Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Nová scéna]

Kozí válka

Premiéra: 26.11.2022 | 3:00
Námět: Václav Bárta st. Dramaturgie: Pavel Bár. Scéna: Matěj Holý. Kostýmy: Andrea Pavlovičová. Choreografie: Eva Rezová, David Mikula. Dirigent: Dalibor Bárta. Režie: Lumír Olšovský.
Původní český muzikál. Hořká veselohra ze života pubertálního Vaška, který na konci 2. světové války naplno prožívá napínavé války klukovské i první okouzlení dívčími půvaby. Události mezi létem 1944 a létem roku následujícího, kdy se těsně po osvobození svět podobně jako za války znovu rozdělil, poznamenají Vaškovu ves a její obyvatele. Nejde ale jen o nacistickou okupaci, ale i o demarkační čáru, která prochází přímo mezi oběma částmi vesnice a dělí ji nejen na dvě území dětských part, ale i na dva odlišné tábory osvoboditelů. Jak se lidé ve Vaškově okolí ve svém každodenním životě se všemi jeho běžnými radostmi i strastmi vyrovnají s vlivem velkých dějinných událostí? Dokáží zapomenout křivdy a překonat vzniklé rozdíly? A zvítězí parta Vaškova nebo nepřátelští Kůžákovci...?
D10+  
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
59 %
5981000
Hodnocení redakce
Michal Novák 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
18.2.So19:00NS5vstupenky
22.2.St19:00vstupenky
2.3.Čt19:00vstupenky
8.3.St19:00NS2, NS2/Bvstupenky
18.2.So19:00 vstupenky
NS5
22.2.St19:00 vstupenky
2.3.Čt19:00 vstupenky
8.3.St19:00 vstupenky
NS2, NS2/B

Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
28.12.2022 | 1114 hodnocení
+ souhlasím
65 % Divadelní vyprávění s regionálním zasazením, které vzniklo podle knihy Václava Bárty staršího, má potenciál vyvolat vzpomínky a přemýšlení o době našich prarodičů, v čem žili. A rovnou jako ambiciózní muzikál. Ctí ho, že je hudebně osobitý, jen přiznaně inspirovaný lidovými motivy. Kamenem úrazu je široké rozkročení díla, které se tvůrci snaží předložit v pestrém tvaru, ten zapojuje i dětské herce, jelikož o pohled dětskýma očima jde především. No, méně by znamenalo více… Zhmotnění paměti přitom působivě běží na pozadí a bylo dovedeno k silným katarzním momentům, zaznamenat je ovšem po té tříhodinové štrapáci nejeden divák nemusí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Koččka  20 %
14.1.2023 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel, 3 hodiny nudy a utrpení. Nesmyslný děj a nepovedené texty písní. Jediné kladné jsou výborné výkony herců. Mrzí nás to, do této chvíli pro nás byly muzikály DJKT Plzeň a pan Olšovský zárukou kvality. Tak snad příště. Silovští
RaB  30 %
5.12.2022 | 280 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Soubor, který dokáže nastudovat ve světové kvalitě pecky jako Elisabeth nebo Billy Elliot převede tohle...
Jedno velké ne - dramaturgicky i režijně. Libreto na úrovni silvestrovské estrády - děj to vlastně nemá. Výborní muzikáloví interpreti (Falcová, Hruškoci a další) nemají co hrát a ani pořádně zpívat.

Přejme muzikálu DJKT návrat do starých kvalit a lepší rozhodnutí v nasazování titulů.
Guildenstern  40 %
5.12.2022 | 385 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Na jednu stranu vlastně - proč ne - kvantitativně všechno v pořádku - stopáž, počet lidí na jevišti, chumel roztomilých dětiček, rozličné kostýmy, barevná světýlka, spousta témat, o kterých se hraje, a mix hudebních žánrů.
Na druhou stranu - proč ano?! Chtělo by to cca o hodinu zkrátit a angažovat opravdového dramaturga, který by autorům pomohl z tohoto námětu vytvořit funkční jevištní tvar. Pro koho a o čem že se to vlastně hraje? Na nostalgickou hru se zpěvy v nějakém oblastním divadle by to asi stačilo, na jedinou premiéru muzikálového souboru DJKT v této sezóně je to tedy žalostně málo, demarkační čáro...
MartinB  50 %
28.11.2022 | 92 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
55 % Velmi krásnou hudbu, scénu a kostýmy doplňují dohromady slušné výkony (nutno zmínit velmi dobrou company). Kozí válka je mišmaš obrazů ze života jedné vsi plný zbytečných scén a výjevů, které příběhu nic nepředají a nikam ho neposunou. Za postradatelnou mimo jiné považuji postavu velkýho Vaška (navíc ve velmi neosobním podání V. Kopty). Větší vývoj má jediná dějová linka (v rámci té a celého představení fantastičtí Adam Rezner, R. Krebs a J. Hruškoci), ve druhé půlce pak Džon (výborný D. Kraus). V představení několikrát avizované "války" mezi kluky ze vsi se nedočkáte. Za to si čas od času vybavíte Bylo nás pět či Knoflíkovou válku...
DivadelniFan  60 %
27.11.2022 | 282 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pade na pade + 10% za skvělé výkony a několik hezkých nápadů.
Hudebně se to absolutně trefilo do mého vkusu (hned bych si koupil CD). O to víc zamrzí, že mě téma vůbec nezaujalo a vesměs jsem se nudil. Přišlo mi to roztříštěné, neucelené, od všeho něco. Dát to dohromady vždy přišel V. Kopta, který spíše moderoval, než hrál. Obešel bych se bez něj. Klady: D. Kraus mě svým věrohodným výkonem dojal, velmi se mi líbili i A.Rezner (výtečný sólový výstup) a J. Hruškoci, dále P. Klimenda (překrásný taneční výstup) a G. Stejskalová. Pochvalu si zaslouží i kostýmy a orchestr.
Tedy dobře odvedená práce, ale samotné téma mě absolutně nezaujalo...
Jirka Novák  100 %
15.1.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Ohromná záležitost. Pohled na svět prostřednictvím vzpomínek. "Myslím, že nebudu jediný, koho postihla nostalgie." Vše podané v laskavém, až objímajícím humoru. A ten moudrý nadhled nad tehdejší politickou situací. Celé je to postaveno na tom ohromném klukovském světě. Kdy se nezapomnělo na všude přítomnou lidskou lásku. Vše očima autora, kdy se rád do vzpomínek vrací. A tím nám kousek toho dětství daroval. Děkuji Vašíkovi Bártovi, Daliboru Bártovi, i všem ostatním, kteří se na tomto velkém díle podíleli. Opět "Malý kluk", Jiří Novák.
Ronie  100 %
12.1.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Po přečtení knihy Kozí válka Václava Bárty jsme s velikou zvědavostí očekávali muzikálové zpracování tak výjimečného příběhu. Výjimečného už tím, že vychází z opravdových životních zkušeností v pohnuté době plné bizarních událostí. Ztvárnit tak bohaté téma formou muzikálu nebylo jistě jednoduché. Přesto jsme od samého začátku byli vtaženi do děje, uchváceni nádhernou hudbou, scénou i kostýmy, výkony dětí, zpěváků, tanečníků i herců. Nechyběly výjevy humorné ani dojemné...
Oceňuji, když se z pódia přenáší na diváka laskavost,radost,opravdovost.
Lidé,kteří se podíleli na tomto představení, takoví musejí být..
Lojza  70 %
5.12.2022 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavá kombinace dokumentárního dramatu přetvořeného do muzikálové podoby. Terminologií výživáře-nejsou to rychlé cukry, které ve vás po skončení vyvolají vlnu nadšení, která ale po několika hodinách vyprchá, ale spíše na vlákninu bohatá krmě, kterou divák tráví ještě několik hodin či dní a přemýšlí, co si o tom myslet. Je to zvláštní kombinace smutných, ale zároveň pravdivých událostí z let 1944 - 1945, okořeněná úsměvnými dialogy dětských herců, pěveckými výkony - zejména G.Stejskalové, K.Chrenkové a D.Krause nebo tanečními P.Klimenda. Role velkého Vaška nezapadá-co velký Vašek vypráví, by se dalo méně říkat a více zpívat.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.