Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Nová scéna]

Sen noci svatojánské

Premiéra: 22.10.2016
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Vladimír Čepek. Scéna: Lukáš Kuchinka. Kostýmy: Jan C. Löbl. Hudba: Ondřej Švandrlík. Režie: Filip Nuckolls.
Poslední uvedení: prosinec 2017.
Komedie z pera největšího dramatika všech dob čerpající z atmosféry tradičních svátků máje a slunovratu, kdy čarovná moc bylin obracela svět na ruby, a vše bylo dovoleno. Hýřivý rej citu, hry a bláznovství. Dva milenecké páry prožívají opojení láskou i třeštění z jejího nenaplnění. Na křehkou proměnlivost jejich srdcí padá stín v podobě příkazů a manipulací s jejich svobodou. Ať už je to ve městě, kde se chystá svatba despotického vévody, nebo v lese, kde kouzelné bytosti hrají své vrtošivé hry. Do vášnivého zápolení vstupují řemeslníci, kteří s úpornou snaživostí připravují „komedii ponejvíce k pláči“ na počest chytaných slavností...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
41 %
kontroverzní inscenace (242.)
41101000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 40 %
Volby

Hodnocení (11)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  40 %
22.6.2017 | 3021 hodnocení
+ souhlasím
Značně rozporuplné nastudování. Režisér se soustředil především na připsané gagy a situace (které inscenaci moc nepozdvihovaly), přičemž mu unikalo to zásadní – vykreslení charakterů jednotlivých postav a situací. Takto na jevišti pobíhaly snadno zaměnitelné postavičky, k výraznější diferenciaci nenapomáhaly ani kostýmy. Kostýmní návrhář se stejně jako režisér soustředil hlavně na detaily, zásadní pohled na celek tvůrcům unikal. Z viděného vlastně nebylo zřejmé, o čem se vůbec hrálo a proč se režie rozhodla text uchopit právě takto. Škoda vynaložené energie herců.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Zlenka  20 %
27.11.2017 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Toto představení nemá s klasikou nic společného. Vulgární, sexistické. Zřejmě to měla být "povedená, lidová taškařice", ale není.
Bišu  30 %
17.10.2017 | 217 hodnocení
+ souhlasím
Zkrácení sáhodlouhých Shakespearových textů je přínosné, mírná modernizace a přiblížení dnešní době také, ale v této inscenaci to vypadalo, že nezávisle na sobě hrají herci dvě různá představení. Scény "kouzelných bytostí" výborné,jak herecky,tak kostýmy i texty.Scény řemeslníků primitivní, trapné, plné zbytečných lascivních gest, opakované gagy, které nebyly vtipné ani poprvé. Proč autor těchto textů nenapíše vlastní hru, pod svým jménem a milovníci tohoto druhu zábavy jistě zaplní každý večer hlediště. Milovníci Shakespeara zůstanou doma. Spojit obojí dohromady je špatně.
Jedna z hlediště  20 %
20.6.2017 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem premiéru. Začátek mě docela zaujal, minimalistická scéna a velmi zajímavé kostýmy, nicméně s přibývajícím časem mě to přestalo oslovovat a odcházela jsem s velkými rozpaky. Herecké výkony mohu pochválit, tedy až na některé koktající řemeslníky. Scénografie se mi také docela líbila, ale je velká škoda, že z mého pohledu její potenciál byl režisérsky využit minimálně. A co mi vadilo nejvíce? Vulgarismy a prvoplánové podbízení se divákovi. Uráží mě to kdekoliv na jakékoliv scéně, ale u této klasiky dvojnásob. Sráží to hodnotu diváka. Myslím, že si to my v hledišti nezasluhujeme.
Mahej  80 %
7.6.2017 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Musím inscenaci trochu zvednout nespravedlivě nízké hodnocení. Ano, v představení se vyskytují vulgarity a sexuální narážky, ale za mě to bylo milým oživením jinak zkostnatělého klasického textu. Herecké výkony jsou opět nadstandardní! Mmch. zajímalo by mě, jestli je jedna ze závěrečných scén, kdy je chybějící dýka nahrazena pumpičkou na kolo, standardní součástí inscenace - herci v pozadí vypadali, že jsou z té situace docela v šoku.
Martino_s  60 %
16.1.2017 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Jako neznalec děl Shakespeara jsem se dobře pobavil především u komediálních částí,druhá polovina super,pěkná scéna...Jaroslav Matějka fakt vtipnej borec,jen tak dál :-)
Pavla  10 %
22.10.2016 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Modernizace klasických děl už se stává v plzeňském divadle zřejmě normou. Bohužel.
Herecké výkony jsou stále na výborné úrovni, ale to je to jediné, co je na celém představení pozitivní. Jinak opět nechybí vulgární výrazy (jedna žena druhé s narážkou na její hrudník opakovaně říká "ty krávo, jsi úplně plochá"!), vyskytují se i urážející pantomimické narážky, hajlování a nepovedené pokusy o politické vtipy ("islám v ČR nechceme", "Hitler je gentleman"). To vše v první polovině představení - druhou polovinu jsem neviděla.
Nedivím se, že plzeňskému divadlu hromadně ubývají abonenti.
Birter  70 %
19.10.2021 | 200 hodnocení
Brasikona  40 %
21.10.2019 | 43 hodnocení
Lera  70 %
30.10.2017 | 76 hodnocení
Name  10 %
3.4.2017 | 62 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.