Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Nová scéna]

Richard III.

Premiéra: 28.10.2023 | 2:55
Slavná Shakespearova tragédie, jejíž hlavní postava se stala synonymem zla, ačkoli historická skutečnost byla pravděpodobně jiná. Boj o trůn s dlouhým řetězem zločinů: vyvraždění nepřátel, poté starých spojenců, vyhlazení nástupců a nápadníků trůnu. Každý krok k moci je poznamenán vraždou, násilím a zradou...
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
75 %
7551000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  60 %
29.10.2023 | 566 hodnocení
+ souhlasím
65% Zejména první polovině vcelku povedené inscenace by prospělo buď krácení některých i často vynechávaných pasáží, nebo alespoň zrychlení tempa. To druhá část drží výrazně lépe a i herecký výkon V.Pokorného, jehož Richard je nejprve obrazem na první pohled až okatě manipulativního zla, je v ní značně jistější, na jistotě získává právě až po korunovaci. Krom toho je škoda, že inscenace v poměrně moderním hávu, pokud jde o rozsáhlou scénu, protáhlou na několik úrovní, jež efektně využívá, a působivý hudební doprovod, opět zajištěný živě čtveřicí hudebníků, nevolí i výraznější výklad, v tom jde v podstatě o klasiku ve skvěle zvoleném překladu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Koččka  100 %
25.11.2023 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Nejsme zastánci moderního pojetí klasiky, ale tento moderní háv Shakespearovi vyloženě slušel. Výborná scéna se zadní projekcí, režie, famózní kostýmy a mimořádné herecké výkony. Dlouhé představení /což u Shakespeara bývá/ vůbec nevadilo, byla to strhující podívaná. Děkujeme Silovští
J.anek  80 %
24.11.2023 | 497 hodnocení
+ souhlasím
Tak především je v Plzni mimořádný Richard. Je charizmatický, proměnlivý, přesný. Amorální zrůda a sympatický parťák v jednom.
Vznikla inscenace snad ve všech směrech poctivá a povedená. Na všechno se v ní díváme Richardovýma očima, jsme v jeho hlavě. Svět je v ní nelítostným koňským dostihem.
Asi nejvíc na mě zapůsobil Richardův předsmrtný tanec beze slov (choreografie Richarda Ševčíka?) a scény bitvy i souboje s Richmondem (choreografie Karla Basáka). Výborně slouží celku hudba Petra Zemana, profesionálně působí dotáčky Lukáše Kellnera (především vrcholná sekvence proklínání V zoufalství zemři), skvělé je výtvarné řešení.
Čiko  70 %
8.11.2023 | 1086 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Plzeňská činohra zažívá celkem slušný restart a začíná mě bavit jezdit do Plzně nejen na muzikály, jako dříve. Tuto hru táhne vždy ústřední postava, tedy herec ztvárňující Richarda. Zároveň jsem přesvědčen, že postava Richarda je jedna z nejtěžších figur, které kdy Shakespeare napsal.
V tomto případě byl Vladimír Pokorný sázka na jistotu. Pro jedny odporný manipulátor, pro jiné chlap s kouzlem a charizmatem, pro někoho obojí. Tříhodinový svět intrik na jevišti. Svět, který mě bavilo sledovat.
Je asi málo českých herců, vhodných na roli Richarda. Ale po jmenovci Richardu Krajčovi mě přesvědčil i Vladimír Pokorný.
Stojí to za to!
Vladimír10  50 %
24.11.2023 | 642 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.