Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Spitfire Company

Prázdninová Praha ožije divadelními festivaly
[29.6.2011]
Do hlavního města se valí hvězdy z celé Evropy. Od 18. do 24. července 2011 se v pražských ulicích a v Divadle v Celetné uskuteční současně dva mezinárodní festivaly:
pouliční festival ZA DVEŘMI a festival fyzického divadla a klaunérie NULTÝ BOD.


Časový přesun obou festivalů ze září na červenec si klade nemalý cíl: vytvořit současný, programově bohatý festival oživující v prázdninových dnech nejen pražské ulice a náměstí. „Spolupráce obou projektů se přímo odráží v podtitulu Jiný festival, nové divadlo. V rámci akce Za Dveřmi je nultý bod tak budou moci diváci zhlédnout v jediném týdnu přes 25 divadelních akcí v Divadle v Celetné, na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky, Ovocném trhu, náměstí Míru, náměstí Jiřího z Poděbrad a v prostoru Bubenská“ říká šéf Nultého bodu Petr Boháč.

„V České republice jsou festivaly zabývající se pouličním a fyzickým divadlem naprosto ojedinělé. Chybí tu tradice, například v Polsku pouliční a fyzické divadlo spoluurčovalo společenskou i národní identitu, u nás je stále opomíjeno,“ doplňuje producent projektu Za dveřmi Jakub Vedral.

V programu mezinárodního festivalu Za Dveřmi zcela jistě zaujme divadelní ansámbl Teatr Kana (PL), pod jehož jménem se skrývá jeden z hlavních představitelů nové vlny polského divadla Zygmund Ducziński. Představení Noc a Moskva – Petušky se stala přelomovými, Teatr Kana bylo za ně oceněno hned několika světovými cenami – například First Fringe na festivalu v Edinburghu či je opěvovaly recenze v The Times, Los Angeles Weekly nebo The Scotsman. Na festivalu představí v české premiéře plenérový projekt Where to?! Z dílny režisérky Bibianny Chimiak.

Hvězdami programu v Celetné bude bezesporu australská rodačka Nola Rae, žijící a tvořící v Anglii a ruská avantgardní skupina BlackSKYWhite. Nola Rae je jedna z nejvíce unikátních umělkyň v moderním britském divadle. Její představení mohli diváci vidět již v 64 zemích po celém světě. V Praze se mohou diváci těšit na její poslední představení Exit Napoleon, s podtitulem Pursued by Rabbits.

Další ze zahraničních hvězd, Grotest Maru z Berlína se zaměřuje na pouliční site-specific. Jejich poetika je inspirována vizuálním, fyzickým divadlem, instalacemi a landartem. V pražských ulicích se objeví hned dva projekty: jejich nejhranější a nejznámější pouliční představení Parada Narrnia a Phalanx Bamboo, jež bylo vytvořeno speciálně pro Expo 2000 v Hanoveru.

Skupina BlackSKYWhite patří spolu s Akhe a Děrevem mezi ruský triumvirát současného fyzického divadla. V čele s režisérem Dmitrim Ariupinem získalo divadlo BlackSKYWhite několik světových ocenění First Fringe a Total Theatre Prize na festivalu v Edinburgu nebo Prix de la Critique2001 na festivalu MIMOS. V Divadle v Celetné se objeví jejich nejoceňovanější představení USSR Was Here.

Vstupné na venkovní představení jsou zdarma, vstupenky do Divadla v Celetné či do Bubenské jsou k dostání v předprodeji v síti TicketPro, na místě a každý den konání festivalu na stánku přímo na Staroměstském náměstí, v cenách 250 Kč a 180 Kč (studenti).

zdroj zprávy: Aneta Kafková (Spitfire Company)Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.