Divadlo J.K.Tyla Plzeň [Nová scéna]

Lháři

Premiéra: 26.10.2013. Překlad: Alexander Jerie. Dramaturgie: Marie Caltová. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Petra Krčmářová. Hudba: Filip Míšek. Režie: David Šiktanc.
Původně uváděno v Komorním divadle.
1:30x | Poslední uvedení: květen 2015.


Drsná komedie současného úspěšného skotského dramatika. Dvojice policistů přichází rodině oznámit tragickou nehodu jejich dcery. Až umanutá touha strážců zákona po ohleduplnosti se vlivem neočekávaných událostí mění v groteskní souboj o přežití a díky tomu se klaunská slovní komika proměňuje do ztřeštěné komiky situační. Ale hlavně se ukazuje, že skutečnost je jiná, než jak se na první pohled zdálo...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo J.K.Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
60 %
6071000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 50 %
Jiří Landa 30 %
Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Dubský 50 %
(zadáno: 1.2.2014, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Hře bohužel chybí silnější příběh, zápletka by byla vhodnější spíše pro nějaký skeč než divadelní hru. Děj posouván víceméně jen pomocí náhody a chybí byť jen povrchní charakterizace postav. Zábavná je naopak pointa a místy i černý humor, který ale není nijak kontroverzní, takže inscenace rozhodně nemá ambice nikoho pobouřit. Herci mají složitou úlohu, dobře se s ní vyrovnali hlavně představitelé policistů Jan Maléř a Marek Adamczyk.
Jiří Landa 30 %
(zadáno: 5.1.2014, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Znám spoustu černočerných komedií, jimž se lze zasmát. Na této je ovšem patrné, že autor nemohl najít pro novou hru adekvátní látku. Přitroublý text kombinuje vtipy o pedofilii a o tragické autonehodě dcery rodičů, která se jim o Štědrý den zabije na dálnici, přičemž dva velmi jednoduší četníci vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak jim tuto zprávu sdělit. Přesto lze herecké výkony, zejména M. Adamczyka a J Maléře, pochválit. Díky nim se dalo viděné přečkat. To samé platí o J. Kubátové, na jejíž postavě se dramatik, jenž se úpěnlivě snažil být pokud možno co nejoriginálnější, "vyřádil" asi nejvíc.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Lukas.cerny 70 %
(zadáno: 28.2.2015, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Nenáročná a dobrá komedie. Od takové hry člověk nemůže očekávat nic hluboce psychologického ani se snažit cosi číst mezi řádky. Je to prostě jednoduchá situační komedie u které se zasmějete, nic víc, nic míň. Herecké výkony vyrovnané (a kvalitní - M. Adamczyk, J. Maléř, Z. Mucha; vyzdvihl bych snad Zorku Kostkovou a její pomatení, nezapomenutelná je Jana Kubátová).
Armin 60 %
(zadáno: 9.1.2015, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Místy vtipná, místy bezradná inscenace. Jako kdyby autor jen sklouzl po povrchu, nesnažil se o větší prokreslenost postav ani děje. Některé zápletky a postavy si mohl odpustit (matka bojující s pedofily).
J.anek 50 %
(zadáno: 1.11.2014, počet hodnocení: 322)
přínosný / zajímavý komentář
I kdyby se Jan Maléř s Markem Adamczykem roztrhali (což jim chvílemi opravdu hrozí), režisér Šiktanc jim s urputnou vytrvalostí hází klacky pod nohy. A plete si komedii s existencialistickým dramatem.
Bišu 60 %
(zadáno: 19.1.2014, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Nic hlubokomyslného, přesně dle vyjádření autora v rozhovoru uvedeném v tištěném programu: " Divadlo není výchovná pomůcka nebo debatní kroužek. Divadlo je zábava a ne další odnož filozofie. " Byla to docela vtipná zábava.
Senora 70 %
(zadáno: 2.6.2015, počet hodnocení: 42)
Name 30 %
(zadáno: 19.11.2013, počet hodnocení: 62)
Tuxedo 80 %
(zadáno: 1.11.2013, počet hodnocení: 54)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.