Blog redakce i-divadla

Romeo a Julie ve Foru Karlín a v Hybernii
vydáno: 22.11.2015, Iva Bryndová

Muzikál je osvědčená klasika, fungující, odehraná s úspěchy už v mnoha státech. V tomto případě ale nedokázali plně využít její potenciál.

Prosto Fora Karlín není právě divadelně vděčný; v Hybernii tomu prostor přeci jen trochu víc pomohl;
scéna byla dobrá, byť ničím extra zvláštní;
choreografie, které mají být v tomto díle stěžejní, ale nezaujaly v podstatě vůbec, tuctové, nezajímavé, jediný zajímavější prvek byly taneční postavy Nenávisti a Zla, které jsou ale v českém muzikálu vytrvale opakované, které jsme už mockrát viděli a více či méně všechny připomínají draculovské Krvinky - v tomto případě víc; V Hybernii to tolik nevyniklo, jak už jsem psala, ten prostor je pro Romea a Julii vděčnější, ale při několikerém dalším poslechu textů jen víc vynikne, že původní taneční postava Smrti tam měla přeci jen větší smysl. (Texty se povedly.)

Navíc mě nenadchlo režijní pojetí - ten muzikál v původní verzi fungoval v podstatě skoro dokonale - s citem (v rámci možností žánru) k původnímu Shakespearovu dílu. Vynechání některých scén a přeházení jiných v české verzi ale vedlo víc než k čemukoli jinému k upozadění dvou hlavních charakterů a ke zbytečnému zdůraznění jiných, z pohledu příběhu ne tak důležitých postav, navíc i ke zpomalení děje v první polovině, který tak byl zbytečně zdlouhavý, místy až nudný. - A to je naopak po několik zhlédnutích ještě horší. 

Nicméně muzikál i přesto funguje, je to výborný příklad toho, jak má muzikál vypadat - spojuje zpěv, tanec, herectví, hudba je dobrá, povedl se český překlad.
Z výkonů viděných alternací rozhodně stojí za zmínku: Aleš Slanina, Radka Fišarová, Jana Zenáhlíková, Iva Marešová, Martin Růža (rozhodně pěvecky největší hvězda představení), David Uličník, Tereza Navrátilová, Vlaďka Skalová, Marek Kolář, Robert Jícha, Martin Bujárek, Tomáš Savka, Jan Tenkrát, Tomáš Hundža. 

Tomu, kdo dřív neviděl velké množství jiných jeho verzí, se jistě může líbit. A měl by. (Ti, kteří viděli i lepší verze budou porovnávat.) Ale je pravda, že se zase jednou v Praze něco celkem povedlo.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.