Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Tramtarie

Tramtarie zahajuje 16. sezonu
[3.9.2019]
Olomoucká nezávislá scéna, Divadlo Tramtarie, ve své 16. sezoně chystá čtyři premiéry, jednu pohádku, projekt pro seniory i hostování v Praze a navíc oslaví 15 let činnosti. Program startuje v pátek 6. září Kabaretem nahatý Shakespeare.

Dramaturgie divadla již tradičně sází na žánrovou různorodost, a tak se mohou diváci těšit na životopisnou hru, divadelní romanci, filmovou adaptaci i autorskou crazy komedii. Nová sezóna pro soubor Tramtarie již čtvrtým rokem nezačíná v září, nýbrž v srpnu, kdy divadlo pořádá open-air festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto.

Ten letos trval rekordních 11 dní a zaznamenal rovněž rekordní návštěvnost, která se celkově přehoupla přes 3700 diváků. V plánech na následujících 10 měsíců zůstává prioritou každoroční hostování v pražském Švandově divadle, Tramtarie rovněž nezapomíná na nejmenší publikum, kterému jsou určeny divadelní pohádkové víkendy.

Tramtarie v letošní sezoně oslaví také oslaví 15 let svého fungování. „V únoru budeme slavit 15 let, pro diváky chystáme překvapení, už teď ale můžu prozradit, že půjde o nezapomenutelný večer, kde se, doufám, setká spousta příznivců našeho divadla a současní i bývalí členové a spolupracovníci,“ těší se ředitelka Divadla Tramtarie Petra Němečková.

Minulá sezóna v číslech
V uplynulé sezóně 2018/2019 uvedla Tramtarie celkem 272 představení, z čehož 176 na své domácí olomoucké scéně ve Slovanském domě a dalších 88 na zájezdech po celé republice. Průměrná návštěvnost na domácí představení byla přes 95 procent. O stabilní divácké základně hovoří i skutečnost, že hranici 90 procent přesáhlo divadlo již osmým rokem v řadě. Podobná čísla čeká Divadlo Tramtarie i v sezóně nadcházející.

Sezóna 2019/2020
V nové sezóně uvede Divadlo Tramtarie čtyři premiéry. Vznikne i nový vzdělávací projekt pro seniory nebo pro děti.

Přehled chystaných premiér:

Říjen 2019
Vladislav Kracík: Poslední noc s Claudií (crazy komedie)
Očekávaná autorská hra uměleckého šéfa souboru Vladislava Kracíka, který je podepsán pod divácky velice úspěšnými tituly jako Druhý život Veroniky či Po stopách něžného muže.
Komedie Poslední noc s Claudií je příběh o životě i životě po životě. Základ tvoří tři příběhy o třech mužích v různých životních situacích, z nichž jeden je bývalý sportovec, druhý na mateřské dovolené a třetí frontman úspěšné kapely. Navzájem se neznají, ale náhodné propletení jejich osudů zachrání možná i celý svět. Inspirováno Woody Allenem a Neilem Gaimanem. V hlavní roli Marek Zahradníček. Premiéra: 1.10.2019

„Věřím, že se diváci budou u Poslední noci s Claudií smát, je to komedie, i když řekněme trochu jiného typu. Zatímco Veronika a Něžní muži byly především komediemi o vztazích, nyní páchám crazy komedii, tedy komedii švihlou, bláznivou, střelenou. Hodně jsem na to těšil, protože poslední dobou jsem v divadle pracoval na samých vážných, až tragických tématech, jakými byly Anna Karenina, Na Větrné hůrce, či Kupec benátský. Už jsem cítil, že je nutné vyrovnat si karmu nějakým lehčím žánrem a inscenací, kde se blbne a řádí,“ popisuje umělecký šéf divadla Vladislav Kracík.

Prosinec 2019
Pavel Gejguš: Cílová rovinka Nikiho Laudy (životopisná hra)
Divadelní pocta nedávno zesnulé legendě závodů formule 1. Humorné i vážné epizody ze života muže, který dvakrát přežil svoji smrt, muže, který byl označován za nejrychlejšího muže planety. V režii Pavla Gejguše, hostujícího režiséra a bývalého uměleckého šéfa Staré Arény Ostrava. Premiéra: 5.12.2019

Březen 2020
Robert James Waller: Madisonské mosty (romance)
Divadelní adaptace románu, který proslavilo filmové zpracování Clinta Estwooda s Meryl Streep v hlavní roli. Křehká romance o dvou lidech, kteří se potkali proto, aby ji zažili. A nikdy o tom nikomu neřekli. Režie Vladislav Kracík

Květen 2020
P. Genovese, P. Costella, R. Ravello, F. Bologna, P. Mammini: Jako naprostí cizinci (tragikomedie)
Tragikomedie z naší současnosti. Skupina dobrých a dlouholetých přátel se pravidelně setkává na společných večeřích. Až při jedné takové příležitosti si zahrají nevinnou hru. Každý hovor, který během večeře komukoliv přijde, se dá na hlasitý odposlech, každá sms se přečte nahlas. A děsuplný večer může začít... Filmovou adaptaci úspěšného italského filmu uvede Tramtarie v režii mladé nadějné režisérky Hany Marvanové.

Kromě premiér chystá Divadlo Tramtarie také projekt pro seniory ve spolupráci s Olomouckým krajem a Policií ČR, ve kterém se senioři dozví, jak se zachovat v krizových situacích. Tramtarie nezapomíná ani na děti, během sezony vznikne i nová vzdělávací pohádka, která provede děti emocemi, které mohou zažívat při rozchodu svých rodičů.

Divadlo také pokračuje v projektu Pomáhejme s Tramtarií, i v letošním roce vydá kalendář, jehož výtěžek z prodeje pomůže vybrané neziskové organizaci.

„Čeká nás opravdu nabitá sezóna, spoustu novinek a projektů. Kromě hraní doma se nám rozjelo hostování v Praze, takže kromě Švandova divadla, kam míříme zase na jaře, zahrajeme už letos na podzim hned třikrát v pražském Divadle na Maninách. Čeká nás také výlet do Městského divadla v Děčíně nebo do Jablonce. Připravujeme také Noc divadel v duchu oslav 30. výročí Sametové revoluce,“ představuje plány na novou sezónu Petra Němečková.
.Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.