Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Nová scéna]

Sboristé

Premiéra: 7.2.2015
Překlad: Stojan Černodrinski. Dramaturgie: Klára Špičková. Scéna: Milan David. Kostýmy: Aleš Valášek. Hudba: Georgi Georgiev. Choreografie a režie: Nikolaj Penev.
Poslední uvedení: listopad 2016.
Ztřeštěná satirická komedie bulharských autorů, vypořádávající se s absurditou socialismu. „Sboristy“ jsou členové rodiny praštěného vynálezce, snaživí pedagogové a nabobští cenzoři. Bulhaři se chystají na výlet do Československa, země zaslíbené. A chystají reprezentativní vystoupení. Čím silnější je jejich snaha efektně se prosadit, tím komičtěji jejich úsilí vyznívá. Vehementní potřeba jedinců řešit základní selhání systému, stejně tak jako tendence se přizpůsobit, v sobě nese notnou dávku tragikomického poznání...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
69 %
kontroverzní inscenace (42.)
69171000

Volby

Hodnocení (15)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Martino_s  60 %
28.2.2016 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Docela dobrá komedie,dvě extra vtipné scénky - zápas na žíněnce jednoho muže Ondřeje Rychlého a škola svádení od Petra Konáše,tradičně super Martin Stránský...pár slabších míst,ale jinak dobrá zábava,možná mohla být trošku kratší a prostříhanější. Poctivých 60 procent.
Senora  90 %
28.2.2016 | 47 hodnocení
+ souhlasím
Celý rok koukám na plakáty s upoutávkou na tuto hru a musím říct nenalákaly mě. ALE shledávám je opravdu vtipnými až po shlédnutí hry. Pro mě opravdu překvapení. Milujeme komedie, smějeme se sami sobě, jací jsme byli nebo mohli být a to ulehčení, že je to za námi.
My jsme se bavili a babička při odchodu prohlásila, tak jsem zase o pár let mladší, takže tak.
Pozn. Opravdu by mě zajímalo, jak to pochopí někdo o pár let mladší. Bude to brát jako velkou nadsázku a přehánění?
Armin  50 %
11.6.2015 | 33 hodnocení
+ souhlasím
Touto inscenací pokračuje činohra v tápání, hledání a nevyrovnanosti. Některé momenty jsou skvělé, vzápětí však přijde pád. Text by potřeboval proškrtat. Občasné přehrávání také na kvalitě nepřidá. Výborná je scéna, která dokonale evokuje onu neblahou dobu. Konec, konkrétně konec strejdy Penka, je dosti předvídatelný, a to je škoda.
Tery1  100 %
10.3.2015 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Divadlo se nám moc líbilo,rozhodně půjdeme znovu....všichni výborní ,škoda jen ,že postava pana Krejsy neskončila jinak....pozitivněji....
Lukas.cerny  60 %
26.2.2015 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Je to celkem dobrá komedie, nic víc, nic míň. Jestli v té hře je nějaký hlubší smysl, nějaké sdělení či poučení, tak mě prostě minulo. Člověk by prostě po tom, jak moc se o hře i o autorovi mluvilo a psalo, asi čekal víc. Hra pro mne byla místy vtipná více, místy méně, v závěru se zcela rozklížila do frašky. Z hereckých výkonů bych vyzdvihl P.Pavlovského a J. Kubátovou v roli rodičů hlavního hrdiny Petra, dále možná tři postavy učitelů. Neseděla mi naopak postava bratra v podání Petra Konáše (kterého mám jinak rád). 65 %
Bišu  80 %
24.2.2015 | 203 hodnocení
+ souhlasím
Výborná inscenace, neodolatelný M. Stránský v teplákách až do podpaží, nemohla jsem se přestat smát. Herecký výkon M.Stránského je vůbec to nejlepší, co inscenace nabízí. Slibný O. Rychlý.
J.anek  50 %
18.2.2015 | 408 hodnocení
+ souhlasím
Už týden přemýšlím o tom, co nám chtěl Nikolaj Penev říct... Že každý myslí jen na svůj prospěch? To snad nemusel říkat dvě a půl hodiny. Inscenace začíná velmi energicky a herecké výkony jsou dobré, ale každá vtipná situace je natahována do nekonečna - už se dávno nikdo nesměje, a konec vtipu je v nedohlednu... Škoda. Na kvalitní činohru velké jeviště Nového divadla stále netrpělivě čeká.
Pilát  10 %
14.4.2015 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Zklamání. Promarněná šance. Mrhání hereckým talentem. Hazardování s přízní publika. Podcenění inteligence diváka, který se do divadla přišel podívat poprvé. Předloha je slabá, ale hlavní vinu nese dramaturg s režisérem. Vyžeňte to, než to snese další vejce! Ze slušnosti jsme vydrželi do první přestávky...
Artdeko  90 %
23.2.2015 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Konečně činohra která si diváka váží!!!
Zornicka  90 %
19.2.2015 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Po shlédnutí včerejší představení mohu jednoznačně prohlásit - je to beze sporu nejlepší činohra co u nás v Plzni vznikla - publikum řvalo smíchy od začátku do konce a přitom bylo dojato - smích a smutek doprovázely veškeré postavy.Málokdy uvidíte tak jemné,citlivé, dynamické, vtipné či překvapivé představení.
Juditha ju  90 %
14.2.2015 | 1 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Sboristé -pro mě tvoří jedno z prvních ucelených představení, které jsem na plzeňské scéně shlédla. Metafory, vtipně zaobalený děj, hořkost minulosti, jež je stále aktuální v naší přítomnosti, mě nenechala chladnou!!! Je to skvělá inscenace, která trefně poukazuje na aktuální dění společnosti. Postava strejdy Penka, jako člověka citlivého a ve své podstatě čistého, je utlačena, nepochopena, jest přirovnáním toho, jak lež a nenávist vítězí nad pravdou a láskou. Je potřeba naslouchat, číst mezi řádky, uvědomit si sám sebe, tato inscenace dává možnost divákovi reflektovat své vnitřní hry...
Birter  40 %
19.10.2021 | 178 hodnocení
Janet  90 %
16.10.2019 | 48 hodnocení
Veronika K.  80 %
27.1.2019 | 98 hodnocení
Ally  50 %
9.2.2016 | 64 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.