Klicperovo divadlo Hradec Králové [hlavní scéna]

Orestés

Premiéra: 30.4.2022 | 1:40x
Překlad: Jaroslav Vostrý. Dramaturgie: Lenka Smrčková. Scéna: Tom Ciller. Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková. Hudba: Mario Buzzi. Pohybová spolupráce: Marek Zelinka. Režie: Jakub Nvota.
Antické drama o rodinné tragédii, o síle pomsty, osobní odvaze, vině a nutnosti přijmout za své jednání zodpovědnost. Orestés a Elektra, bratr a sestra, syn a dcera. Jejich rodiči byli mykénský král Agamemnon a jeho manželka Klytaiméstra. Orestés pomstil vraždu otce tím, že zabil vlastní matku. Teď jej občané Mykén mají za tento čin soudit. Orestés, pronásledován šílenstvím, se však nehodlá tak snadno vzdát. Povzbuzován sestrou se rozhodne uchopit osud do vlastních rukou - jedinou možností je vypálit rodný dům. Má na takové jednání právo? Najde dostatek odvahy a dokáže utišit svoje svědomí...?
Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
77 %
7771000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Koeman2  80 %
(zadáno: 11.5.2022, počet hodnocení: 155)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající zpracování klasické antické tragédie o matkovraždě, vině, trestu, odpovědnosti a právu vzít spravedlnost do svých rukou. Představení stojí na hereckých výkonech obou hlavních představitelů Vojtěcha Říhy v roli šíleného Oresta a Anny Kratochvílové v roli jeho sestry Elektry.
Kristián F.  80 %
(zadáno: 8.5.2022, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Svébytné nastudování antické tragédie se skrytou výpovědí obracející se k aktuálnímu dění. Režijně vynalézavá inscenace se silným nábojem. Deus ex machina příchází v neprůstřelné věste.
Pavel Pešek  80 %
(zadáno: 2.5.2022, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Když se na programu objeví klasika, vždy trnu, komu zas text poslouží k vlastnímu zviditelňování se. Ale vždy se znovu těším. A někdy (málokdy) odcházím potěšen vysloveně. To když režisér věří textu víc než sobě. Když herci (alespoň většina) ovládají své základní výrobní prostředky, totiž hlas a techniku řeči. Když je se na jevišti na co dívat, ale pozornost není od textu odváděna. Když můžu přemýšlet, nevyrušován uměle vyvolávaným smíchem i tam, kde k smíchu není nic. Když věci vážné jsou vážně brány. Jako tentokrát u Klicperů. Díky.
Kosan  70 %
(zadáno: 26.5.2022, počet hodnocení: 216)
Kluk.sedu  80 %
(zadáno: 25.5.2022, počet hodnocení: 84)
Dajcik  70 %
(zadáno: 25.5.2022, počet hodnocení: 229)
Tech.KA  80 %
(zadáno: 10.5.2022, počet hodnocení: 28)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.