Divadlo A. Dvořáka Příbram [hlavní scéna]

Višňový sad

Premiéra: 22.10.2015 | 2:10
Překlad: Leoš Suchařípa. Dramaturgie: Kateřina Fixová, Pavlína Schejbalová. Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Petr Zeman. Režie: Milan Schejbal.
Poslední uvedení: únor 2017.
Tragikomedie, jejíž děj se točí kolem prodeje starousedlého panství, vypráví o zmarněných a zároveň komických osudech jeho původních i nových obyvatel. Všichni se k něčemu upínají, přitom hledají smysl života a především lásku...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo A. Dvořáka Příbram
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
57 %
5761000

Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 6.3.2017, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
„Nejlepší autor je mrtvý autor.“ Čechova by v lepším případě zaskočilo razantní krácení, přinášející výrazně zjednodušené vyznění charakterů. To se nemusí líbit ani divákům, kteří se již se hrou setkali. V přímočaré interpretaci však byly překvapivě zřetelnější některé vztahy a souvislosti a je třeba dodat, že nastudování patřilo k záživnějším provedením. Kouzlení Charlotty si mohli tvůrci odpustit. Z herců vynikli především S. Laurinová a R. Štabrňák, kteří využili příležitostí, jakých se jim málokdy dostává. Mezi nezapomenutelné se příbramská inscenace nezapíše, nezajímavá však nebyla.
Helena Grégrová  60 %
(zadáno: 20.1.2016, počet hodnocení: 1494)
+ přínosný / zajímavý komentář
Zdánlivě jednoduchá, ale ve své podstatě velmi důmyslná scéna svedla působivě dokreslit atmosféru konce starých časů a zborcených ideálů. Herecky poněkud nevyrovnané, většina postav mi přišla až zbytečně moc po čechovsku liknavá a unavená životem.
Jiří Landa  60 %
(zadáno: 30.12.2015, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
Na inscenaci mi vadila její radikální úprava. Zkrácení totiž dost oploštilo vyznění hry, potažmo inscenace. Chvílemi bylo dění zbytečně zkratkovité, takže postavy patřičně nedožily některé situace (a diváci spolu s nimi). S. Laurinová v roli Raněvské a R. Štabrňák coby Lopachin obstáli, i když jsem přece jen trochu postrádal vícevrstevnatější vyznění nejednoznačného charakteru Raněvské. Z dalších herců zaujali A. Fixová jako Varja a překvapivě v maličké roli Jaši M. Ligač. Režijní uchopení postavy Charlotty (H. Karochová) mi nepřišlo šťastné. Nápaditě řešená scéna.
Tomáš Vašíček  50 %
(zadáno: 23.10.2015, počet hodnocení: 14)
+ přínosný / zajímavý komentář
Milujete-li klasiku v čisté formě, pak zavítejte do Příbrami. Sabina Laurinová a Roman Štabrňák v hlavních rolík jsou smysluplnou volbou. Jedná se o náročnou hru pro herce i pro diváka. Plni optimismu uričtě odcházet nebudete, komično je mícháno s tragičnem a vše co divák vicí a prožívá vychází z postav a jejich prožitků. Pro mnohého diváka tedy nuda k uzoufání. Chválím i přesto zařazení této hry, je to výběr odvážný, ale správný. Nezáleží totiž pouze na návštěvnosti a reprízovosti, ale i na tom, že se oblastní divadlo na menším městě pustí do Čechova. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kubinoss  70 %
(zadáno: 22.2.2017, počet hodnocení: 20)
přínosný / zajímavý komentář
Podle zdejšího hodnocení jsem si řekl, že na tu derniéru vyrazím a nebudu od toho očekávat vůbec nic. Musím ale říct, že mě hra docela mile překvapila, ve příbramském zpracování mi téma přišlo až nenáročné, místy komické a vzhledem k délce představení jsem se ani nestihl začít nudit. Takže za mě pozitivní. Mám rád Štabrňáka, Laurinová pro mě bude vždy spíš uječená princezna.
Fingee  20 %
(zadáno: 14.2.2016, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Pochválím snad jen Milana Ligače, Helenu Karochovou, Elišku Nejedlou a Lukáše Krále . Jinak trochu utrpení.
Hiko  60 %
(zadáno: 19.11.2015, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
Zjistil jsem, že do "svého" příbramského divadla chodím hlavně na klasiku. Višňový sad neurazí ani nenudí. Představitelé hlavních rolí jsou jistí i přesvědčiví, u některých ostatních se to říct nedá, na pár představitelů je to přeci jen očividně trochu větší sousto.
Ala  60 %
(zadáno: 7.11.2015, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
Tenhle titul opravdu není žádná řachanda, ale člověk by řekl, že to diváci, kteří na něj vyrazí, přinejmenším tuší. O to zábavnější bylo poslouchat komentáře kamarádů představitele jedné vedlejší role, kteří nejvíc řešili, jak zmizet o pauze, aniž by to kámoš na jevišti při následném "výslechu" zjistil, protože taková nuda podle nich nebyla k přežití. Já mám příbramský soubor velmi ráda už léta a potěšilo mě vidět v jejich podání i tenhle nesporně náročnější kousek.
Martina149  60 %
(zadáno: 10.3.2017, počet hodnocení: 16)
DaZeL  70 %
(zadáno: 9.2.2017, počet hodnocení: 85)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.