Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog redakce i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Bohové musí být šílení (první den 26. ročníku Mezinárodního festivalu DIVADLO)

Slavnostní zahájení 26. ročníku Mezinárodního festivalu DIVADLO obstarala inscenace ničeho menšího, než eposu eposů, Homérovy Ilias. Do Plzně ji přivezly spojené soubory Slovinského národního divadla a Lublaňského městského divadla. Na strohém jevišti sedí a posléze trochu chodí 12 performerů, kteří deklamují, zpívají, hrají na nejrůznější hudební nástroje a bojují kopími a dalšími zbraněmi.


Zpočátku se jedná o velkolepý storytelling, v druhé části je o něco více akce. Vzhledem k tomu, že děj desetiletých bojů před Trójou je celkem známý, vůbec nevadí, že je příběh značně zredukován. Dění na jevišti však zachycuje většinu klíčových okamžiků. Olympští bohové si s lidskou havětí pohrávají a baví se hemžením před Trojou. Nevyrozuměla jsem však z této interpretace, proč se hromovládný Zeus a všemi mastmi mazaná a náramně vypečená liška Hera potřebují klátit po jevišti zmoženi alkoholem. Hodná Thetis je jen loutka v rukách Diových (a nejen v rukách, ale i v dost razantním pohlavním styku.)


V druhé části inscenace zaujme postoj statečného Hektora, který jen staticky drží napřažené kopí připraven k boji, přičemž jemu i publiku je jasné, že tuhle bitvu projede, ale on navíc jako příslušník vládnoucího rodu s sebou stáhne i celé město.


Když lenoch a strašpytel Paris prohraje souboj s Meneláem, značně loutkovitá Helena na chvíli přestane být loutkou a pěkně Parida znectí.


V závěru se vzchopí k boji i Achilles, který se konečně přestane fintit u toaletního stolku, a razantně dobije Trójany, což je znázorněno tím, že zničí štít, který je pak nahrazen čerstvou zmrzlou půlkou prasete. V krvavé řeži je maso jako maso, že.


Na závěr všech dvanáct měsíčků zazpívá písničku na téma „Všichni jednou umřeme." A mají pravdu, lidstvo se vlastně od Trojské války příliš nezměnilo.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu
[Editovat tento článek]


Opravdu smazat


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.