Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Klicperovo divadlo Hradec Králové

Podzim v Klicperově divadle se již po patnácté ponese v duchu Čekání na Václava
[17.8.2018]
Již po patnácté otevře sezónu Klicperova divadla festival Čekání na Václava. Tradičně bude probíhat od 28. 9. 2018 do 28. 10. 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla i ve Studiu Beseda. Jako každý rok nabídne rozmanitou nabídku skvělých představení v podání herců českých a moravských divadel.

O zahájení se v pátek 28. 9. 2018 postará Městské divadlo v Brně s inscenací LAKOMEC. Jedna z nejlepších světových komedií pojednává o tom, co všechno může způsobit chorobná posedlost mamonem a že když jde o peníze, neplatí žádná pravidla slušnosti či úcty dětí k rodičům a rodičů k dětem. Hlavní role Harpagona se zhostil Boleslav Polívka.

V neděli 30. 9. 2018 potěšíme hudební příznivce, neboť se na hlavní scéně představí zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista VLASTA REDL, který ve své tvorbě osobitě propojuje bigbeat, rock, folk a lidovou hudbu.

Divadlo Ungelt přiveze čerstvou novinku SKLENĚNÝ STROP, kterou uvede v pondělí 1. 10. 2018 na hlavní scéně. Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer hrají bývalé milence, kteří se znovu po čtyřech letech setkávají. Jde o fascinující střet dvou silných osobností, které se nedokáží přestat milovat, ačkoli je všechno proti.

V úterý 2. 10. 2018 čeká diváky hned dvojnásobná porce divadla. Na hlavní scéně uvede soubor Divadla pod Palmovkou adaptaci románu Kateřiny Tučkové ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ. Příběh o závisti, pomstě a minulosti, před kterou nelze uniknout, získal v roce 2012 cenu Magnesia litera.

Do Studia Beseda pak mohou diváci přijít na představení Studia Ypsilon, které letos slaví 55 let své existence. KOSTKY JSOU VRŽENY aneb DON JUAN je hudebně taneční revuální večer s hudbou Jaroslava Ježka, vycházející ze dvou představení Osvobozeného divadla. S Ypsilonkou bude možné se potkat ještě jednou, a to ve středu 24. 10. 2018 opět ve Studiu Beseda. PROMĚNA aneb ŘEHOŘ UŽ TOHO MÁ DOST je variace na téma slavného románu Franze Kafky o proměně obyčejného člověka v neobyčejného brouka. Jde o originální zpracování plné písní, tanců, které je trochu veselé a trochu smutné zároveň.

Svou poslední premiérou letošní sezóny, inscenací ÚKLADY A LÁSKA německého romantika Friedricha Schillera, se ve středu 3. 10. 2018 na hlavní scéně představí soubor Švandova divadla. Ona je dcera obyčejného hudebníka, on syn kancléře. Ona je přislíbena tajemníkovi, on nejvlivnější ženě knížectví. Ale on stojí o ni a ona o něj. Strhující a stále současný příběh o tom, co se stane, když se ze dvou zamilovaných stanou loutky v rukou lásky.

Autorské představení čtyř skvělých hereček (V. Hybnerová, D. Zázvůrková, K. Kaira Hrachovcová, J. Sedláčková), připomínající svým stylem, tématem a humorem legendární seriál Sex ve městě, mohou diváci navštívit ve čtvrtek 4. 10. 2018. Studio Beseda ovládnou hovory o lásce, mužích, ženách a problémech z toho vyplývající!

Hned dvě inscenace přiveze legendární divadlo Husa na Provázku, které si připomíná 50 let od svého založení. Nejprve budou mít diváci možnost podruhé se seznámit s tvorbou Kateřiny Tučkové. Ta přímo pro brněnské divadlo napsala svou dramatickou prvotinu VITKA. Jedná se o příběh mladé talentované brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale V. Kaprálové, která se dokázala prosadit v oblasti, jež je dodnes vyhrazena především mužům. Druhou inscenací je dramatizace slavného románu Franze Kafky AMERIKA. Originální příběh o vykořeněnosti a touze rozumět je již druhým režijním počinem Michala Dočekala v Divadle Husa na Provázku. Obě představení budou uvedena na hlavní scéně a to v pondělí 8. 10. 2018 a v úterý 9. 10. 2018.

Druhým hudebním hostem letošního festivalu je zpěvák ONDŘEJ RUML. Držitel ocenění Zpěvák roku v hudební anketě Žebřík. Známý je také tím, že při sólových koncertech používá looper – přístroj, který mu umožňuje zazpívat celé písně nahráváním zvukových smyček v reálném čase. Tento osobitý muzikant rozezní Studio Beseda v sobotu 13. 10 2018.

Kdo má rád netradiční lidské osudy, neměl by si nechat ujít inscenaci Divadla Na Jezerce JE ÚCHVATNÁ!. Florence Foster Jenkinsová byla přesvědčena, že je obdařena pěveckým talentem. Její hlas byl výjimečný – výjimečně příšerný. Komedie o nejhorší zpěvačce světa nastudoval Jan Hřebejk s J. Sedláčkovou v hlavní roli. Diváci ji mohou navštívit v neděli 14. 10. 2018 na hlavní scéně.

KŘÍŽ U POTOKA, příběh lásky z tvrdého života horských samot v adaptaci románu Karoliny Světlé na hlavní scénu přiveze oblíbené Slovácké divadlo. Hra o víře, síle a vztahu v režii Martina Františáka na diváky čeká v pátek 19. 10. 2018.

Klasiku z nejklasičtějších, MARYŠU, uvede ve čtvrtek 25. 10. 2018 Divadlo Petra Bezruče. Cesta z nesvobody? Uvařit kávu! V roli Lízala se ve Studiu Beseda představí Norbert Lichý.

Novinku Divadla Na zábradlí, dramatizaci románu Thomase Bernharda MÝCENÍ, uvidí diváci v pátek 26. 10. 2018. Studio Beseda se promění v malý pokojíček napěchovaný obrazy a hosty. Umělecká večeře, hluboká, ironická a jízlivě zábavná sonda do života lepší společnosti. Další skvělá inscenace Jana Mikuláška.

Poslední den festivalu pak bude patřit současné britské dramatice a Divadlu Letí. To v Besedě představí hru hvězdy ostrovní dramatiky Caryl Churchillové ČAJ A APOKALYPSA. Tři letité přítelkyně, čajový dýchánek a sedm ran moderní apokalypsy ozdobí svými výkony čtyři výrazné osobnosti jedné herecké generace: Eva Holubová, Zuzana Kronerová, Eva Salzmannová a Zoja Oubramová.

A jako každý rok, i letos bude přehlídka českých divadel a muzikantů prošpikována domácí produkcí Klicperova divadla, které se představí hned s několika stávajícími inscenacemi, ale chybět nebudou ani dvě říjnové premiéry. Autorská inscenace režisérky Zuzany Burianové a dramaturgyně Marie Novákové REPUBLIKA KRÁLOVÉ se snaží zachytit události v Hradci Králové v klíčovém roce 1918. Vzpomínky pamětníků, autentická dobová prohlášení, novinové články, písně, vtipy a básně zprostřed zázraku zrození Československa v našem Hradci Králové uslyšíte a uvidíte o sto let později, konkrétně v sobotu 20. 10. 2018 ve Studiu Beseda.

A přesně o týden později diváky čeká autorská dramatizace jednoho z nejvýznamnějších románů světové literatury ANNA KARENINA, kterou připravil Martin Františák. V režii Jana Holce se na hlavní scéně odehraje klasický příběh lásky, zrady, nenávisti a odpuštění v jednom z nejslavnějších milostných trojúhelníku všech dob. Zajdeme si spolu na nádraží?

Volný prodej vstupenek na festival Čekání na Václava bude zahájen v pondělí 27. 8. 2018 v 10 hodin v předprodeji divadla i on-line na www.klicperovodivadlo.cz. Předplatitelé budou jako již tradičně mít možnost přednostně si vyměnit předplatitelský kupon a dokoupit jednu další vstupenku na jakékoliv festivalové představení již o pár dní dříve, a to od čtvrtka 23. 8. od 10:00. Předprodej divadla bude také pro předplatitele mimořádně otevřený i v sobotu 25. 8. dopoledne.

zdroj zprávy: Martin SedláčekKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.