Zpráva

V DISKu se zkouší Višňový sad
vydáno: 6.3.2019
První premiérou nastupujícího ročníku Katedry činoherního divadla, která se uskuteční 18. 3. 2019 v divadle DISK, bude inscenace vrcholného dramatu A. P. Čechova Višňový sad. Kromě hereček a herců ze 3. ročníku činoherního herectví se na prknech představí kolegové z mladších ročníků a také herec a dabér Dalimil Klapka, který absolvoval DAMU před více než šedesáti lety rolí Dona Juana.

„Nezbytnost inscenovat tuto klasickou hru v divadle Disk vychází ze základního tématu Višňového sadu, kterým je čas. Višňový sad je zlom epoch, je to člověk mezi kolesy dějin – jsme přesvědčeni, že tento velmi intimní, těžko popsatelný lidský pocit, když se lámou doby a člověk neví, kam směřuje svět, je jeden z nejsilnějších pocitů dnešní doby,“ říká režisérka Aminata Keita, jejíž klauzurní inscenace Jak se vám líbíBratři Karamazovi se stále reprízují na DAMU a v Divadle Kolowrat.

Myšlenku doplňuje dramaturg Jaroslav Jurečka. „Višňový sad je o možnostech člověka ve světě, o vůli svět přijmout, překonat ho nebo se jím nechat převálcovat. Nejsou to jen penzisté, kdo se cítí bezmocní v dnešním zmateném světě, tuto bezmoc sdílí odcházející generace s tou nastupující.“

V posledních letech se na jevišti Divadla DISK objevovaly klasické tituly pouze sporadicky, i proto inscenátoři vybrali jeden z kanonických titulů, poslední hru zakladatele moderního dramatu Antona Pavloviče Čechova. Příběh se odehrává na ruském venkově, na panství, které se má co nevidět prodat, protože je zatížené dluhy. Nikdo nemá dost síly, aby rodinné dědictví zachránil před bujícím kapitalismem. Jak se dá vlastně bránit něco tak nepopsatelného, jako je krása? Hra byla poprvé uvedena roku 1904, kdy se s příchodem dvacátého století hroutí šlechtická panství jedno po druhém, dokonce i v Rusku. Co takový osud znamená pro obyvatele domu, pro lidi, kteří byli na tento starý svět zvyklí a byli v něm šťastní? Na to se doba neptá. Ale může se na to ptát dramatik, režisér, herec a divák.

O nastupujícím hereckém ročníku
Ročník studentů činoherního divadla, který nyní uvádí svou první inscenaci v Divadle DISK, založil v roce 2018 soubor Činohra 16-20 a působí pod jeho jménem na DAMU a v Divadle Kolowrat. Členy souboru spojuje víra v drama a ve slovo dramatika. Tématu postavení člověka ve světě se věnuje soustavně, mimo již zmíněné inscenace patří na jeho repertoár Don Juan se vrací z války Ödöna von Horvátha, připravují se Dostojevského Bílé noci.

INFORMACE O INSCENACI
Autor: Anton Pavlovič Čechov
Překlad: Leoš Suchařípa
Režie: Aminata Keita
Dramaturgie: Jaroslav Jurečka
Scéna: Michal Spratek
Kostýmy: Linda Holubová
Hudba: Pavel Husa, Štěpán Krtička, Anuša Petr
Vedoucí produkce: Anna-Marie Lichtenbergová
Produkce: Adina Hanáková, Josef Tajovský

HRAJÍ STUDENTI 3. ROČNÍKU KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA A HOSTÉ
Jessica Bechyňová, Zuzana Černá, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, David Krchňavý, Viktor Kuzník, Zuzana Novotná, Anna Randárová, Jakub Svojanovský, Lýdie Šafářová, Pavel Čeněk Vaculík, Eliška Zbranková, Petr Kult (student 2. ročníku), Marek Frňka (student 1. ročníku), Dalimil Klapka j.h.


veřejná generální zkouška: 17.3. v 11:00
premiéra: 18.3. v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 21.3., 30.3. a 2.4.


Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením). Základní vstupné 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

zdroj zprávy: Kristýna Šestáková