Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Nová scéna]

Liduschka (Baarová)

Premiéra: 26.11.2016 | 2:30
Scéna: Daniel Dvořák. Kostýmy: Ivana Brádková. Choreografie: Lukáš Vilt, Kateřina Marešová. Dirigenti: Jiří Petrdlík, Dalibor Bárta. Režie: Roman Meluzín.
Poslední uvedení: duben 2019.
Původní český muzikál nahlížející z jiného úhlu pohledu na vztah herečky Lídy Baarové a říšského ministra Josepha Goebbelse. Tento pohled je ironický, sarkastický, kabaretní, revuální a provokativní...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
73 %
kontroverzní inscenace (390.)
73321000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Michal Novák 80 %
Kateřina Jírová 70 %

Volby

Hodnocení (35)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 30.10.2018, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
Osud Lídy Baarové se K. Steigerwald snažil zpracovat nezaujatě, nekřivdit ani neomlouvat, groteskní odstup muzikálu pomohl od prvoplánovosti a dalších žánrových nebezpečí. Obsahově mimořádné libreto uzavírá přesný paradox „V náručí Němců hledala jsem štěstí, zatímco vy jste hajlovali na náměstí.“ V hudbě se A. Březina pokusil o sympatická obohacení na úkor efektu, což bohužel trochu oslabilo dramatický a emoční účinek. Režisér R. Meluzín mohl své postupy více přizpůsobit ladění díla. Pěvecky i herecky výteční zejména A. Bartošová a P. Jeništa. Výrazný nadprůměr mezi původními českými muzikály.
Michal Novák  80 %
(zadáno: 16.9.2017, počet hodnocení: 1090)
+ přínosný / zajímavý komentář
Za výchozím tématem, tedy strhujících osudů prvorepublikové divy, hledejme groteskní metaforu celého 20. století. Svým způsobem politický muzikál je plný ironie a provokuje tím, že otázky jen pokládá. V sarkastickém duchu - ne náhodou dějem provázejí dva klauni. Na jednoduché scéně se roztáčí mlýnice nachystaná na Baarovou a demonstrace „jednoduchých“ pohledů na věc může začít. Kontroverzní vyznění libreta baví. Hudební partitura střídá revuální čísla s jímavými pasážemi. Texty prvotřídní. Režie nevymýšlí blbosti. Nezapomenutelné výkony Alžběty Bartošové a Petra Jeništy. Karlín bledne.
Kateřina Jírová  70 %
(zadáno: 16.9.2017, počet hodnocení: 329)
+ přínosný / zajímavý komentář
Muzikálový kabaret vesele vyprávějící o neveselých věcech.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  70 %
(zadáno: 6.9.2020, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno ze záznamu.
Za muzikál jako takový 50 % a k tomu po 10 % A. Bartošové a P. Jeništovi.
Byly chvíle, kdy mě inscenace vtáhla, jenže je pak vystřídaly scény, z nichž jsem měla spíš pocit trapnosti a nadměrečné vulgárnosti. Dojem je zkrátka dost rozpačitý a to v mnoha aspektech - hudební čísla, kostýmy, texty písní...
Vidět muzikál naživo, možná však hodnotím výše - mihly se totiž okamžiky, kdy jsem si říkala, jaká škoda, že nesedím v hledišti.
Studený Čumáček  70 %
(zadáno: 30.5.2020, počet hodnocení: 338)
přínosný / zajímavý komentář
V lásce se jenom funí, při kariéře mlaská
záznam
Mírné zjevení, velká zábava, občas ošklivě trapno + zřetelné ozvy operety a velkého divadelního muzikálu drobet...
Naštěstí Alžběta Bartošová/Lída Baarová zvládá zpěv i činohru, aniž by popírala ironii, Petr Jeništa/Goebbels ďábelsky kulí očka a huláká na své děti, a Gustav Fröhlich/Daniel Bambas pateticky hollywoodsky ohne ženskou a ještě stihne nyvě zapět. Téměř boží, kdyby to nebylo občas drtivě trapné.
AliV  70 %
(zadáno: 6.3.2020, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
Chápu, že spousta lidí inscenaci neskousne (i mně přišly některé momenty už přes čáru), ale právě tímto kontroverzním pojetím (většinou) přesně pojmenovává a vypichuje všechno zlo, které mezi lidmi bylo (a co si budeme povídat, asi nikdy nevymizí). Škoda jen některých dějových zkratek. Alžbeta Bartošová je v hlavní roli výborná pěvecky, pohybově i herecky. Upřímně si neumím představit, že by tuto roli zvládla jakákoliv jiná muzikálová herečka lépe. (viděno z TV záznamu)
Janinka123  80 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 125)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé představení s dobrou hudbou a odvážnými texty písní. Alžběta Bartošová v hlavní roli velmi zaujala. - 75%
RaB  80 %
(zadáno: 14.4.2019, počet hodnocení: 232)
přínosný / zajímavý komentář
U tohoto muzikálu hodně záleželo na daném představení. Někdy to bylo 100 % (derniéra), většinou ale 50 %... Bohužel dost často bylo vidět, že company nebyla kompletní. Celkově se jedná o zdařilé dílo. Alžběta Bartošová neuvěřitelně překvapila.
Kuba2  70 %
(zadáno: 13.4.2019, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Toto představení je určitě zábavnější než film od Filipa Renče, ale mám pocit, že autor ani neví, co chce vlastně vyprávět. Ze začátku to vypadá, že na vás čeká tragický příběh krásné české herečky, ale pak to vystřídá humor, který místy zabíjí dojemné scény. Vtipům jsem se smál, ale přišlo mi, že byly až nadužívané. Hudba byla pěkná, ale texty písní mi tam příliš neseděly. A. Bartošová a P. Jeništa zpívali a hráli skvěle a společně s hudbou tvoří tahák tohoto muzikálu. Kdyby autor ubral vtipu a přidal více smutku tak to mohlo být ještě o něco lepší.
Jirkan  50 %
(zadáno: 25.6.2018, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
24.6. 2018: Nejsem si jistý, jestli si záměr autorů rozumí se záměrem autorů jevištní interpretace. Řekl bych, že v obsahu je více nadsázky. Co se tu nepovedlo je choreografie. Scéna je velmi jednoduchá. Po hudební stránce je to ale zajímavý kousek. Zaujala mne Leni v podání Veroniky Veselé. Epizodní postava, ale nešlo ji přehlédnout a v tu chvíli máte pocit, že vidíte velké muzikálové číslo. Podařenější je druhá část představení, kde se do toho opřela i sama hlavní představitelka, Alžběta Bartošová. Až si říkám, jestli ta její určitá "úspornost" v první části není záměrná.
Rejpalka  70 %
(zadáno: 24.6.2018, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
První polovina mě nějak výrazně nezaujala a spíš zanechala rozpaky, zato druhá půlka teprve nastavuje zrcadlo, což ne všichni asi zkousli. Chápu, že je inscenace kontroverzní (přece jen, ne všude se zpívá o sexu tak explicitně) ale nikdo ze zoufalého zájezdu neodešel (viz komentář podemnou, byla jsem na stejném představení). Vynikající Betka Bartošová, tradičně skvělý Petr Jeništa, příjemně překvapili Petr Šudoma a Veronika Veselá. Oproti "michalodavidovkám" je to umění, které alespoň ty vnímavější donutí k zamyšlení.
NinadeL  0 %
(zadáno: 24.6.2018, počet hodnocení: 128)
přínosný / zajímavý komentář
Říkají tomuto kusu různě. Groteska či opera buffa. Ale ono to není nic, než jen další parazitování na fenoménu Baarová. Zatímco hra Goebbels / Baarová byla jen nepovedený omyl, tento "muzikál" je bezzubý výsměch. Nedočtený životopis posloužil jako oslí můstek pro revue se zpěvy, ve které se tleská na "vynikající" rýmy ve stylu "šukala, šukala". Liduschka by ráda byla aspirantkou na hru o které se mluví, ale kdo na ní ve skutečnosti jezdí? Jen ty zoufalé autobusy z regionů. A v nich jezdí bohužel zejména ti, kteří nadšeně zatleskaji i lejnu v alobalu.
Kamaela  50 %
(zadáno: 27.2.2018, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Role Baarové A. Bartošové neskutečně sluší, muzikál je slušně zazpívaný, některé scény povedené. Na můj vkus příliš mnoho vulgarismů a zbytečné neustálé opakování a zdůrazňování, že Baarová byla děvka. Některé scény vyznívají spíš trapně. Vrcholem je asi "vtipná" píseň Goebbelse "Šukala mě, šukala...", která byla pravděpodobně myšlena jako humorná vsuvka. Bohužel se nikdo nesmál. Celkové vyznění bylo dost rozpačité.
Senora  80 %
(zadáno: 18.2.2018, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Provařený bulvární příběh, to je pro mě mínus tohoto muzikálu. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že všechno šlape, je dobré, herci, hudba, orchestr atd., ale moc bych si přála, aby nastudovali něco jiného. Chápu, že je to můj problém, ale tak na to padne pár procent hodnocení směrem dolů.
Vážně dobře tentokrát působí, jak se herci pohybují v hledišti, to publikum vždycky trochu znervózní a rozlije se vlna neklidu. Která sem patří, navíc klauni představují za maskou kohokoliv z nás, jsou pozorovatelé děje a zároveň aktéři. (Sprostá píseň o sexu byla mimo mísu. Jako facka, která nesedla.)
DivadelniFan  80 %
(zadáno: 18.9.2017, počet hodnocení: 259)
přínosný / zajímavý komentář
Představení se mi moc líbilo. Vyzdvihl bych perfektní hudbu a skvělou Alžbetu Bartošovou nebo Aleše Kohouta. Role jí neskutečně sedí. Určitě doporučuji.
Skubalova  90 %
(zadáno: 16.9.2017, počet hodnocení: 68)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zajímavý muzikál, který má hloubku. Skvělé herecké výkony, zvláště Bartošové a Jeništy. Úchvatné kostýmy. Doporučuji.
Martin21  80 %
(zadáno: 19.4.2017, počet hodnocení: 418)
přínosný / zajímavý komentář
Zcela netypicky, avsak velmi zajimavy muzikal, ktery v kostce vypravi pribeh Lidy Baarove. Vsechny slozky, myslim, funguji velmi dobre. Alzbeta Bartosova v titulni roli podava slusny vykon, nicmene to vlastne vsichni-)
Armin  100 %
(zadáno: 16.4.2017, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto neotřelé a velice potřebné představení! Žádné hlazení po tváři, žádné strkání hlavy do písku, žádný "laskavý" humor. To je ono!!! Bravo!!! Jako vždy skvělý a přesný pan Jeništa. Hudební nastudování i provedení na vysoké úrovni, perfektní!
J.anek  90 %
(zadáno: 4.2.2017, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Tenhle muzikál je chytrý, chytrý, chytrý. Film hravě předčil (to zase taková výzva nebyla), je velice aktuální, zrcadlí se v něm nejen minulé století, ale i to naše současné tápání, naše neschopnost vyznat se ve změti informací, rozpoznávat dobro od zla. A parádní je přestávkový nápad, který neradno prozrazovat.
Michal Ernat  90 %
(zadáno: 25.1.2017, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedený muzikál, který s nadsázkou podává životní osudy. Texty jsou vtipné a ač někde slyšíme neslušné, je to vždy v kontextu a nevyznívá to nijak hrubě a samoúčelně. Velmi se nám divadlo líbilo.
VasekN  90 %
(zadáno: 8.1.2017, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Dílo, které v pozitivním směru vybočuje ze současné muzikálové produkce. Historie neznalý divák však drobně může tápat. I tak bude odcházet pobavený. Kdo ví, co zač bylo 20. století, ocení hloubku scénáře, narážky a rozmanitost hudby. Výborně tne do české povahy. Navíc výborné obsazení včele s Alžbetou Bartošovou v životní roli. Skvěle sekundují P. Jeništa, D. Bambas, R. Říčař, J. Hruškoci a další. 95%
Rivah  30 %
(zadáno: 25.9.2021, počet hodnocení: 259)
Plšík  70 %
(zadáno: 31.5.2020, počet hodnocení: 661)
Semtamťuk  70 %
(zadáno: 3.3.2020, počet hodnocení: 78)
Janet  80 %
(zadáno: 11.10.2019, počet hodnocení: 48)
Ally  70 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 64)
Valerius  90 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 67)
Veronika K.  100 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 95)
Lera  40 %
(zadáno: 28.12.2018, počet hodnocení: 73)
Lerus  90 %
(zadáno: 22.4.2018, počet hodnocení: 50)
Violetka  90 %
(zadáno: 3.12.2017, počet hodnocení: 54)
Čiko  80 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 864)
Bišu  80 %
(zadáno: 8.4.2017, počet hodnocení: 202)
Lukrativni  30 %
(zadáno: 4.4.2017, počet hodnocení: 76)
Monib  100 %
(zadáno: 7.2.2018, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.