Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Nová scéna]

Kozí válka

Premiéra: 26.11.2022 | 3:00
Námět: Václav Bárta st. Dramaturgie: Pavel Bár. Scéna: Matěj Holý. Kostýmy: Andrea Pavlovičová. Choreografie: Eva Rezová, David Mikula. Dirigent: Dalibor Bárta. Režie: Lumír Olšovský.
Původní český muzikál. Hořká veselohra ze života pubertálního Vaška, který na konci 2. světové války naplno prožívá napínavé války klukovské i první okouzlení dívčími půvaby. Události mezi létem 1944 a létem roku následujícího, kdy se těsně po osvobození svět podobně jako za války znovu rozdělil, poznamenají Vaškovu ves a její obyvatele. Nejde ale jen o nacistickou okupaci, ale i o demarkační čáru, která prochází přímo mezi oběma částmi vesnice a dělí ji nejen na dvě území dětských part, ale i na dva odlišné tábory osvoboditelů. Jak se lidé ve Vaškově okolí ve svém každodenním životě se všemi jeho běžnými radostmi i strastmi vyrovnají s vlivem velkých dějinných událostí? Dokáží zapomenout křivdy a překonat vzniklé rozdíly? A zvítězí parta Vaškova nebo nepřátelští Kůžákovci...?
D10+  
Anketa 2022/23
Pro tuto inscenaci, stejně jako pro všechny ostatní s premiérou od září 2022 do srpna 2023, včetně hereckých výkonů, můžete hlasovat v naší výroční anketě.
Uzávěrka ankety je 11. prosince 2023.
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
49 %
kontroverzní inscenace (31.)
49221000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Michal Novák 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
3.10.Út19:00K1vstupenky
18.10.St19:00KMDvstupenky
10.11.19:00K8vstupenky
18.11.So19:00K7vstupenky
7.12.Čt19:00
3.10.Út19:00 vstupenky
K1
18.10.St19:00 vstupenky
KMD
10.11.19:00 vstupenky
K8
18.11.So19:00 vstupenky
K7
7.12.Čt19:00 

Volby

Hodnocení (22)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
3.3.2023 | 1066 hodnocení
+ souhlasím
55%. Muzikál se značným potenciálem, ale také viditelnými problémy. Povedená je hudba D.Bárty využívající folklorní motivy. Samotný námět svým regionálním i dobovým zakotvením také stojí za to. Libreto ovšem trpí ohromnou rozbíhavostí, mnohé scény jsou zcela mimoběžné a dějově neprovázané se zbytkem. Také stopáž je zcela neadekvátní, režisér s dramaturgem měli v tomto případě aktivněji eliminovat zbytné scény. Hlavně ve druhé půlce je ale i dost povedených scén - ať už jde o namlouvací duet Vaškových rodičů (J.Hruškoci a K.Chrenková) nebo taneční číslo vojáka Vasji (P.Klimenda). (více v článku na blogu)
Michal Novák  60 %
28.12.2022 | 1139 hodnocení
+ souhlasím
65 % Divadelní vyprávění s regionálním zasazením, které vzniklo podle knihy Václava Bárty staršího, má potenciál vyvolat vzpomínky a přemýšlení o době našich prarodičů, v čem žili. A rovnou jako ambiciózní muzikál. Ctí ho, že je hudebně osobitý, jen přiznaně inspirovaný lidovými motivy. Kamenem úrazu je široké rozkročení díla, které se tvůrci snaží předložit v pestrém tvaru, ten zapojuje i dětské herce, jelikož o pohled dětskýma očima jde především. No, méně by znamenalo více… Zhmotnění paměti přitom působivě běží na pozadí a bylo dovedeno k silným katarzním momentům, zaznamenat je ovšem po té tříhodinové štrapáci nejeden divák nemusí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Aperolka  80 %
21.6.2023 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Nostalgické vyprávění o nelehké době, viděné očima malého kluka, trochu připomíná například Svěrákovu Obecnou školu. Děj sice plyne hodně pomalu, ale u tohoto příběhu mi to vůbec nevadilo. Dokázal mě zaujmout, dojmout i pobavit. Krásná hudba, působivá scéna, povedené kostýmy a především výborné obsazení. Zaujali především Dušan Kraus, Jozef Hruškoci a Kateřina Chrenková.
Zdeněk  10 %
3.3.2023 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Toto dílo je zcela zbytečné. Děj naprosto o ničem, zbytečné postavy i scény. 10% jen za Dušana a Karolínu Krausovi. Po skvělých muzikálech nasadit totální kravinu. Hodno k okamžité derniéře a já snad brzy zapomenu, že jsem tuhle hrůzu viděl.
Zidan  10 %
27.2.2023 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Námět výborný, zpracování chaotické. Jak psali mnozí jiní, děj sotva drží pohromadě a dílo obsahuje množství scén, které nesouvisí téměř s ničím. K tomu klasicky "vidlácké" zpracování typu Slunce-seno, které vážné téma muzikálu snižuje na úroveň parodie, která mi však bohužel nepřipadala ani vtipná (vtipy o délce černošského přirození, na víc nemáme?). Za zmínku stojí i použití blackface, které nechci vyloženě kritizovat, jen se to dnes už asi moc nenosí.
To vše bych byl ochoten přehlédnout, kdyby tento muzikál nebyl opět jednou z akci "obsadíme super zpěváky...a dáme každému 0-2 písničky", což je bohužel úkaz docela častý. 10% za Venuši.
Bišu  40 %
27.2.2023 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Příliš dlouhé, několik zbytečných scén, které příběh nijak nerozvinuly, ale příjemné melodie a hezké kostýmy, výborná a náročná choreografie dětských herců. Naše očekávání, vzhledem ke kvalitě ostatních muzikálů v Plzni, bylo rozhodně větší !!
Rejpalka  10 %
19.2.2023 | 187 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
WTF aneb co tím chtěl básník říci? Neucelený děj, spousta vedlejších postav,kde většina stejně byla úplně k ničemu. Asi nejhůře dopadla G. Stejskalová, protože její postava pouze ukazuje prsa a svádí chlapy. Což tetám (Zaoralová-Fořtová-Spinethová) nejdřív nevadí a pak o ní říkají, že je kurva. WTF momentů je zde celá řada, pobíhání a hemžení dětí, totálně mimózní indiáni, cikáni, cirkus a další nesmysly. Jediná smysluplná dějová linka je mezi čecho-americkým vojákem Džonem a místní dívkou Liběnou. Dušan Kraus pak má dvě krásné písně a to je tak všechno. 10% za manžele Krausovy, jinak je to zlo, zlo, zlo, kterému by slušelo razantní zkrácení.
Julius322  30 %
2.2.2023 | 9 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nesmyslně zdlouhavá, nudná a chaotická dějová linka. Naše zklamání je dáno i tím, že do Plzně vždy jedeme na jistotu. Očekáváme vždy něco o čem můžeme přemýšlet, zážitky které v nás dlouho zůstanou a vyvolávají emoce ........To se bohužel nekonalo. Jediná postava , která nás zaujala byl D. Kraus. Jinak nuda. Ale není všem dnům konec.
Koččka  20 %
14.1.2023 | 10 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Bohužel, 3 hodiny nudy a utrpení. Nesmyslný děj a nepovedené texty písní. Jediné kladné jsou výborné výkony herců. Mrzí nás to, do této chvíli pro nás byly muzikály DJKT Plzeň a pan Olšovský zárukou kvality. Tak snad příště. Silovští
RaB  30 %
5.12.2022 | 326 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Soubor, který dokáže nastudovat ve světové kvalitě pecky jako Elisabeth nebo Billy Elliot převede tohle...
Jedno velké ne - dramaturgicky i režijně. Libreto na úrovni silvestrovské estrády - děj to vlastně nemá. Výborní muzikáloví interpreti (Falcová, Hruškoci a další) nemají co hrát a ani pořádně zpívat.

Přejme muzikálu DJKT návrat do starých kvalit a lepší rozhodnutí v nasazování titulů.
Guildenstern  40 %
5.12.2022 | 419 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Na jednu stranu vlastně - proč ne - kvantitativně všechno v pořádku - stopáž, počet lidí na jevišti, chumel roztomilých dětiček, rozličné kostýmy, barevná světýlka, spousta témat, o kterých se hraje, a mix hudebních žánrů.
Na druhou stranu - proč ano?! Chtělo by to cca o hodinu zkrátit a angažovat opravdového dramaturga, který by autorům pomohl z tohoto námětu vytvořit funkční jevištní tvar. Pro koho a o čem že se to vlastně hraje? Na nostalgickou hru se zpěvy v nějakém oblastním divadle by to asi stačilo, na jedinou premiéru muzikálového souboru DJKT v této sezóně je to tedy žalostně málo, demarkační čáro...
MartinB  40 %
28.11.2022 | 115 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
45 % Velmi krásnou hudbu, scénu a kostýmy doplňují dohromady slušné výkony (nutno zmínit velmi dobrou company). Kozí válka je mišmaš obrazů ze života jedné vsi plný zbytečných scén a výjevů, které příběhu nic nepředají a nikam ho neposunou. Za postradatelnou mimo jiné považuji postavu velkýho Vaška (navíc ve velmi neosobním podání V. Kopty). Větší vývoj má jediná dějová linka (v rámci té a celého představení fantastičtí Adam Rezner, R. Krebs a J. Hruškoci), ve druhé půlce pak Džon (výborný D. Kraus). V představení několikrát avizované "války" mezi kluky ze vsi se nedočkáte. Za to si čas od času vybavíte Bylo nás pět či Knoflíkovou válku...
DivadelniFan  60 %
27.11.2022 | 311 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pade na pade + 10% za skvělé výkony a několik hezkých nápadů.
Hudebně se to absolutně trefilo do mého vkusu (hned bych si koupil CD). O to víc zamrzí, že mě téma vůbec nezaujalo a vesměs jsem se nudil. Přišlo mi to roztříštěné, neucelené, od všeho něco. Dát to dohromady vždy přišel V. Kopta, který spíše moderoval, než hrál. Obešel bych se bez něj. Klady: D. Kraus mě svým věrohodným výkonem dojal, velmi se mi líbili i A.Rezner (výtečný sólový výstup) a J. Hruškoci, dále P. Klimenda (překrásný taneční výstup) a G. Stejskalová. Pochvalu si zaslouží i kostýmy a orchestr.
Tedy dobře odvedená práce, ale samotné téma mě absolutně nezaujalo...
Pestrytom  30 %
19.2.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Muzikál, který je plný útržků, které mi nejde spojit ani pořádným lepidlem. Děj je fakt neucelený a nesmyslně zdlouhavý. Na to, že se jedná o docela těžké téma, nechápu moc cestu volit muzikál, který je v tomto podání spíše činohra. Co z mého pohledu "muzikál" zachránilo jsou pěvecké výstupy a to hlavně Nadi - verze s G. Stejskalovou, která má neskutečný talent a taneční sólo P. Klimendy, které alespoň trochu dostaly diváky z totálního spánku. Každopádně scénografie, kostýmy jsou na plzeňské poměry více než ucházející.
Lojza  70 %
5.12.2022 | 1 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Zajímavá kombinace dokumentárního dramatu přetvořeného do muzikálové podoby. Terminologií výživáře-nejsou to rychlé cukry, které ve vás po skončení vyvolají vlnu nadšení, která ale po několika hodinách vyprchá, ale spíše na vlákninu bohatá krmě, kterou divák tráví ještě několik hodin či dní a přemýšlí, co si o tom myslet. Je to zvláštní kombinace smutných, ale zároveň pravdivých událostí z let 1944 - 1945, okořeněná úsměvnými dialogy dětských herců, pěveckými výkony - zejména G.Stejskalové, K.Chrenkové a D.Krause nebo tanečními P.Klimenda. Role velkého Vaška nezapadá-co velký Vašek vypráví, by se dalo méně říkat a více zpívat.
Dzaamek  60 %
9.6.2023 | 73 hodnocení
Vladimír10  70 %
7.5.2023 | 575 hodnocení
Dominator35  60 %
17.4.2023 | 8 hodnocení
Lera  90 %
2.4.2023 | 76 hodnocení
Yabba  100 %
19.2.2023 | 5 hodnocení
HawkeyeSaw  60 %
18.2.2023 | 212 hodnocení
Lucinkabar  70 %
17.6.2023 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.