Divadlo Polárka

Proces

Premiéra: 18.9.2021
premiéra bez diváků a online předpremiéra v říjnu 2020
Překlad románu: Pavel Eisner. Dramaturgie: Karolina Ondrová. Výprava: Jan C. Löbl. Hudba: Ondřej Švandrlík. Pohybová spolupráce: Jakub Cír. Režie: Filip Nuckolls.
Kafkův román jako temná groteska, která se ve skutečnosti neodehrála tehdy ani teď, jen o našem světě stále říká příliš mnoho. Svět, kde smysluplnou činnost, vztahy i víru nahradilo pokrytectví a vyprázdněné rituály. Kde stát přestal sloužit lidem, zákony se změnily v blábol a instituce v nedosažitelnou chiméru. Kde systém požírá sebe sama a v rozplizlé realitě není nic jistého (možná jen smrt, ale nejspíš ani ta ne). Neškodný úředníček Josef K. se vydává na sebevražednou misi: jeho boj proti absurdnímu soudnímu procesu se stává bojem proti systému. Už nechce jen očistit své jméno. Chce dokázat, že rebelie má smysl, i když na konci tunelu nevidíme žádné světlo...
13!  
Divadlo Polárka
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
70 %
7011000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (2)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
27.6.2022 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
Jako seznámení s povinnou literaturou asi ideální inscenace, i když dramatizace V.Fanty děj Kafkovu románu hodně zhušťuje. Atmosféra je tu spíše snová než tíživá, je to taková temná groteska o rebelii proti systému. Závěrečná bezvýchodnost je otupena zacyklením děje do nekonečné noční můry, do níž se Josef K. znovu probouzí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír Rogalewicz  70 %
18.9.2021 | 761 hodnocení
+ souhlasím
Filipu Nuckollsovi se povedlo vytvořit skutečně kafkovskou náladu, přičemž se mohl opřít o zdařilou dramatizaci Vladimíra Fanty. Inscenace věrně odráží pocity z četby Kafkovy knihy. Celkově velmi slušný standard. (online premiéra v listopadu 2020)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.