Divadlo A. Dvořáka Příbram [hlavní scéna]

Višňový sad

Premiéra: 22.10.2015 | 2:10
Překlad: Leoš Suchařípa. Dramaturgie: Kateřina Fixová, Pavlína Schejbalová. Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Petr Zeman. Režie: Milan Schejbal.
Poslední uvedení: únor 2017.
Tragikomedie, jejíž děj se točí kolem prodeje starousedlého panství, vypráví o zmarněných a zároveň komických osudech jeho původních i nových obyvatel. Všichni se k něčemu upínají, přitom hledají smysl života a především lásku...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo A. Dvořáka Příbram
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
57 %
5761000
Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
6.3.2017 | 1881 hodnocení
+ souhlasím
„Nejlepší autor je mrtvý autor.“ Čechova by v lepším případě zaskočilo razantní krácení, přinášející výrazně zjednodušené vyznění charakterů. To se nemusí líbit ani divákům, kteří se již se hrou setkali. V přímočaré interpretaci však byly překvapivě zřetelnější některé vztahy a souvislosti a je třeba dodat, že nastudování patřilo k záživnějším provedením. Kouzlení Charlotty si mohli tvůrci odpustit. Z herců vynikli především S. Laurinová a R. Štabrňák, kteří využili příležitostí, jakých se jim málokdy dostává. Mezi nezapomenutelné se příbramská inscenace nezapíše, nezajímavá však nebyla.
Helena Grégrová  60 %
20.1.2016 | 1550 hodnocení
+ souhlasím
Zdánlivě jednoduchá, ale ve své podstatě velmi důmyslná scéna svedla působivě dokreslit atmosféru konce starých časů a zborcených ideálů. Herecky poněkud nevyrovnané, většina postav mi přišla až zbytečně moc po čechovsku liknavá a unavená životem.
Jiří Landa  60 %
30.12.2015 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
Na inscenaci mi vadila její radikální úprava. Zkrácení totiž dost oploštilo vyznění hry, potažmo inscenace. Chvílemi bylo dění zbytečně zkratkovité, takže postavy patřičně nedožily některé situace (a diváci spolu s nimi). S. Laurinová v roli Raněvské a R. Štabrňák coby Lopachin obstáli, i když jsem přece jen trochu postrádal vícevrstevnatější vyznění nejednoznačného charakteru Raněvské. Z dalších herců zaujali A. Fixová jako Varja a překvapivě v maličké roli Jaši M. Ligač. Režijní uchopení postavy Charlotty (H. Karochová) mi nepřišlo šťastné. Nápaditě řešená scéna.
Tomáš Vašíček  50 %
23.10.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Milujete-li klasiku v čisté formě, pak zavítejte do Příbrami. Sabina Laurinová a Roman Štabrňák v hlavních rolík jsou smysluplnou volbou. Jedná se o náročnou hru pro herce i pro diváka. Plni optimismu uričtě odcházet nebudete, komično je mícháno s tragičnem a vše co divák vicí a prožívá vychází z postav a jejich prožitků. Pro mnohého diváka tedy nuda k uzoufání. Chválím i přesto zařazení této hry, je to výběr odvážný, ale správný. Nezáleží totiž pouze na návštěvnosti a reprízovosti, ale i na tom, že se oblastní divadlo na menším městě pustí do Čechova. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kubinoss  70 %
22.2.2017 | 20 hodnocení
+ souhlasím
Podle zdejšího hodnocení jsem si řekl, že na tu derniéru vyrazím a nebudu od toho očekávat vůbec nic. Musím ale říct, že mě hra docela mile překvapila, ve příbramském zpracování mi téma přišlo až nenáročné, místy komické a vzhledem k délce představení jsem se ani nestihl začít nudit. Takže za mě pozitivní. Mám rád Štabrňáka, Laurinová pro mě bude vždy spíš uječená princezna.
Fingee  20 %
14.2.2016 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Pochválím snad jen Milana Ligače, Helenu Karochovou, Elišku Nejedlou a Lukáše Krále . Jinak trochu utrpení.
Hiko  60 %
19.11.2015 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Zjistil jsem, že do "svého" příbramského divadla chodím hlavně na klasiku. Višňový sad neurazí ani nenudí. Představitelé hlavních rolí jsou jistí i přesvědčiví, u některých ostatních se to říct nedá, na pár představitelů je to přeci jen očividně trochu větší sousto.
Ala  60 %
7.11.2015 | 154 hodnocení
+ souhlasím
Tenhle titul opravdu není žádná řachanda, ale člověk by řekl, že to diváci, kteří na něj vyrazí, přinejmenším tuší. O to zábavnější bylo poslouchat komentáře kamarádů představitele jedné vedlejší role, kteří nejvíc řešili, jak zmizet o pauze, aniž by to kámoš na jevišti při následném "výslechu" zjistil, protože taková nuda podle nich nebyla k přežití. Já mám příbramský soubor velmi ráda už léta a potěšilo mě vidět v jejich podání i tenhle nesporně náročnější kousek.
Martina149  60 %
10.3.2017 | 16 hodnocení
DaZeL  70 %
9.2.2017 | 85 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.