Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede mezinárodní projekt Dušana D. Pařízka
[30.10.2015]
Ve Studiu Hrdinů bude na konci listopadu uveden očekávaný česko-německo-rakouský divadelní projekt Kauza Schwejk / Der Fall Švejk režiséra Dušana D. Pařízka. Autorská inscenace vznikla v koprodukci s prestižní vídeňskou přehlídkou Wiener Festwochen a německým divadlem Theater Bremen.

Je zvláštní, že největší humoristický román našeho století byl napsán o tom nejkrutějším, co si lze představit, o válce. (Milan Kundera)

Divadelní adaptace slavného Haškova románu se zaměřuje na pojmenování důvodů války a jejího vlivu na pomyslnou "kolektivní duši" celých národů, která se postupem času z výkladů národního šovinismu i parazitování, které ve střední Evropě v průběhu 20. století opakovaně vedly k napětí. Inscenace jde na dřeň tehdejších nadnárodních konfliktů a neschopnosti komunikovat v mocenském jazyce.

V Kauze Schwejk / Der Fall Švejk se představí tři čeští herci (Vladimír Javorský, Jiří Černý a Ivana Uhlířová) a tři němečtí herci rakouského i maďarského původu (Gábor Biedermann, Peter Fasching a Martin Baum). Každý z protagonistů hovoří svým rodným jazykem a mezi sebou se snaží dorozumět německy. Ztráta nebo posun významu během překladu je další podnětnou rovinou představení. Mezinárodní soubor se v tomto projektu zabývá vzájemnými výčitkami a předsudky, vysvětlováním a obhajováním války, kterou údajně nikdo nechtěl.

Dušan David Pařízek představí svou novou inscenaci o Švejkovi po premiéře ve Vídni a chystaném uvedení 19. listopadu v Brémách premiérově v pražském Studiu Hrdinů 26.11. a následně ve třech reprízách od 27. do 29. 11. Další reprízy tohoto představení chystá Studio Hrdinů uvést v roce 2016.

Kauza Schwejk / Der Fall Švejk
26., 27., 28. a 29. listopadu 2015
Studio Hrdinů


úprava, režie a scénografie: Dušan D. Pařízek
kostýmy: Kamila Polívková
dramaturgie: Roland Koberg
asistent režie: Carl Christian Fuhr
asistent dramaturgie: Sophie Menasse
asistent výtvarníka kostýmů: Anna Brabcová
hrají: Martin Baum, Peter Fasching, Ivana Uhlířová, Jiří Černý, Vladimír Javorský, Gábor Biedermann
délka představení: 135 minut

zdroj zprávy: Sarah Huikari



Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.