Blog redakce i-divadla

Osekané touhy
vydáno: 15.8.2019, Lukáš Holubec

V OLDstars, jak již bývá zvykem, sáhl režisér Tomáš Staněk k titulu, který už v minulosti s jinými svými svěřenci nazkoušel a uvedl. Jelikož tuto nezávislou uměleckou skupinu sleduji přibližně pět let, jsou pro mě znovu uváděné tituly mým prvním seznámením se s úpravou textu a režií Tomáše Staňka u daných divadelních her. K případným porovnáváním s dřívějšími inscenacemi uváděných v OLDstars tedy u mě ještě nedochází. Nyní tedy Tomáš Staněk nazkoušel Tennesseeho Tramvaj do stanice Touha. Tu jsem naposledy viděl asi před patnácti lety v Dejvickém divadle, takže jsem byl rád, že si slavné psychologické drama připomenu.

Co charakterizuje aktuální zpracování v OLDstars je zkratka. Zatímco v jiných divadlech, kde byla Tramvaj do stanice Touha uváděna, byla délka představení mezi dvěma a třemi hodinami, ve sklepním prostoru HarOLD trvá hodinku a čtvrt. To samo o sobě jistě není špatně. Zredukován je počet postav, ale přirozeně jde o především o úpravu textu, a jestli zbyde dostatek prostoru pro zvraty v ději a dostatečné vykreslení jednotlivých charakterů. Mé osobní dojmy, zda osekaná Tramvaj do stanice Touha stačila pojmout to nejdůležitější z původního textu, bych asi popsal slovy „Tak napůl.".

Skromný sklepní prostor a důraz na hlavní čtyři postavy dávají hře sympatický nádech skutečně komorního psychologického dramatu. Pro herce jistě není jednoduché na zkrácené ploše vystihnout přesvědčivě charaktery svých postav. Nutno však dodat, že maximální snahou a vysokým nasazením se jim to povedlo. Blanche v mnou viděné repríze v podání Barbory Waschingerové je ozdobou celé inscenace. Působí jako aristokratka, která má vše pod kontrolou, ale její nitro je daleko složitější a jeho odkrývání probíhá s rozmyslem. Jako by si Blanche nehrála jen s ostatními postavami, ale i s diváky. Tato přetvářka je zobrazována skvěle, stejně jako její touha po iluzi štěstí. Snad jen chvíle, v nichž má blízko k hysterii, nepůsobí až tolik přesvědčivě, ale to je dáno i jinými okolnostmi. Například postavou Stanleyho. Jednoduchého burana hraje Ondřej Kulhavý, který dokáže snad každé inscenaci, v níž působil či působí, dodat něco navíc. Žel v Tramvaji do stanice Touha je jeho Stanley spíše medvídkem než pračlověkem. Této postavě zoufale schází hrubost, která je nezbytná. Její absence tak kazí i samotné finále hry. Napětí, jež by mělo být ve své hustotě mezi Blanche a Stanleym cítit ve vzduchu, je však příliš řídké a nepatrné. Stanleyho těhotnou ženu Stellu hraje Nicol Hrabovská. Jako protiklad Blanche působí přesvědčivě. Pasivní žena, která už rezignovala na nějaké velké životní zvraty tak nějak tiše proplouvá představením. Nicol Hrabovská s velkým soustředěním na samotné projevy těhotenství podává dobrý výkon, ale možná i režisérova představa je, aby příliš nevyčnívala. V dalších dvou postavách se alternují Lukáš Ruml a Daniel Toman. Pominu-li epizodní roli Steveho v mnou viděné repríze v podání Daniela Tomana, který více než postavu na jevišti obsluhuje v představení světlo a zvuk, je posledním účinkujícím Lukáš Ruml (tedy opět v mnou viděné repríze). Naivního, nesmělého, ale upřímně milého a lásku nabízejícího mladíka Mitche ztvárnil krásně citlivě. Jeho důvěřivost vůči sblížení s Blanche je možná nenápadným doprovodem samotného děje, ale z celé inscenace vychází jako její povedenější část.

S ohledem na nasazení účinkujících, byť nemohu posoudit případné alternace, a především s důrazem na nepochybně povedený výkon Barbory Waschingerové, určitě stojí Tramvaj do stanice Touha v HarOLDu za zhlédnutí. Jistě se dají prominout i pomalé a atmosféru ubírající přechody mezi scénami. Celková psychologie postav také poměrně obstála, ale vlastně mi není jasná koncepce inscenace. Možná jí schází dramaturgie, ale otázku „Proč hrát zrovna Tramvaj do stanice Touha?" bych ještě doplnit „Proč zrovna takovéto zkratce?". Jestliže byl dramatu odebrán i celý závěr, co vlastně v této úpravě chtěla sdělit samotná hra? Na odpověď jsem nepřišel.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.